Sponzorováno

Datum expirace kosmetiky – jak dlouho vydrží kosmetické výrobky? 4.78/5 (9)

Jak dlouho vydrží kosmetické výrobky?Pořídila sis make-up, krém či rtěnku, ale právě je nepoužíváš? Tak si dej pozor na dobu trvanlivosti. Nic nevydrží věčně a u kosmetických přípravků, které mají za úkol hýčkat a zkrášlovat tvou pleť, to platí dvojnásob. Ne, spíše trojnásob. Vyschlý lak vyhodíš, ale prošlý krém může tvojí pleti ublížit.

Přesná doba, za kterou make-up vyprší, závisí na konkrétní kosmetice, i na tom, jak je skladována a zda je či není zapečetěná nebo otevřená.

Jak dlouho vydrží řasenka?

Řasenky toho opravdu mnoho nevydrží. Když je nepoužíváš, po třech až šesti měsících začnou vysychat, stará barva na řasách nedrží a drolí se. Právě při koupi řasenek si dávej velký pozor. Starou řasenku bez milosti vyhoď. Žádné slinění či ředění vodou jí nepomůže. A můžeš do očí dostat zánět.

Jak dlouho vydrží rtěnka??

Rtěnky jsou na tom mnohem lépe. Zvlášť ty mastné vydrží dva až tři roky. Po této době začnou být „divně“ cítit, měnit barvu a na rtech nebudou držet. Pokud tedy doma máš rtěnku v odstínu, který asi nosit nebudeš, dej ji raději kamarádce a nečekej až se zkazí.

Jak dlouho vydrží pudry a oční stíny?

Pudry a oční stíny vydrží opravdu dlouho. Určitě tři roky a déle. Sypké pudry pak ještě mnohem víc. Jen se podívej, jestli doma nemáš pudr s labutěnkou po babičce. Může se stát, že ještě dnes bude „funkční“.

Jediným problémem je, že pudry i oční stíny mohou časem změnit odstín (zvlášť pokud je neschováváš na tmavém místě).

Jak dlouho vydrží tužka na oči?

Tužka na oči – když ji uložíš pečlivě ořezanou, vydrží až čtyři roky. Časem však začne vysychat, takže se pak bude hůře nanášet.

Jak dlouho vydrží laky na nehty?

Laky na nehty vydrží maximálně rok, dva. Pak začne houstnout a vysychat a na nehty ho už naneseš jen stěží. Někdy pomůže zředit ho trochou odlakovače a pořádně protřepat.

Jak dlouho vydrží krémy?

Krémy – nepoužitý kvalitní krém vydrží i dva roky. Použitý daleko méně. Právě u krémů buď ostražitá, protože žluklý či kontaminovaný krém vyvolává ty největší alergické reakce. Sleduj proto pozorně expirační dobu!

Sponzorováno

Opalovací a samoopalovací krémy vydrží maximálně jednu sezónu. Tyto výrobky jsou většinou směsi vody a tuku a podléhají zkáze nejrychleji. Totéž platí o odličovacích emulzích a pleťových a tělových mlékách.

Jak dlouho vydrží parfémy?

Parfémy, pokud jsou neotevřené, vydrží léta. Některé přitom i nabývají na ceně a po třiceti letech je můžeš prodat sběratelům. Jednou otevřené (byť pečlivě uzavřené) vyprchávají velice rychle. Alkohol se začne odpařovat, parfém zhoustne a ztmavne a začne jinak vonět.

Jak poznáte, že vypršela platnost?

Všechny make-upy a kosmetika by měly být označeny obrázkem otevřené nádoby, poté číslem následovaným písmenem M. Tento symbol období po otevření označuje, za kolik měsíců po otevření vyprší doba použitelnosti produktu. Je proto hodně užitečné si zapamatovat, ve kterém měsíci jste produkt otevřeli.

Řasenka a další oční make-up mají kratší trvanlivost a mohou být označeny například 6M a korektor je obvykle kolem 12M. Vůně může vydržet až 5 let.

Pokud symbol nemá, mohl být na původním obalu, který je pravděpodobně vyhozen.

 • Prvním krokem je přivonění k make-upu či jiné kosmetice. Pokud něco zapáchá, vyhoďte ji.
 • Podívejte se, zda změnil produkt barvu či konzistenci. Například mnoho krycích produktů zoxiduje a zbarví se trochu do oranžova.
 • Věnujte pozornost tomu, zda se struktura nezměnila, a vyhoďte, pokud je produkt na vaší pokožce jiný. Prostě nechová se klasicky, jak byste čekala.

TIP: Pokud máte nějakou oční infekci, jako je třeba zánět spojivek, nebo jakoukoli jinou kožní infekci, okamžitě raději odhoďte make-up, protože pravděpodobně na sobě již nese stejné bakterie, které vím způsobily infekci.

Sponzorováno

A co vy? Hlídáte si expiraci vaší kosmetiky? Napište mi do komentářů.

A dále si u nás přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva