Sponzorováno

Proč je recyklace plastů důležitá? Zamyšlení nad naším plýtváním 4.63/5 (27)

Plastové výrobky jsou pro zvířata v oceánech velmi nebezpečné.

Plastové výrobky jsou pro zvířata v oceánech velmi nebezpečné.

Proč vlastně recyklovat plasty? Jedním z dobrých důvodů k recyklaci plastů je, že je ho kolem nás tolik.

Plasty se používají k výrobě neuvěřitelného množství výrobků, které denně používáme, jako jsou nápojové a potravinářské nádoby, odpadkové pytle a různé pytlíky na potraviny, plastové nádobí, dětské hračky i pleny, láhve na prakticky cokoliv kolem nás – od ústní vody a šamponů, až po čisticí prostředky na sklo a mytí nádobí. Plastů je kolem nás prostě obrovské množství. Už to ani nevnímáme. A to ani nepočítáme veškerý plast, který jde do nábytku, spotřebičů, počítačů a automobilů.

Spotřeba plastů stoupá

Vzhledem k tomu, že používání plastů se v průběhu let neustále zvyšuje, staly se plasty větší částí městského komunálního odpadu – v roce 1960 to bylo méně než 1 procento z celkového odpadu, v roce 2013 to bylo už více než 13 procent. V roce 2015 bylo odhadem 55 procent celosvětového odpadu z plastu – z toho 25 procent bylo spáleno a 20 procent recyklováno.

Jako příklad toho, jak a proč se plastový odpad zvyšuje, uvádí Mezinárodní asociace pro balenou vodu, že USA spotřebovaly v roce 2012 9,67 miliard galonů balené vody oproti 9,1 miliardám galonů před rokem. Obecně jsou Spojené státy předním světovým spotřebitelem balené vody. Dobrým prvním krokem při snižování odpadu je přejití na opakovaně použitelné láhve s vodou.

Přírodní zdroje a ochrana energie

Recyklace plastů snižuje množství energie a zdrojů (jako je voda, ropa, zemní plyn a uhlí) potřebné k výrobě plastů. Podle studie z roku 2009 vyžaduje láhev vody o objemu 500 ml asi 2000 krát více energie na výrobu, než je stejné množství vody z vodovodu. Díky recyklaci plastů můžete rovněž ušetřit dalších 80% energie, která se obvykle používá při výrobě nových plastových lahví, kontejnerů a jiných předmětů z plastů, které nepochází z recyklace. Je snadné pochopit, proč je recyklace plastů tak důležitá.

Recyklace plastů šetří prostor na skládkách

Recyklace plastových výrobků také udržuje skládky menší a samozřejmě umožňuje, aby se plasty znovu používaly při výrobě nových výrobků. Recyklace 1 tuny plastu ušetří 5,6 m3 plochy skládky. A zmiňme také to, že mnoho plastů končí přímo v životním prostředí, rozkládají se na drobné kousky, znečišťují naši půdu a vodu a přispívají ke znečištění oceánu. Některé zprávy uvádějí, že plastové materiály se rozkládají stovky let (někde se uvádí až tisíc let), než se rozpadnou, rozloží. Házet lahve do klasického komunálního odpadu neznamená, že jsou pryč. Je jen zaručeno, že se zde o stovky let později stanou důkazem našeho nadměrného plýtvání a pohrdání přírodou.

Chemikálie v plastech

Mnoho plastových výrobků obsahuje nebezpečné chemické látky a sloučeniny, například bisfenol A (BPA). Při vystavení účinkům tepla mají tyto chemikálie potenciál nepříznivě ovlivnit blízké zdroje vody. Při spalování plastu se tyto toxické chemikálie – včetně BPA – samozřejmě uvolňují do vzduchu, který pak dýcháme. To nám může způsobit řadu zdravotních problémů, zejména u velmi mladých a starších osob. Jako lidstvo jsme docela hloupí. Vyrábíme věci, které nás následně vlastně zabíjí.

Je to relativně snadné, tak se nevymlouvejme

Recyklace plastů nebyla nikdy jednodušší. Dnes má 80 procent z nás velmi snadný přístup k recyklaci plastů. Ať už bydlíme v centru města, nebo žijeme na předměstí, či na vesnici. Kontejnery na plastový odpad jsou nám velmi dostupné. Kromě toho mnoho firem i obchodů s potravinami nyní slouží jako recyklační sběrná místa pro plastové tašky a plastové obaly. Nevymlouvejme se. Kdo chce, recyklovat může.

Sponzorováno

Je zde prostor pro zlepšení

Celkově je úroveň recyklace plastů stále relativně nízká. V roce 2012 bylo podle EPA recyklováno pouze 6,7% plastů z toku komunálního odpadu.

Alternativy k plastům

Jak jsme ve článku naznačili, recyklace je důležitá. Jedním z dalších (a nejlepších) způsobů, jak snížit množství plastů kolem nás, je najít a používat jeho alternativy. Například opakovaně použitelné textilní pytlíky na potraviny zaznamenaly v posledních letech nárůst popularity a jsou skvělým způsobem, jak omezit množství plastu, které vygenerujeme. Další možností jsou například bezobalové obchody. Do těchto prodejen přijdete se svým vlastním obalem (nádobou) a vše potřebné si nakoupíte do svých vlastních obalů, které používáte stále dokola. To je přeci úžasná možnost, jak opět množství plastů kolem nás snížit. Bezobalový obchod najdete už v každém větším či středním městě.

Co se dělá s recyklovanými plasty?

Recyklované plasty se často používají k výrobě předmětů, jako jsou oblečení, koberce, různé kontejnery, lahve, plastové řezivo, fólie, tašky na potraviny, plastové tvarovací materiály a podobně.

Opravdu chceme, aby naše planeta vypadala takto? Abychom ji takto předali svým dětem a dalším generacím?

Opravdu chceme, aby naše planeta vypadala takto? Abychom ji takto předali svým dětem a dalším generacím?

Pár slov na závěr

Lidé na celém světě nakoupí milion plastových lahví za minutu – 91% z nich končí v komunálním odpadu. Důsledky pro naši zemi, vodu a volně žijící zvířata jsou doslova katastrofální. Vyhazování plastových lahví místo jejich recyklace znamená, že většina těchto plastů končí ve volné přírodě nebo v oceánech. Mnoho skládek je již přeplněných a zabírá prostor, který by mohl být využit pro jiné účely (pro zemědělství a podobně). Odpadní skládky také uvolňují znečišťující látky do půdy a vody. Oceánští živočichové nepřetržitě konzumují malé kousky zbytkového plastu, čímž tento plast nakonec končí v našich pokrmech a v našich tělech. Chováme se, jako bychom všichni nežili na jedné planetě. Vždyť vše kolem nás je propojené.

Třídění plastů není obtížné. Opravdu ne. Tímto způsobem pomáháme v dlouhodobém horizontu zachránit přírodu a životní prostředí. Pro naše děti bychom to měli udělat. Nechceme jim přeci předat zhuntovanou planetu. Jednou nás za to možná budou proklínat.

Jak recyklujete plasty vy? Budeme rádi za vaše komentáře.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Co se děje s plastovou lahví, kterou jen tak vyhodíte? (anglicky)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva