Sponzorováno

TOP recepty na přirozené a přírodní deodoranty – tyto krásně fungují 4.7/5 (33)

Domácí deodorant nabírejte prsty a aplikujte v malém množství pod paži.

Domácí deodorant nabírejte prsty a aplikujte v malém množství pod paži.

Dnes se budeme zabývat tématem, o kterém se nikomu nechce moc mluvit: tělesný pach.

Jasně, dá se to řešit klasickými deodoranty a podobnými produkty z drogerie. Ale dá se to řešit i přirozeně. Je pravděpodobné, že jste i vy někdy zaznamenali tělesný pach (ať už svůj, nebo někoho jiného). Pro mnoho lidí je tato problematika nedotknutelným tématem, ale mi si ji dnes probereme.

Proč přírodní deodorant?

Chcete přirozeně snížit tělesný zápach? Pak musíte jíst kvalitní stravu a pít dostatek vody – to může opravdu pomoci. Ale někdy potřebujete něco jiného. Tělesný zápach překrýt, eliminovat. Samozřejmě, že konvenční deodoranty a antiperspiranty fungují skvěle, pokud vám nevadí infuze podpaží hliníkem a dalšími chemickými přísadami! Vadí? Dobře, čtěte dál.

Pro ty z nás, kteří hledali přirozenější variantu, je zde cesta. Lepší cesta. Jsou to přírodní deodoranty. Existuje spousta druhů přírodních deodorantů, a to je super, každý z nás si může vybrat takový, který mi nejlépe sedí… ale většina z nich nefunguje úplně dobře. Moje žena, která byla v posledních letech několikrát těhotná (a těhotenství zvyšuje potivost), by o tom mohla opravdu dlouze mluvit.

Tak co vlastně dělat?

Můžete si zkusit doma udělat domácí deodorant. Receptů je více, a i když některé nemusí fungovat, najdete si ten svůj, který u vás fungovat prostě bude. Bohužel výroba domácího deodorantu trvá o něco déle, než zajít do obchodu, ale je mnohem zdravější a přirozenější! V mé snaze o zdravé podpaží jsem i já konečně narazil na přirozený domácí dezodorant, který funguje a je stále přirozený. Níže uvedený domácí deodorant nezpůsobuje vyrážky a funguje.

Při jeho testování jsem zjistil, že čistá jedlá soda nebo obyčejný kokosový olej fungují v podpaží docela dobře. Někteří lidé dostanou vyrážku z jedlé sody, takže ho nejprve otestujte na malé ploše vaší pokožky.

Které složky se v domácím deodorantu používají?

Často v domácích deodorantech najdete tyto ingredience:

  • Jedlá soda – ta má velmi vysoké pH kolem 9, zatímco „ochranný plášť“ naší kůže má okolo 4,5 pH. To je jeden z důvodů, proč někteří lidé zjistí, že jim domácí deodorant způsobuje podráždění kůže a zarudnutí. Pokud k nim patříte i vy, tak ji dejte do deodorantu méně.
  • Kypřící prášek nebo kukuřičný škrob – pomáhají jemně absorbovat vlhkost v podpaží a zahušťovat produkt. Křemelina (diatomit) dělá totéž, s přidanými antimikrobiálními vlastnostmi. Když se pot smíchá s bakteriemi na kůži, způsobuje zápach. Přidání antimikrobiálních složek pomáhá tento problém vyřešit.
  • Kokosový olej – má antibakteriální účinky.
  • Esenciální oleje – přidávají nejen vůni, ale mají i další pozitivní vlastnosti. Pamatujte ale, že každý s těchto olejů je jiný. Má jiné vlastnosti. A také dávejte jen málo esenciálního oleje. Jsou velmi silné, koncentrované. Množství cca 0,5-2% je dobrým pravidlem (ale záleží na druhu oleje!). Zde jsou příklady olejů, které se dají použít: Cypřiš, Cedrové dřevo, Kadidlo, Myrha, Tea tree, Santalové dřevo, Patchuli, Vetiver, pomerančový a podobně.

Jak si vyrobit přírodní a domácí deodorant

Všechny níže uvedené recepty fungují opravdu dobře. Dávám přednost měkkosti prvního receptu, ale pokud nemáte k dispozici bambucké máslo, druhý recept funguje stejně dobře a má méně ingrediencí. Můžete si přizpůsobit deodorant vašim preferovaným vůním – můžete přidat esenciální oleje (trochu!), pokud je to žádoucí, nebo je úplně vynechat – pak dostanete neparfemovanou verzi domácího deodorantu.

Přirozený domácí deodorant s bambuckým máslem

Co na tento deodorant budete potřebovat?

  • 3 lžíce kokosového oleje
  • 3 lžíce jedlé sody (na pečení)
  • 2 lžíce bambuckého másla
  • 2 lžíce škrobový prášek (kypřící) nebo organický kukuřičný škrob (toto je volitelný bod)
  • Pár kapek esenciálního oleje (volitelné)

Jak na výrobu tohoto domácího přírodního deodorantu:

  1. Roztavte bambucké máslo a kokosový olej ve dvojitém hrnci na nízkou až střední teplotu. LEPŠÍ: Nebo je smíchejte ve skleněné nádobě s víčkem a vložte ji do malého hrnce s vodou, dokud se neroztaví a nepromíchají.
  2. Pak oddělejte z plotny a přidejte sodu a kypřící prášek (pokud ten nedáváte, použijte více jedlé sody nebo jen tuto ingredienci vynechejte).
  3. Vše dobře promíchejte.
  4. Přidejte esenciální oleje a nalijte do skleněné nádoby pro skladování. Není třeba směs uchovávat v chladničce.
  5. Pokud ale chladu dáváte přednost (já ano!), můžete ho dát zcela vychladnout a udělat si takové deodorantové tyčinky pro snadnější použití.

POZNÁMKA: Úplné ztvrdnutí může trvat i několik hodin.

Snadný recept, co říkáte? Alternativně můžete zkusit i tento, o něco snazší recept:

Recept na domácí deodorant s kokosákem

Na ten si připravte:

  • 6 lžic kokosového oleje
  • 1/4 šálku (4 lžíce) jedlé sody
  • 1/4 šálku (4 lžíce) kypřícího prášku nebo organický kukuřičný škrob
  • éterické oleje (volitelné)

A jak ho připravit?

  1. Smíchejte jedlou sodu a kypřící prášek ve středně velké misce.
  2. Rozdrťte směs v kokosovém oleji vidličkou – drťte tak dlouho, dokud se vše dobře nepromíchá.
  3. V případě potřeby přidejte esenciální oleje. Pár kapek.
  4. Uchovávejte v malé skleněné nádobě nebo staré deodorantové nádobě pro snadné použití.

Úplně snadné.

Sponzorováno

Recept na domácí pánský deodorant

Co budete potřebovat?

  • 1/4 hrnku kypřícího prášku (nebo kukuřičný škrob bez GMO)
  • 3 lžíce jedlé sody
  • 2 lžíce diatomitu, křemeliny (nebo více kypřícího prášku nebo kukuřičného škrobu)
  • 6 lžic kokosového oleje
  • 1.5 lžíce včelího vosku
  • 8 kapek pomerančového esenciálního oleje
  • 12 kapek cypřišového esenciálního oleje
  • 8 kapek kadidlového esenciální olej NEBO jedlový olej
  • (nebo použijte svůj oblíbený esenciální olej – musí být ale bezpečný pro kůži)

Jak si tento deodorant připravit?

  1. Ve skleněné nádobě, která je bezpečná pro zahřátí, přidejte včelí vosk a kokosový olej.
  2. Nádobu vložte do nádoby s trochou vody a ohřejte vodu na středně vysokou teplotu, dokud se neroztaví.
  3. Odstraňte nádobu z plotny a nechte ji vychladnout.
  4. Přidejte éterické oleje, kypřící prášek, jedlou sodu a křemelinu.
  5. Směs se rychle zpevní, takže okamžitě nalijte přírodní deodorant do nádob. Pokud dáváte přednost deodorantu ve sklenici, taky fajn!

Další variace

Jakmile si tento recept vyzkoušíte, můžete zkusit další kombinace vůní. Zde jsou některé nápady na esenciální oleje, které dobře fungují:

  • Hřebíček, skořice, pomeranč
  • Bergamot, cedrové dřevo
  • Santalové dřevo, pačuli
  • Sladký pomeranč, pačuli

Deodorant na bázi kyseliny

I když kyselina zní hrozně, tak se dá použít i tento typ deodorantů. Tento typ domácího deodorantu zahrnuje použití zředěné citrónové šťávy nebo jablečného octa samotného nebo s esenciálními oleji. Také fajn recept.

Jablečný ocet je dobrý deodorant. Zabíjí bakterie, které vytvářejí tělesný pach tím, že rozkládají pot na našem těle. Ponořte vatový tampón do směsi 1:1 jablečného octu a vody. Otřete s ním podpaží. Nechte směs vypařit. Můžete také přidat kypřící prášek do směsi. Přidejte také několik kapek vonného esenciálního oleje (trochu).

Jak aplikovat přírodní deodorant?

  • Deodorant naneste vždy jen na čisté podpaží
  • Pamatujte: Méně je více! Naneste tenkou vrstvu a v případě potřeby ji otřete. Příliš mnoho tohoto deodorantu zanechává lepkavý / gumovitý pocit.
  • Počkejte několik minut, než si dáte tričko nebo košili – deodorant může zanechat skvrny.

Vyzývám vás, abyste zkusili vytvořit vlastní deodorant. Na kůži si nedejte nic, co byste nemohli jíst, to je takové nepsané pravidlo.

Nejčastější dotazy s ohledem na přírodní deodoranty

Pojďme se podívat na nejčastější otázky, které se týkají přírodních deodorantů:

Otázka: Tento domácí dezodorant mi způsobuje vyrážku … Udělal jsem něco špatně?

Někteří lidé reagují negativně na jedlou sodu a mají po ní vyrážku nebo zbarvení v podpaží. Pokud se vám to stane, je nejlepší zastavit používání přírodního deodorantu, dokud nebudete schopni problém vyřešit. Mnoho lidí sníží množství jedlé sody na polovinu a všimne si, že podráždění zmizí. Také se ujistěte, že nereagujete negativně na použité esenciální oleje, které používáte ve svém domácím deodorantu. I to se někdy stává.

Otázka: Jsem alergický na kokosový olej – mohu tento recept udělat i bez něj?

Jasně! Namísto kokosového oleje můžete použít menší množství jiného oleje, jako je mandlový, jojobový nebo avokádový olej.

Otázka: Mohu dát tento deodorant do běžné nádoby pro deodoranty?

Ano, doporučujeme nechat vyrobený deodorant v chladničce, pokud ho dáváte do deodorantové nádoby.

Otázka: Zdá se, že domácí deodorant špiní mé oblečení. Jak to vyřeším?

Já osobně jsem s tím nikdy neměl problémy, ale zdá se, že to může být důsledkem toho, že se použijete hodně směsi, nebo ji nenecháte vstřebat do kůže před tím, než se oblékáte. Používám malé množství (fakt není potřeba to s množstvím přehánět) a počkejte 3-5 minut před oblékáním.

Hliník v klasických (konvenčních) deodorantech

Hliník je nejčastěji přítomen v antiperspirantech ve formě chlorhydrátu hliníku, zirkonia hlinitého, hydroxybromidu hlinitého a chloridu hlinitého. Neboli:

  • Aluminium chloride,
  • Aluminium chlorohydrate,
  • Aluminium-zirconium – všechny sloučeniny,
  • Aluminium zirconium tetrachlorohydrex gly,
  • Aluminium zirconium trichlorohydrex gly.

Chlorhydrát hliníku není stejný jako chlorid hlinitý, který byl označen jako neurotoxin. Při vysokých dávkách samotný hliník nepříznivě ovlivňuje hematoencefalickou bariéru, je schopen způsobit poškození DNA a má nepříznivé epigenetické účinky. Vysoké dávky hliníku mají škodlivé účinky na řadu druhů, jako jsou primáti, myši, králíci a psi. Opravdu to chcete dávat do podpaží? Do míst, kde jsou vaše lymfatické uzliny? Nejvyšší koncentrace uzlin se nachází na krku, v okolí klíční kosti, právě v podpažích a v tříslech.

A co vy? Máte nějaký domácí recept na přírodní deodorant? Budeme moc rádi za váš recept v komentářích.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: DIY přírodní deodorant s vůní grapefruitu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva