Sponzorováno

Projekt na vyčištění oceánu od plastů startuje! 4.75/5 (8)

Ambiciózní projekt na vyčištění znečištění oceánu od plastů odstartoval tento víkend (8.8-9.8. 2018). Členové projektu Ocean Cleanup začali „instalovat“ svůj systém do moře.

Pokud bude fungovat podle očekávání, projekt se bude snažit „vytěžit“ z oceánu obrovskou sbírku plovoucích odpadků. Odpadků v mořích a v oceánech je tolik, že dosahují trojnásobné velikosti Francie nebo asi dvojnásobné velikosti státu Texas.

Systém pro čištění oceánů pod označením System 001 se skládá z plošiny o délce 600 metrů dlouhé a z 3 metrové „sukně“, která je pod vodou.

Takto na souši vypadá system 001, černá část bude plavat na vodě a spodní bílá zástěra bude pod vodou.

Takto na souši vypadá system 001, černá část bude plavat na vodě a spodní bílá zástěra bude pod vodou.

Vypadá to jako část potrubí, která je delší než mrakodrap One World Trade Centre na Manhattanu. Tento systém nejdříve urazí asi 240 námořních mil na pobřeží, aby set tvůrci ujistili, že se chová podle očekávání i v otevřeném oceánu.

Poté, co bude systém nasazen, bude se křivit do tvaru U, jak bude tlačen větrem a vlnami. Pomalu se pohybující systém odchytává plast na povrchu vody, zatímco ryby a další oceánské životy mohou proplavat pod ním.

Pak přijedou menší čluny, naberou plast a odnesou jej zpět na břeh, kde může být následně recyklován.

V sobotu 9.8 2018 loď začala instalovat System 001 u San Franciska.

V sobotu 9.8 2018 loď začala instalovat System 001 u San Franciska.

„Jeden z problémů, který máme, je ten, že chceme chytat plasty, nikoli ryby,“ řekl Joost Dubois, vedoucí komunikace v The Ocean Cleanup. Řekl, že posádky budou ručně kontrolovat odpadky, aby se ujistili, že náhodou nechytili ryby nebo jiné mořské živočichy.

Sponzorováno

„Snažíme se řešit problém životního prostředí, takže si musíme být jisti, že nebudeme vytvářet větší problém,“ řekl.

Jakmile skončí první plavba, která bude trvat dva nebo tři týdny, kdy systém urazí cca dalších 1000 námořních mil, pak se uvidí, zda skutečně sbírá plast a zda přežije drsné zimní bouře.

Posádka zůstanou v systému po dobu prvních šesti měsíců, ale doufají, že autonomní vozidlo bude moci plavat v budoucnu plně samostatně.

Existují i kritici systému

Miriam Goldsteinová, ředitelka jakési „oceánské policie“, je kritičkou tohoto programu.

„Chtěla bych, aby toto bylo řešení oceánských plastů, ale myslím, že ještě existují opravdu velké otázky, které zůstávají nezodpovězené,“ řekla.

Řekla, že nasazení takového obrovského přístroje vytvoří svoje vlastní prostředí – na něm budou růst korýši a další mořský život a kolem se budou pohybovat ryby, které nemusí přežít. Dále se za přístroji může zachytávat plankton. A to prý může být problém.

Také zpochybnila moudrost zaměření se na plast, který je uprostřed oceánu namísto levnější technologie, která může pomoci zastavit vůbec dostání se plastů do oceánu. „Je to jako když se snažím vypustit vanu, když je kohoutek puštěn na plno,“ řekla.

Sponzorováno

My držíme palce. Každá snaha o vyčištění se cení.

Co si ještě o plastech přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva