Sponzorováno

Domácí léčba svědivých nohou – jak na to? 4.76/5 (49)

Na svědivé nohy zkuste třeba lázeň nohou ve směsi jablečného octa s vodou.

Na svědivé nohy zkuste třeba lázeň nohou ve směsi jablečného octa s vodou.

Svrbivá kůže, svrbění, svědění, lékařsky někdy označované jako pruritus, může vzniknout na jediném místě těla nebo ho můžete cítit na celém těle. Znáte to. Svědění způsobuje nepříjemný pocit na kůži, který vás nutí se téměř zoufale škrábat – jednoduše může být velmi dráždivé a nepříjemné.

Zatímco svědění pokožky se může objevit na jakékoli části těla, nohy jsou zvláště náchylné k tomuto problému. Proč? Jednoduše proto, že jsou častěji používané a opotřebovávané (třeba v botách) ve srovnání s jinými částmi těla.

I zaschlý pot může vést k nejrůznějším problémům na nohách. Kromě pocení jsou svědivé nohy nejčastěji způsobeny suchou kůží, ekzémy, psoriázou, onemocněními, jako je jaterní onemocnění a celiakie, nervovými poruchami, podráždění nohou, alergické reakce, léky i těhotenství. Také to může také být způsobeno nějakou houbovou infekcí. Ta je také docela častá.

Můžete mít svědivou kůži bez dalších zjevných příznaků, ale občas je spojena s dalšími příznaky jako zarudnutí, pupínky, puchýře, skvrnky, léze, suchá a popraskání kůže a šupinatá struktura na pokožce.

Trvání a intenzita svrbění nohou se liší v závislosti na příčině problému, každopádně se musíte vyhnout tření nebo škrábání nohou, protože to tento stav jen zhorší. Není to ale jednoduché, že? Tak to svědí a pálí. Proto můžete použít několik přírodních metod a léků, které vám pomohou zmírnit příznaky svědivých nohou a udržet pokožku hezky měkkou a zvlhčenou. Inspirujte se, naše rady vám možná královsky pomohou.

1. Studené zábaly

Chcete-li získat okamžitou úlevu od svědivých nohou, snad nic nefunguje lépe než studený zábal.

Pocity chladu i svědění se pohybují podél stejných nervových vláken v těle, takže použití studeného zábalu může přinést okamžitou úlevu od svědění. Perfektní věc. Studená teplota také pomáhá otupit oblast, což opět pomáhá snížit pocit svědění.

  • Zabalte několik kostek ledu do čisté tkaniny (utěrky). Dejte tento balíček ledu na svrbivou oblast nohou na několik minut. Odložte 30 sekund a znovu ji aplikujte. Opakujte, dokud se svědění nezastaví. Použijte toto řešení podle potřeby.
  • Můžete také pustit studenou vodu z kohoutku přes postižené nohy tak dlouho, jak je potřeba.

Malé upozornění: Nikdy nepokládejte led na kůži, protože může způsobit omrzliny.

2. Jablečný ocet

Jablečný ocet je používán jako přírodní lék po celá staletí ke zmírnění svědění jakéhokoliv typu. Kyselost v přírodě pomáhá zabíjet houby a bakterie, které mohou být zodpovědné za svědění na nohou. Pomáhá také obnovit přirozenou rovnováhu pH pokožky.

Jablečný ocet může být používán mnoha způsoby, místně i orálně.

  • Pro místní (lokální) použití: 1 díl surového, nefiltrovaného jablečného octa smíchejte se 3 díly teplé vody do malé nádoby nebo lavoru. Namočte nohy do tohoto roztoku po dobu 15 minut, poté je důkladně vysušte. Dělejte to dvakrát denně po dobu 1 týdne nebo jak se vám to hodí.
  • Pro vnitřní spotřebu: Přidejte 2 čajové lžičky surového nefiltrovaného jablečného octa do sklenice teplé vody. Případně můžete také přidat 1 čajovou lžičku kvalitního medu. Pijte to dvakrát denně.

3. Prášek do pečiva

Soda může pomáhat uklidnit a léčit svrbivé nohy. Má uklidňující účinek na svrbivou pokožku díky svým protizánětlivým vlastnostem. Prášek do pečiva má schopnost neutralizovat bakterie nebo houby množící se na pokožce. Dále také vyvažuje hladiny pH na pokožce, a tak vytváří prostředí, které zabraňuje růstu a vývoji bakterií.

Studie z roku 2005, publikovaná v časopise Journal of Dermatological Treatment, podporuje použití sody na pečení k léčbě psoriázy tím, že omezuje pocit svrbění a podráždění pokožky.

Pro místní použití:

  • Přidejte 1/2 šálku sody do malého lavoru plněného studenou vodou. Dobře rozmíchejte a pečlivě zamíchejte prášek na pečení. Namočte nohy do této vody po dobu 20 až 30 minut. Usušte pak nohy suchým ručníkem. Dělejte to jednou denně.
  • Případně si připravte jakousi pastu smícháním 3 polévkových lžic sody s 1 polévkovou lžící vody. Aplikujte pastu na svědivou oblast nohou a nechte působit asi 10 minut před vypláchnutím. Dělejte to jednou denně.

Upozornění: Nikdy nepoužívejte sodu na poškozenou pokožku nebo otevřené rány.

4. Koloidní ovesné vločky

Koloidní ovesné vločky (vločky rozemleté ​​do extrémně jemného prášku) pomáhají uklidnit svědivou pokožku. Mají skvělé anti-dráždivé, protizánětlivé a uklidňující vlastnosti, poskytují tak okamžitou úlevu od svědění.

Studie z roku 2015 publikovaná v časopise Journal of Drugs in Dermatology prokázala, že koloidní extrakty z ovsa vykazují přímé antioxidační a protizánětlivé účinky, které mohou poskytnout dermatologické přínosy při použití koloidního ovesného krému.

Pro místní použití:

  • Přidejte 1/2 šálku koloidních ovesných vloček do malého lavoru naplněného vlažnou vodou. Namočte nohy do této vody po dobu nejméně 15 až 20 minut. Tuto metodu použijte až 3krát denně, v závislosti na závažnosti vašeho stavu.
  • Případně přidejte trochu vody do 1 šálku koloidní ovesné kaše a nechte ji, dokud neztuhne do pastovité konzistence. Aplikujte tuto směs na vaše svědivé nohy, zakryjte tkaninou a nechte ji na 30 minut působi. Tento lék použijte jednou denně.

5. Aloe Vera

Pokud máte svědivé nohy kvůli extrémně suché kůži, aloe vera vás může zachránit. Aloe vera má super vynikající protizánětlivé, antibakteriální a antifungální vlastnosti. Navíc obsahuje vitamín E, který pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a snižuje svědění.

Sponzorováno

Studie z roku 2009 publikovaná v Phytotherapy Research dospěla k závěru, že gel aloe vera je stejně účinný jako benzylbenzoát při léčbě svrabů či psoriázy.

Pro místní použití:

  • Extrahujte gel z listu aloe vera. Aplikujte gel na svědící oblast nohou. Nechte ho působit po dobu 15-20 minut a poté jej opláchněte vlažnou vodou. Použijte tento jednoduchý prostředek jednou či 2x denně.
  • Případně si připravte pastu přidáním 1 polévkové lžíce gelu aloe vera na 2 polévkové lžíce zeleného jílu. Aplikujte pastu na nohy a nechte ji vyschnout. Opláchněte ho vlažnou vodou. Udělejte to dvakrát týdně.

6. Olej z čajovníku

Zejména, pokud je hlavní příčinou svrbění atletická noha, zkuste olej z čajovníku. Má silné antiseptické a antifungální (protiplísňové) vlastnosti, které pomáhají bojovat proti příčině vzniku houbové infekce a zastavují svědění.

Pro místní použití:

  • Smíchejte stejné množství 100 procentního, čistého čajovníkového oleje a olivového oleje. Dávejte směs na svědící plochu dvakrát denně. Můžete ho vypláchnout po 30 minutách. Tento metodu používejte několik týdnů, abyste předešli opakování tohoto nepříjemného problému.
  • Alternativně míchat několik kapek oleje z čajovníku v 1 polévkové lžíci gelu z aloe vera. Dábejte směs na infikovanou oblast dvakrát denně po dobu několika týdnů. Nechte směs působit na pokožce po dobu 20 minut, než ji opláchnete.

7. Lázeň ve slané vodě

Lázeň ve slané vodě je další lék, který pomáhá poskytnout úlevu od pocitu svědění na nohou. Sůl kontroluje růst mikrobů, které způsobují infekci nohou, a dále snižuje svědění a další nepohodlí. Navíc pomáhá uklidnit unavené nohy.

  1. Smícháme 2 čajové lžičky soli na půl litr vlažné vody.
  2. Nalijte směs do lavoru nebo do malé vaničky.
  3. Ponořte vaše nohy do roztoku na dobu 10 minut.
  4. Postup opakujte několikrát denně, dokud nedojde ke zlepšení svědění.

Náš tip: Chcete-li, aby byl tento prostředek ještě účinnější, můžete místo soli používat pravidelně Epsomskou sůl.

Upozornění: Nepoužívejte takto sůl, pokud máte otevřené vředy nebo nějaké podobné problémy kůže.

8. Heřmánek

Díky svým silným antialergickým účinkům může být heřmánek používán také k léčbě svědivých nohou. Zabraňuje uvolňování histaminu, což pomáhá předcházet alergické reakci, která může vést k svědění na kůži.

  • Pro místní použití: Vychlaďte šálek čaje v chladničce po dobu 10 minut. Namočte do čaje látku, vymačkejte přebytečnou vodu a použijte jako studený zábal. Dělejte to třikrát nebo čtyřikrát denně, abyste se rychle zotavili.
  • Pro vnitřní použití: Přidejte 1 lžíci sušeného heřmánku do šálku horké vody. Zakryjte a ponechte 5 min. Přeceďte. Pijte tento čaj 2 nebo 3 krát denně, dokud nedojde ke zlepšení.

9. Jogurt

Jemný, kvalitní, organický jogurt obsahuje aktivní bakteriální kolonie a probiotika – ty pomáhají bojovat proti jakémukoli druhu infekce na nohou, která může způsobit svědění. Pomáhá také bojovat proti suché kůži, další hlavní příčině svědění nohou.

  • Pro místní použití: Naneste chladný jogurt přímo na nohy a nechte ho působit po dobu 10 minut. Opláchněte ho studenou vodou. Důkladně udržujte nohy v suchu, abyste odstranili veškerou vlhkost. Tento proces opakujte dvakrát denně v příštích několika týdnech.
  • Pro vnitřní použití: Zahrňte 1 až 2 šálky kvalitního jogurtu se živými a aktivními kulturami do své každodenní stravy.

10. Indický šeřík

Indický šeřík, známý také jako neem, je dobrým prostředkem, jestliže trpíte svěděním nohou kvůli kvasinkové infekci. Jeho antiseptické vlastnosti pomáhají bojovat proti infekci a snižují svědění a další nepohodlí.

Pro místní použití:

  • Vařte hrst listů neemu ve 4 šálcích vody. Nechte ho vychladnout. Tento roztok používejte k umytí nohou dvakrát nebo třikrát denně.
  • Alternativně přidejte 5 nebo 6 kapek neemového oleje do velké mísy vlažné vody. Ponořte si do něj svědivé nohy na dobu 20 až 30 minut denně.

Pro spotřebu: Pijte šálek neemového čaje denně po dobu několika týdnů nebo si po konzultaci s lékařem vezměte kapsle s neemem.

Další tipy na svědivé nohy

  • Než jdete do postele, masírujte nohy se směsí glycerinu a růžové vody, abyste pomohli udržet pokožku hydratovanou a měkkou.
  • Můžete také použít zinkovou emulzi (mast) na svrbivé nohy, několikrát denně.
  • Používejte ponožky ze 100% bavlny. Vyhněte se ponožkám vyrobeným z vlny nebo polyesteru a dalších syntetických materiálů, protože mohou způsobit svědění kůže.
  • Spánek s zvlhčovačem ve vaší ložnici pomáhá zabránit vysušení pokožky, která také může způsobit ošklivé svědění.
  • Pijte opravdu hodně vody, aby vaše pokožka byla hydratovaná. Pomáhá také odstranit toxiny z těla močí.
  • Vyhýbejte se alkoholu a mnoha kofeinu, protože dehydratace může dělat svědění ještě o dost horší.
  • Svědění může být způsobeno dokonce mírnou alergickou reakcí na něco, co máte na sobě, nebo na produkt, který používáte. Pokuste se identifikovat spouštěče a vyhnout se jim.
  • Můžete zkusit antihistaminika – mohou řešit svědění, které způsobují alergické reakce.
  • Na atletickou nohu můžete vyzkoušet některé antifungální léky.
  • Po opláchnutí nohou je vždy dobře osušte, zejména mezi prsty. Je to důležité.
  • Jezte stravu bohatou na vitamíny A, B a E. Nedostatek těchto vitaminů může vést k suché kůži.

Sponzorováno

A co vy? Co děláte při svědění nohou vy? Budeme rádi za rady a komentáře.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva