Sponzorováno

Mykózy nohou vs. sauny, koupaliště, plovárny 4.9/5 (10)

Mykózy nohou vs. sauny, koupaliště, plovárnyKaždého dvanáctého člověka, který projde přes saunu, koupaliště či plovárnu trápí plísňové onemocnění nohou.

Tato infekce se rozšiřuje výtrusy a částečkami podhoubí, které se odlučuje z nemocné pokožky.

Vyskytuje se především tam, kde se kumuluje větší počet lidí naboso v teplém a vlhkém prostředí, tedy v sauně, ve veřejných plovárnách, sprchách, na podlahách a rohožích.

Kožní plíseň se většinou projevuje olupováním kůže, svěděním až zčervenáním případně zežloutnutím kůže, otokem a někdy i mokvání. Nejčastější výskyt je na nohou, které se výrazněji potí.

Lékaři odhadují, že až 40% lidí trpí plísňovými onemocněními. Proto neriskujte. Plísněmi napadené nohy nejenže nepůsobí esteticky, ale jsou zdrojem nekončících problémů.

 

Na co si dát pozor?

Na koupalištích a plovárnách se vyhýbejte malým bazénkům před vstupem do prostoru s bazénem. I když jsou tyto malé bazénky určeny pro dezinfekci nohou, právě zde je zvláště vysoký výskyt původců onemocnění. V prostorách kolem bazénu, v saunách a v hotelových pokojích nechoďte naboso, ani v cizí obuvi protože zde hrozí zvýšené riziko nákazy.

Sponzorováno

Jen čisté a suché nohy budou zdravé

Základem protiplísňové prevence jsou suché nohy. Riziko vzniku mykóz můžete výrazně snížit důkladnou péčí o kůži. Pravidelně kontrolujte své nohy a všímejte si obzvláště změny na pokožce mezi prsty – např. zarudlou či suchou kůži, svědění až pálení nebo její loupání a různé prasklinky. Základem péče o kůži na nohách je denní mytí nohou, přičemž je důležité vysušovat i prostory mezi prsty. Zejména v prostředí zvýšeného pocení se kožním plísním velmi daří, proto nohy dostatečně větrejte.

Vhodný lék a péče

Po napadení plísněmi nohy vyžadují mimořádnou péči. Pokud se plísně uchytí, nepočítejte s tím, že onemocnění samo ustoupí. Neléčená infekce může způsobit vážnější praskliny na kůži a následně dochází k závažnému bakteriálnímu zánětu, mokvání a nepříjemnému zápachu.

Po koupeli je třeba postižené místo osušit a nanést antimykotikum, například krém Canespor, který se natírá se jen 1x denně, před spaním. Na postiženou plochu se aplikuje tenká vrstva s malým přesahem i do zdravých částí kůže. Po odeznění akutních příznaků se doporučuje v léčbě pokračovat ještě minimálně dva týdny, aby se zabránilo recidivě.

Ignorovat plísňové onemocnění nohou se nevyplácí. Někdy signalizují i závažnější onemocnění v našem organismu.

VIDEO: Na nohou mám rohovité, nažloutlé nehty, mám podezření na plíseň.

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Mykózy nohou vs. sauny, koupaliště, plovárny”

  1. […] TIP NA ČTENÍ: Pozor na mykózy nohou na koupalištích a v saunách […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva