Může být krátkodobý stres (eustress) a úzkost skutečně přínosem? Stres může být pozitivní 4.7/5 (10)

Sponzorováno

Výtah nejzajímavějších informací ze článku

  • Vědci tvrdí, že krátkodobý stres může být prospěšný tím, že zvyšuje výkon a posiluje náš imunitní systém.
  • Dodávají, že úzkost může být užitečná, když nás nutí dokončit úkol nebo nás varuje před nebezpečím.
  • Stres a úzkost mohou přidat adrenalin do oběhového systému, zrychlit dýchání, zpomalit trávení a zlepšit vidění.
  • Chronický stres a neopodstatněná úzkost však mohou být v mnoha ohledech velmi nezdravé. Krátkodobě však mohou být velmi užitečné.

Stres nemusí být vždy náš nepřítel.

Stres nemusí být vždy náš nepřítel.

Je nemožné jen tak projít životem, aniž bychom se nemuseli vypořádat se stresem a úzkostí. Ale existují různé úrovně a druhy stresu a úzkosti. Třeba typicky chronický stres je nezdravý. A to z dobrého důvodu. Srdeční choroby, cukrovka, snížené libido, gastrointestinální problémy a poruchy spánku a chuti k jídlu – to je jen krátký výčet zdravotních problémů spojených se stresem, kterému čelíme dlouhodobě (tj. chronickým).

V roce 2018 vědci z Harvardu uvedli, že lidé s vysokou hladinou kortizolu – stresového hormonu – vykazovali o dost horší výsledky v testech paměti.

Stres nemusí být nutně jen negativní činitel

Stres většinou vnímáme hodně negativně. Zaměřujeme se pouze na negativní dopady stresu, jako jsou chronická a oslabující onemocnění, jako je hypertenze, obezita a diabetes typu 2.

20 procent Američanů uvádí, že zažívají extrémně vysokou úroveň stresu.

Pokud se ale naučíme využívat stres pozitivním způsobem, mohlo by to nejen pomoci zmírnit jeho negativní vnímání ve společnosti, ale může to vést ke zlepšení pohody, větší produktivitě a osobnímu růstu. Stres způsobuje újmu, když překračuje jakoukoli úroveň, kterou může člověk přiměřeně absorbovat nebo použít k vybudování psychologické síly.

Krátkodobý stres však může být prospěšný. A úzkost má také svůj účel. S trochou fantazie ji můžeme přirovnat k „internímu poplašnému systému“, pravděpodobně předávanému evolucí, který nás varuje před hrozbami jak vnějšími – jako je řidič kličkující ve vaší blízkosti, tak interními – například když prokrastinujeme až příliš dlouho a je čas na práci.

Podobně jako u stresu se úzkost stává nezdravou, když její „alarm“ nedává smysl. Někdy se lidé běžně cítí úzkostně bez zjevného důvodu. Jindy je poplach zcela nepřiměřený hrozbě, například když má student panický útok z menšího kvízu ve škole.

Přepnutí těla do režimu pohotovosti

Tělo přidává adrenalin do krevního řečiště, když je ve stresu. To způsobuje fyziologické reakce, jako jsou zrychlené dýchání a průtok krve, pomalejší trávení a zlepšené vidění. Někteří odborníci pak přirovnávají úzkost ke kofeinu, zvyšuje energii a zlepšuje bdělost a reakční dobu. Kofein je něco jako vnější imitace úzkosti. A proto může užívání kofeinu zhoršit úzkost.

Stres je způsob, jakým vaše mysl upřednostňuje a organizuje úkoly, které je třeba udělat. Není nutně ničím negativním, dokud nepřeruší nebo nenaruší motivátory nebo nezačne působit negativní duševní nebo fyzickou bolest. Pak je to samozřejmě problém.

Sponzorováno

Stres a úzkost jsou motivátory

Mírný, normální psychologický stres mohou studenti a jiní využít jako formu motivace k dosažení cílů a ke splnění termínů. Stres vám může podobně pomoci udržet se v pohotovosti a soustředění, pracuje téměř jako adrenalin. V některých situacích dokonce může zlepšit vaši paměť.

Pravý opak pak platí u chronického stresu.

Úzkost je úžasná vrtule pro dosažení úspěchu. Je to také dobré pro sport i v zábavě, pokud jste umělci. Udržuje vás na nohou, dokud není mimo kontrolu. Je to také to, co vám pomůže při zkoušce, studiu a obecně vás motivuje, abyste ze sebe dostali to nejlepší.

Yerkes-Dodsonův zákon: Výkon se zlepší fyziologickým nebo mentálním vzrušením, ale pouze do určité míry. Yerkes-Dodsonův zákon tedy tvrdí, že se zvyšujícím se arousalem se výkon zvyšuje pouze do určitého bodu. Pokud se arousal nadále zvyšuje, výkon začíná naopak klesat. Tento vztah je graficky znázorněn invertovanou křivkou ve tvaru U.

Když je úroveň vzrušení příliš vysoká, výkon začne klesat. Výzkum ukazuje, že různé úkoly vyžadují různé úrovně vzrušení pro optimální výkon. Například, intelektuálně náročné úkoly často vyžadují nižší úroveň stresu pro optimální výkon kvůli konkurenční potřebě soustředění a dobrého úsudku, zatímco úkoly, které vyžadují velkou vytrvalost (jako je uběhnutí maratonu), jsou nejlépe provedeny pod vyššími úrovněmi stimulace.

Zažíváte „eustress“?

Existuje dokonce klinický termín pro pozitivní stres: eustress či eustres. Je to pozitivní stres, vyvěrající z pozitivních zážitků – např. svatba, povýšení, narození dítěte a podobně.

Když lidé vidí rozdíl mezi pozitivním eustresem a negativním stresem, mohou začít využívat svůj stres a úzkost ve svůj prospěch. Jakmile budou lidé vědět, že stres a úzkost mohou být užitečné, nebudou je nutně vnímat vždy a za každou cenu negativně.

Jak jsme ve článku uvedli, prožívání stresu může mít pozitivní psychologické přínosy. Příznaky stresu a úzkosti se mohou objevit, když ve vašem životě něco chybí, jako je volný čas, nebo když pro vás je něco velmi důležité. Je to skvělá příležitost udělat krok zpět a podívat se na situaci jinýma očima. Tím, že něco měníte, posouváte svou perspektivu, své zkušenosti, sevření stresu a úzkosti se snižuje. Nemluvě o tom, že získáte cenné informace o tom, co se ve vašem životě skutečně děje.

Kdokoli se cítí přemožen stresem, měl by, pokud je to možné, přijmout opatření ke snížení jeho stresu a / nebo vyhledat pomoc vyškoleného profesionála, aby se naučil strategii zvládání stresu.

Sponzorováno

A co vy? Už neberete stres jako nutné zlo? Budeme rádi za vaše postřehy pod článkem.

A co si dále můžete přečíst o stresu?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva