Sponzorováno

Přibíráte ve stresu? Co s tím? 4.93/5 (14)

Přibíráte ve stresu? Co s tím?Stres. Je součástí našeho každodenního života. Menší nebo příležitostně stresující událost, jako například auto, které nechce nastartovat nebo přečerpaný účet v bance či nefungující chladnička, nás může pěkně vytočit a vystresovat. Pokud se však stres stane chronickým, například pokud musíme čelit neustálým pracovním požadavkům nebo se stále strach o své finance – může se to projevit na našem organismu.

Přirozenou reakcí organismu na stres jsou fyzické změny, které se objeví, když se tělo přirozeně pokouší získat ztracenou rovnováhu. Vyvinuli jsme si obranný mechanismus známý jako „bojuj nebo utíkej“, který nám umožňuje čelit náhlému nebezpečí nebo hrozbě.

Chronický stres se na našem zdraví může podepsat

Pokud je však tato reakce aktivována neustále – tedy když se stres stane chronickým – může se to projevit na našem imunitním systému, takže bude pro tělo těžší bojovat s nemocemi. Protože zdravý imunitní systém ovlivňuje i strava bohatá na výživné látky, jednou z nejlepších forem obrany proti nemocem, zejména v období neustálého stresu, je právě správná výživa.

Vše je v jídle, zdravujte se zdravě!

Stres může vést i k únavě a depresi. Když jsme unavení a deprimovaní, zdravé stravovací návyky obvykle začneme zanedbávat. Je zkrátka jednodušší sníst něco rychlé nebo něco, co nám poskytne zdánlivé uspokojení. Jídla typu fast-food či jídla pro útěchu jsou však obvykle plné tuku, soli a cukrů – a to není ta nejlepší výživa pro zdravé tělo. Pití kávy na zahnání únavy se také může obrátit proti nám, protože brání dobrému spánku.

Vysokokalorická jídla pro útěchu napomáhají uvolňovat v mozku chemické látky, díky kterým se cítíme dobře – a zároveň je chceme jíst ještě víc. Ocitáme se však v bludném kruhu: přejídání vede k tloustnutí, které zvyšuje psychický stres a ten opět vede k dalšímu přejídání. Nadměrná hmotnost navíc tělu způsobuje fyzický stres, který zapříčiňuje další přibírání zejména v oblasti dříku a to představuje zvýšená zdravotní rizika.

Sponzorováno

Pokud se stravujete zdravě, vaše tělo bude mnohem lépe vybavené pro boj se stresem. I když nebude možné stresu se úplně zbavit, je mnoho možností, co dělat pro to, abyste se s ním snadněji vyrovnávaly.

Rady proti přibrání hmotnosti při stresu

  • Jezte vyváženou stravu. Snažte se do jídelníčku zahrnout i nízkotučné bílkoviny, například drůbež, vaječné bílky, nízkotučné mléčné produkty, libová masa, ryby, zda sójové produkty – a to v každé vaší porci. Bílkoviny uspokojují pocit hladu a také vám pomáhají udržovat se v psychické pohotovosti. Po každém jídle si dejte čerstvé ovoce, zeleninu nebo vlákninu.
  • Jezte pravidelně a jídla nevynechávejte. Pokud jste ve stresu, máte tendenci jídlu odkládat či úplně vynechávat. Tím si ale snižujete hladinu energie. Pokud vám stres snižuje chuť k jídlu, pokuste se během dne jíst menší porce jídla a častěji.
  • Zkuste přestat používat jídlo jako prostředek na snižování stresu. Místo toho se vydejte na svižnou procházku nebo vypijte šálek bylinkového čaje. Pokud máte potřebu něco konzumovat, stres můžete uvolnit žvýkáním tvrdších, křupavých potravin – dejte si například hrst mandlí, sójových oříšků či mladou mrkvičku.
  • Snižte příjem kofeinu. Když jste ve stresu, často máte pocit, že vám chybí energie a pijete kávu pro povzbuzení, to však může zapříčinit nekvalitní noční spánek. Pokud vám kofein brání dobře v noci spát, pijte raději kávu či čaj bez kofeinu.
  • Udělejte si z jídla radost. Oddělujte jídlo od práce či jiných zdrojů stresu – nejezte za vaším pracovním stolem nebo při jídle neplaťte účty. Udělejte si čas a zpomalte, zkuste při jídle relaxovat – je pravděpodobné, že budete i méně jíst a více si jídlo užijete.

Víme, že některé rady se lépe píší, než se pak udělají, ale zkuste to a za několik dní Vám bude lépe!

VIDEO: Jak se zbavit stresu?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva