4 tipy, jak se dá rychle snížit cukr v krvi 4.82/5 (11)

Sponzorováno

 • Jakákoli hladina glukózy v krvi nad vaším cílovým rozsahem je příliš vysoká. Obecně je 180 mg/dl považováno za nebezpečně vysoké a měli byste podniknout kroky k jeho snížení.
 • Hladina cukru v krvi 240 mg/dl vás vystavuje riziku diabetické ketoacidózy. Pravidelné hodnoty 600 mg/dl nebo vyšší mohou vést k hyperglykemickému hyperosmolárnímu syndromu. Oba tyto stavy mohou být smrtelné a vyžadují okamžitou lékařskou péči.
 • Hladinu cukru v krvi můžete rychle snížit rychle působícím inzulínem, užíváním vynechaných dávek perorálních léků, jako jsou meglitinidy nebo sulfonylmočoviny, cvičením a pitím vody.
 • Pokud máte trvale vysoké hladiny cukru v kvi, zvýšenou žízeň nebo časté močení, kontaktujte svého lékaře.

Jak rychle snížit hladinu cukru v krvi?

Jak rychle snížit hladinu cukru v krvi?

Pokud máte cukrovku 1. nebo 2. typu, nebezpečné skoky v hladině glukózy v krvi (těžká hyperglykémie) mohou znamenat, že musíte okamžitě snížit hladinu cukru v krvi. Pokud tak neučiníte, můžete být vystaveni riziku potenciálně život ohrožujících komplikací.

Tento článek se zabývá tím, jaké hladiny cukru v krvi jsou považovány za nebezpečné, příznaky, které je třeba sledovat, a podíváme se na 4 nejlepší způsoby, jak rychle snížit hladinu cukru v krvi, a kdy kontaktovat svého lékaře nebo jít na pohotovost.

Jak vysoký cukr v krvi je až příliš vysoký?

Jakákoli hladina glukózy v krvi nad vaším cílovým rozsahem je příliš vysoká. Váš lékař by vám měl sdělit, jaká je vaše horní hranice, protože ta se může u různých lidí dost lišit.

Obecně však platí tyto meze:

 • 140 miligramů na decilitr (mg/dl) je považováno za hyperglykemické, ale není nebezpečně vysoké
 • 180 miligramů na decilitr (mg/dl) je příliš vysoké a měli byste podniknout kroky ke snížení cukru v krvi.
 • 240 mg/dl vás vystavuje riziku potenciálně život ohrožující diabetické ketoacidózy (DKA nebo diabetické kóma), zejména u diabetu 1. typu.
 • 600 mg/dl nebo vyšší po delší dobu může způsobit potenciálně fatální hyperglykemický hyperosmolární syndrom (HHS), zejména u diabetu 2. typu.

Příznaky

Příznaky Hyperglykémie DKA HHS
Extrémní žízeň
Časté močení
Únava
Rozmazané vidění
Hluboké, rychlé dýchání
Sucho v ústech, na jazyku
Nevolnost
Zvracení
Ovocně vonící dech
Zarudlý obličej
Bolest hlavy
Horečka
Záchvaty
Zmatek
Koma

 

Co s tím dělat – jak snížit hladinu cukru v krvi

Hladinu cukru v krvi můžete rychle snížit pomocí těchto metod:

 1. Inzulín
 2. Léky na cukrovku
 3. Cvičení
 4. Pití vody

I když to zní jednoduše, musíte znát některé podrobnosti o každé z těchto metod, abyste své úrovně bezpečně snížili. Tak pojďme na to.

1. Vezměte si inzulín

Preferovanou – a nejrychlejší – metodou léčby hyperglykémie je užívání rychle působícího inzulínu, jako je Humalog, Novolog nebo Apidra. Máte-li diabetes 1. typu, můžete být schopni získat korekční dávku pomocí inzulínové pumpy.

Pomalu působící inzulín, jako je NPH inzulin, nesnižuje rychle krevní cukry. To potrvá i několik hodin. Proto to není vhodná léčba, když naléhavě potřebujete snížit cukr v krvi.

Inzulin funguje tak, že přesouvá glukózu z krve do buněk. Tam jej buď použijete jako palivo hned, nebo si ho uložíte na později, když nebudete mít dostatek připravené energie k pokrytí požadavků.

Když tělo nemá dostatek inzulínu (diabetes 1. typu) nebo jej nevyužívá efektivně (diabetes 2. typu), může to vést ke krátkodobým příznakům a komplikacím, jako jsou DKA a HHS.

Sponzorováno

Ujistěte se, že jste si promluvili se svým lékařem o tom, kolik rychle působícího inzulínu byste si měli vzít, abyste snížili nebezpečně vysokou hladinu cukru v krvi.

Jakmile ho užijete, znovu zkontrolujte své úrovně krevního cukru za 15-30 minut, abyste viděli, zda klesají a jak rychle. Někdy klesnou hladiny příliš nízko a skončíte s hypoglykémií (nízká hladina cukru v krvi).

Nedávkujte dvakrát: Pokud vaše hladina cukru v krvi neklesne hned nebo neklesá tak rychle, jak byste chtěli, odolejte nutkání vzít si více inzulínu příliš brzy, protože by to mohlo vést k hypoglykémii. Může začít pracovat za 15 minut nebo to může trvat až hodinu.

Intramuskulární injekce: Injekce inzulínu přímo do svalu může pomoci vašemu tělu absorbovat jej rychleji. Je však také pravděpodobnější, že povede k hypoglykémii, která se může stát závažnou. Může také způsobit potenciálně smrtelné předávkování inzulínem.

Měli byste si promluvit se svým lékařem o tom, zda jsou intramuskulární injekce dobrý nápad během hyperglykemických epizod. Může vám také říci, kdy a jak si tento druh injekce podat.

2. Vezměte si léky, které jste si zapomněli vzít

Mnoho lidí s diabetem užívá léky na předpis jiné než inzulín nebo spolu s ním. Tyto léky pomáhají udržet hladinu cukru v krvi v normálních hladinách.

Vynechání dávky těchto léků může zvýšit váš krevní cukr. Pokud jste překvapeni vysokou hodnotou, zkontrolujte, zda jste si vzali poslední dávku. Uchovávání léků v denním třídiči léků místo v obyčejné lahvičce braní léků zjednodušuje.

Mnoho léků na cukrovku však funguje pouze tehdy, pokud je užíváte před jídlem. Nepomohou snížit nebezpečně vysokou krevního cukru. Patří mezi ně biguanidy, jako je Glucophage (metformin) a inhibitory alfa-glukosidázy, jako je Precose (akarbóza) a Glyset (miglitol).

Mezi léky na diabetes, které mohou rychle snížit váš cukr v krvi, patří:

 • Meglitinidy: Starlix (nateglinid) a Prandin (repaglinid)
 • Sulfonylmočoviny: Diabinese (chlorpropamid), Amaryl (glimepirid), Glucatrol (glipizid), Mikronáza/Glynáza (glyburid)

Pokud vynecháte dávku svého léku na cukrovku, vezměte si ho, jakmile si ho vzpomenete. Ale nezdvojnásobujte to tím, že byste zapomenuté léky brali příliš blízko vaší další plánované dávky. To může způsobit nebezpečné vedlejší účinky.

V případě pochybností se podívejte na obal léku, kontaktujte svého lékaře nebo si promluvte s lékárníkem. Pokud vynecháte několik dávek, kontaktujte svého praktického lékaře, aby vám řekl, jak nejlépe postupovat.

Léčba nízkých hodnot hypoglykémie:

 • Cukr v krvi mezi 55 mg/dl a 69 mg/dl: Snězte 15 gramů sacharidů a znovu zkontrolujte cukr v krvi za 15 minut.
 • Cukr v krvi pod 55 mg/dl: Zavolejte 911. Pokud je k dispozici, vstříkněte si glukagon (glukagon hydrochlorid). Pokud jste při vědomí, pijte džus nebo sladkou sodovku, pak jezte sacharidy s bílkovinami (např. sýr a sušenky).

3. Cvičení & fyzická aktivita

Fyzická aktivita je nejrychlejší způsob, jak snížit hladinu cukru v krvi bez léků. Cvičení snižuje inzulínovou rezistenci a pomáhá tělu přeměňovat glukózu na energii.

Během svalových kontrakcí vaše buňky odebírají glukózu z vašeho krevního oběhu a využívají ji jako energii. To snižuje hladinu cukru v krvi na 24 hodin nebo i déle po cvičení.

Zkontrolujte ketony před cvičením
Pokud je vaše hladina cukru v krvi vyšší než 240 mg/dl, zkontrolujte si hladiny ketonů a necvičte, pokud jsou zvýšené. Cvičení může zvýšit hladiny ketonů, což může zvýšit hladinu cukru v krvi a vystavit vás většímu riziku ketoacidózy.

Každý na cvičení reaguje jinak, takže neexistuje žádný dokonalý vzorec, jak moc cvičit, abyste snížili krevní cukr.

Obecně však platí:

 • Potřebujete zvýšit tepovou frekvenci
 • Delší fyzická aktivita snižuje hladinu cukru v krvi více než krátká
 • Před a po cvičení je dobré si pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi. Budete tak mít představu, jak vaše tělo reaguje za normálních okolností, a to vám může pomoci při rozhodování, až budete mít příště nebezpečně vysokou cukru v krvi.

4. Pijte vodu

Když máte epizodu těžké hyperglykémie, voda a další neslazené tekutiny mohou pomoci vašim ledvinám vyplavit přebytečné cukry močí (zdroj zde). I když to nemusí být tak rychlé jako rychle působící inzulín nebo cvičení, může vám to pomoci dostat se k bezpečné hladině cukru v krvi.

Zůstat hydratovaný vám může také pomoci předejít hyperglykemickým epizodám. Většina lidí potřebuje asi čtyři až šest šálků vody každý den. Pokud často cvičíte nebo se hodně potíte, možná budete potřebovat více. Pokud užíváte léky, které způsobují zadržování tekutin, možná budete potřebovat méně.

Zeptejte se svého lékaře na vaši denní potřebu vody a na to, kolik ji vypít, pokud máte prudký nárůst cukru v krvi.

Kdy vyhledat lékařskou péči

Zavolejte 112 nebo se dostaňte na pohotovost, pokud máte:

 • Hyperglykémie a zvýšené hladiny ketonů
 • Trvale velmi vysoké hladiny cukru v krvi
 • Příznaky DKA nebo HHS
 • Dvě hodnoty krevního cukru 300 mg/dl nebo vyšší
 • Hodnoty krevního cukru nad 180 mg/dl (nebo vaše cílové rozmezí) déle než týden

Měli byste se obrátit na svého lékaře o radu, pokud máte:

 • Trvale vysoká hladina cukru v krvi
 • Časté močení
 • Vysoká hladina cukru v moči (diagnostikována pomocí domácího glukózového testu)
 • Zvýšená žízeň

Sponzorováno

A jak snižujete rychle hladinu krevního cukru vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva