Sponzorováno

Emfyzém plic (rozedma plic) – příčiny, příznaky a léčba 4.84/5 (49)

  • Emfyzém plic je onemocnění dýchacího systému, které spadá do kategorie chronickobstruktivní plicní nemoci (CHOPN). Jedná se o stav charakterizovaný postupným poškozením plicní tkáně, zejména alveolů, malých plicních váčků, které jsou odpovědné za výměnu kyslíku a oxidu uhličitého mezi plícemi a krví.
  • Hlavním rizikovým faktorem pro vznik emfyzému je kouření. Chronickým kouřením dochází k dlouhodobému vystavení plicní tkáně dráždivým látkám, což vede k chronickému zánětu a postupnému poškozování plicní struktury.
  • Léčba emfyzému se zaměřuje na zmírnění příznaků, podporu dýchání, fyzikální aktivitu, rehabilitaci a farmakoterapii, včetně bronchodilatátorů a kortikosteroidů.
  • V pokročilých stadiích může být nutná kyslíková terapie nebo chirurgické intervence, jako je transplantace plic. Důležitou součástí léčby je také změna životního stylu, včetně ukončení kouření a prevence další expozice dráždivým látkám.

Hlavním příznakem emfyzému je dušnost (neboli dýchavičnost), která obvykle začíná postupně.

Hlavním příznakem emfyzému je dušnost (neboli dýchavičnost), která obvykle začíná postupně.

Emfyzém je plicní stav, který způsobuje dušnost. U lidí s emfyzémem jsou poškozeny vzduchové vaky v plicích (alveoli, neboli plicní sklípky). V průběhu času se vnitřní stěny vzduchových vaků oslabují a přerušují – vytvářejí větší vzduchové prostory místo mnoha malých. To snižuje plochu plic a tím i množství kyslíku, které se dostane do krevního oběhu.

Když vydechnete, poškozené alveoly nepracují správně a starý vzduch se zachycuje v plicích a nezanechává prostor pro vstup čerstvého vzduchu bohatého na kyslík. Většina lidí s emfyzémem má také chronickou bronchitidu, což vede k trvalému kašli.

Emfyzém a chronická bronchitida jsou dva stavy, které tvoří chronickou obstrukční plicní chorobu (CHOPN). Kouření je hlavní příčinou CHOPN. Léčba může zpomalit průběh CHOPN, ale nemůže zvrátit poškození.

Pokud máte emfyzém, svaly, které vám pomáhají dýchat, musí pracovat o dost více. A tak se vyčerpají dříve. Výsledek? I po nejmenší činnosti se cítíte jakoby bez dechu. Jakmile se onemocnění ještě zhorší, můžete se cítit bez dechu i když jen klidně sedíte.

Emfyzém plic - ilustrace

Emfyzém plic – ilustrace

 

Příznaky (symptomy) emfyzému plic

Můžete mít emfyzém plic po mnoho let, aniž byste si všimli nějakých příznaků nebo potíží. Hlavním příznakem emfyzému je dušnost (neboli dýchavičnost), která obvykle začíná postupně.

Pak se automaticky začnete vyhýbat aktivitám, které způsobují nedostatek dechu, takže se symptom nestane problémem, dokud nezasahuje do každodenními úkonů. Emfyzém nakonec způsobuje dechové napětí, i když jste v klidu.

Rozedma plic neboli plicní emfyzém je tedy chronické plicní onemocnění způsobené zničením přepážek plicních sklípků.

Obecně jsou tedy příznaky emfyzému plic:

  • Dušnost
  • Kašel, který nemizí
  • Těsnost nebo bolest v hrudi

Příčiny emfyzému plic

Hlavní příčinou emfyzému je dlouhodobá expozice dráždivým látkám ve vzduchu, včetně:

  • Tabákového kouře
  • Marihuanového kouře
  • Znečištění ovzduší
  • Chemické výpary a prach

Vzácně je emfyzém způsoben vrozeným nedostatkem bílkovin, který chrání elastické struktury v plicích. Říká se tomu emfyzém alfa-1-antitrypsin deficitu.

Mezi faktory, které zvyšují riziko rozvoje emfyzému, patří:

  • Kouření. Emfyzém se s největší pravděpodobností objeví u kuřáků cigaret. Riziko se pro všechny typy kuřáků zvyšuje s počtem let a množstvím vykouřeného tabáku.
  • Stáří. Přestože se poškození plic, které se vyskytuje u emfyzému, postupně rozvíjí, u většiny lidí s emfyzémem souvisejícím s tabákem se začínají projevovat příznaky onemocnění ve věku od 40 do 60 let.
  • Vystavení pasivnímu kouření. Pasivní kouření je to, když neúmyslně vdechujete kouř z cigarety, dýmky nebo doutníku někoho jiného. Pobývání v pasivním kouři zvyšuje riziko emfyzému.
  • Expozice výparům nebo prachu. Pokud dýcháte výpary z určitých chemikálií nebo prachu z obilí, bavlny, dřeva a podobně, máte větší pravděpodobnost, že se u vás rozvine emfyzém. Toto riziko je ještě větší, pokud současně kouříte.
  • Vystavení znečištěnému prostředí. Dýchání znečišťujících látek, jako jsou výpary z topných paliv, výfukové plyny automobilů – to zvyšuje riziko emfyzému.

Možné komplikace

U lidí, kteří mají emfyzém, se také rozvjí:

Sponzorováno

  • Zhroucená plíce (pneumotorax). Zhroucená plíce může být život ohrožující u lidí s těžkým emfyzémem, protože funkce jejich plic je již tak ohrožena. Toto je sice celkem neobvyklé, ale závažné, když k tomu dojde.
  • Srdeční problémy. Emfyzém může zvýšit tlak v tepnách, které spojují srdce a plíce. To může způsobit stav nazvaný cor pulmonale, neboli hypertrofii pravé komory.
  • Velké díry v plicích (bullae). Někteří lidé s emfyzémem mají prázdné prostory v plicích nazývané bullae. Mohou být tak velké jako polovina plíce. Kromě snížení množství prostoru, který je k dispozici pro rozšíření plic, mohou obří bullae zvýšit riziko pneumotoraxu.

Prevence

Abyste zabránili emfyzému, nekuřte a vyhněte se pasivnímu kouři. Při práci s chemickými výpary nebo prachem noste masku na ochranu plic.

Diagnóza emfyzému plic

Co se používá pro diagnostiku? Chcete-li zjistit, zda máte emfyzém, váš lékař se zeptá na vaši anamnézu a provede fyzickou prohlídku. Lékař také může doporučit různé testy.

Zobrazovací testy

Například rentgen může pomoci podpořit diagnostiku pokročilého emfyzému a vyloučit další příčiny dušnosti. Ale v některých případech se i rentgenové vyšetření hrudníku může jevit normálně, pokud máte emfyzém.

Počítačové tomografické vyšetření (CT) kombinuje rentgenové snímky pořízené z mnoha různých směrů a vytváří průřezové pohledy na vnitřní orgány. CT snímání může být hodně užitečné pro detekci a diagnostiku emfyzému.

Laboratorní testy

Krev odebraná z tepny v zápěstí může být testována, aby se zjistilo, jak dobře vaše plíce přenášejí kyslík a odstraňují oxid uhličitý z krevního oběhu.

Testy plicní funkce

Tyto neinvazivní testy měří, kolik vzduchu mohou pojmout vaše plíce a jak dobře proudí vzduch dovnitř a ven z plic. Testy mohou také měřit, jak dobře vaše plíce dodávají kyslík do krevního oběhu. Jeden z nejběžnějších testů používá jednoduchý přístroj, který se nazývá spirometr, do něhož dýcháte.

Léčba emfyzému plic

Emfyzém a CHOPN nelze vyléčit, ale léčba může pomoci zmírnit příznaky a zpomalit průběh onemocnění.

Léky

V závislosti na závažnosti příznaků by Váš lékař mohl doporučit:

  • Bronchodilatátory. Tyto léky mohou pomoci zmírnit kašel, dušnost a problémy s dýcháním tím, že uvolní zúžené dýchací cesty.
  • Inhalační steroidy. Kortikosteroidy, které se inhalují jako aerosolové spreje, snižují záněty a mohou pomoci zmírnit dušnost.
  • Antibiotika. Pokud máte bakteriální infekci, jako je akutní bronchitida nebo pneumonie, jsou vhodná i antibiotika.

Terapie

  • Plicní rehabilitace. Plicní rehabilitační program vás může naučit dechová cvičení a techniky dýchání, které vám pomohou snížit vaši dušnost a zvýšit schopnost kvalitního dýchání.
  • Nutriční terapie. Dostanete možná také rady o správné výživě. V počátečních stádiích emfyzému mnoho lidí potřebuje zhubnout, zatímco lidé s emfyzémem v pozdním stadiu často potřebují naopak přibrat. Takže nějaké nutriční poradenství se hodí.
  • Dodatečný kyslík. Pokud trpíte závažným emfyzémem s nízkou hladinou kyslíku v krvi, pravidelným užíváním kyslíku (a i při cvičení) může dojít k úlevě. Mnoho lidí používá kyslík 24 hodin denně. Obvykle se podává přes úzkou trubici, která se vejde do nosních dírek.

Chirurgická operace

V závislosti na závažnosti emfyzému může lékař doporučit jeden nebo více různých typů operací včetně:

  • Operace snižování objemu plic. V tomto postupu chirurgové odstraní části poškozené plicní tkáně. Odstranění nemocné tkáně pomáhá rozšířit se zbytku plicní tkáně – to pomáhá zlepšovat dýchání.
  • Transplantace plic. Transplantace plic je možnou volbou, pokud máte vážné poškození plic a jiné možnosti již selhaly.

Co můžete sami udělat?

Pokud máte emfyzém, můžete provést řadu kroků k zastavení progrese a k ochraně před další komplikací:

  • Přestaňte kouřit. To je nejdůležitější opatření, které můžete učinit pro vaše celkové zdraví a jediné, které může zastavit progresi emfyzému. Připojte se k programu odvykání kouření, pokud potřebujete pomoc při odvykání kouření. Pokud je to možné, vyhněte se i pasivnímu kouření.
  • Vyvarujte se jiných dráždivých látek v dýchacích cestách. Patří sem výpary z výfukových plynů, některé parfémy, dokonce i hořící svíčky a kadidlo.
  • Cvičte pravidelně. Snažte se, aby vaše dýchací potíže neznemožnily pravidelné cvičení, které může výrazně zvýšit kapacitu plic.
  • Chraňte se před studeným vzduchem. Velmi studený vzduch může způsobit křeče průdušek, čímž se stává dýchání ještě obtížnější. Během chladného počasí noste měkký šátek nebo masku přes ústa a nos.
  • Chraňte se před infekcemi dýchacích cest. Snažte se vyhnout se přímému kontaktu s lidmi, kteří mají chřipku nebo podobné onemocnění. Pokud se musíte během sezóny chřipky potkávat s velkými skupinami lidí, noste masku přes tvář, často si myjte ruce a v případě potřeby použijte malou desinfekční lahvičku na desinfekci rukou.

Jak stárneme, plíce pomalu ztrácejí funkci – to platí dokonce i pro nekuřáky. Pokud máte emfyzém a budete dále kouřit, ztratí rychleji plíce svoji funkci. Pokud skončíte s kouřením, můžete zpomalit tento proces.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte s emfyzémem plic zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva