Sponzorováno

Může Yerba Maté pomoci s migrénou a bolestmi hlavy? 4.73/5 (15)

Jak vám může pomoci čaj Yerba Maté při migréně?

Jak vám může pomoci čaj Yerba Maté při migréně?

Yerba Maté nebo také jen „Maté“, je nápoj připravený z lístků cesmíny paraguayské, což je stálezelený strom, který najdete pouze v omezených částech Argentiny, Paraguaye a Brazílie. Je to proto, že je velmi náročný na kvalitu půdy. Legenda praví, že v jihoamerickém deštném pralese roste magický strom s velkou mocí sjednotit a dobít energii. A legendy se zřejmě nemýlí.

Yerba Maté spojuje sílu kávy, zdravotní benefity čaje a dodá euforii, jako po konzumaci čokolády – a to vše v jednom nápoji. Objevení účinků Yerba Maté je přisuzováno amazonskému kmeni Guaraní a v Argentině si bez něj téměř 95% populace nedokáže představit svůj den.

Proč si dopřát čaj Yerba Maté? Jaké má účinky?

Tento nápoj, tradičně servírován teplý a v kalabase (což je speciální nádoba, dříve obvykle připravená z vydlabané tykve) s kovovým nebo bambusovým brčkem má, jak se zdá, velmi prospěšný vliv na naše zdraví. Čím je asi hlavně známý, je právě jeho schopnost stimulace naší centrální nervové soustavy a mozku díky bohatému obsahu alkaloidových sloučenin, velmi podobných kofeinu. Proto se po vypití nápoje cítíme aktivnější a s přívalem nové energie. Užívání Maté rovněž zvyšuje naši koncentraci a zlepšuje paměť a pozornost. Uvádí se také, že má pozitivní vliv na naše myšlenkové procesy a díky tomu rychleji přemýšlíme, což přispívá k snadnějšímu pochopení informací. Umí zlepšit náladu a pomáhá při úzkosti či mírné depresi.

Ale umí toho mnohem víc – z dalších pozitivních účinků připisovaných čaji Maté stojí za zmínku tyto:

  • patří mezi bohaté zdroje antioxidantů
  • má protizánětlivé účinky
  • pozitivně stimuluje naše libido
  • má pozitivní účinky na naši trávicí soustavu, stimuluje metabolismus a tvorbu žaludečních kyselin, čímž podporuje dobré trávení
  • příznivě působí na látkovou výměnu a přispívá tak k udržení správné funkce tlustého střeva
  • podporuje správnou funkci ledvin
  • upravuje spánkový biorytmus
  • v neposlední řadě nám může dopomoci shodit přebytečné kilogramy

Yerba Maté a migréna

Někteří vědci se domnívají, že Yerba Maté může mít, právě díky svému vysokému obsahu alkaloidů, schopnost uklidnit příznaky migrény. Na tom se podílejí především jeho hlavní složky a to kofein, a hned v závěsu další dvě povzbuzující látky theofilin a theobromin. V kombinaci s vitamíny, minerály a aminokyselinami pak dokáží tělo nabudit a dodat energii.

Odborníci pro zmírnění příznaků migrény doporučují konzumovat během dne méně než dvě stě miligramů těchto alkaloidů. Také kofein má podle vědců schopnost zmírnit intenzivní bolest způsobenou migrénou. Je to proto, že se tato látka váže na receptory adenosinu v našich nervových buňkách. Tento neurotransmiter (adenosin) má schopnost rozšiřovat krevní cévy nacházející se v krku a hlavě, což umožňuje větší průtok krve. Zabraňuje se tak hromadění tlaku, který je právě příčinou intenzivních bolestí hlavy. Je však třeba mít také na paměti, že pokud konzumujete naopak přespříliš nápojů obsahujících kofein, i to může být příčinou bolestí hlavy.

Sponzorováno

Příležitostného popíjení Maté se bát určitě nemusíte, ale pokud si dopřáváte pravidelně šálek až dva, doporučujeme zařadit i několikadenní pauzu. Čaj popíjejte ráno nebo během dopoledne, abyste měli energii po celý den. Šálek podávaný v pozdním odpoledni by vám ale mohl výrazně zkomplikovat večerní usínání. V sušených listech Maté je celkový obsah kofeinu zhruba 1 % což je přesně polovina oproti tomu, co obsahuje káva. Jeden šálek Maté tedy obsahuje přibližně 50 mg kofeinu, kdežto u stejného množství kávy je to dvojnásobek. Výhodou kofeinu přijímaného z nápoje Yerba Maté je to, že se při přípravě Maté kofein uvolňuje daleko pomaleji, a tak nám energie vydrží mnohem déle a my do sebe dostaneme mnohem méně kofeinu než při pití kávy.

Čaj Yerba Maté a jeho další benefity

Mezi další, velmi přínosné účinky pro náš organismus určitě patří to, že díky vysokému obsahu antioxidantů (obsahuje jich o 90 % více než zelený čaj) dokáže tělo zbavovat toxinů a volných radikálů, čímž zpomaluje proces stárnutí. Maté také podporuje naši imunitu a má příznivý vliv na náš kardiovaskulární systém. Určitě stojí za zmínku, že jeho užívání pročišťuje krev, snižuje cholesterol a pomáhá předcházet srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. Yerba Maté se hodí i při cukrovce, protože umí snížit hladinu cukru v krvi a tím i zmenšit komplikace s ní spojené.

Jak správně čaj Yerba Maté připravit?

Nemusíte vlastnit zrovna kalabasu, abyste si mohli dopřát všechny blahodárné účinky, které tento nápoj nabízí. V našich podmínkách stačí nasypat do šálku nebo hrnku asi 4 gramy Maté (což odpovídá asi 2-3 lžícím) a zalít malým množstvím studené vody. Důkladně směs promícháme, aby se vytvořila „řídká kaše“. Tento krok je důležitý proto, abychom vysokou teplotou nezničili chuť a obsah. Připravíme si asi 250–300 ml vody a necháme ji odstát na cca 80 °C. Takto zchladlou vodou zalijeme připravené maté a louhujeme přibližně 5 minut. Nakonec nápoj scedíme a dle chuti můžeme osladit medem či cukrem.

Pokud chcete přeci jen vyzkoušet jeho tradiční přípravu v kalabase a máte ji k dispozici i včetně bombilly (což je kovové nebo bambusové brčko s drobným sítkem na konci, které zabraňuje vypití drobných čajových lístků), je postup trochu jiný. Přibližně do 3/4 nádoby nasypeme nadrcené lístky, zakryjeme kalabasu dlaní a otočíme vzhůru nohama tak, aby hrdlo bylo vespod. Jemně s ní zatřeseme a opět vrátíme hrdlem nahoru. Některé lístky mohou při tomto procesu zůstat na dlaních, tak je sklepneme zpět a celý proces zopakujeme alespoň 5x. Poté lístky sesypeme na jednu stranu, na druhou stranu vložíme bombillu (mimo lístky) a zalijeme vlažnou vodou. Počkáme až listy nasáknou a přidáme ještě teplejší vodu o teplotě v rozmezí 70 °C až 80 °C.

V horkých letních dnech si můžeme připravit jeho osvěžující variantu, která se nazývá terere. K přípravě také potřebujeme kalabasu a postup je v zásadě stejný, jen na závěr nepřidáme teplou, ale jen studenou vodu. Celý nápoj můžeme navíc dochutit kousky různého ovoce nebo přidáním čerstvé máty.

A co si o Yerba Maté a bolesti hlavy ještě přečíst?

VIDEO: Jak připravit Yerba Mate?

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o čaji Yerba Maté

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva