Sponzorováno

Přestaňte jíst! Alespoň podle Brada Pilona. Nejezte 1 či 2 dny v týdnu. 4.73/5 (33)

Podle Brada Pilona byste neměli jíst 1-2 dny v týdnu.

Podle Brada Pilona byste neměli jíst 1-2 dny v týdnu.

Trochu kontroverzní název článku. Ale znáte to – jedna z velmi stručných odpovědí na otázku “jak mám zhubnout?” bývá “přestaň jíst!” (nebo i hruběji řečeno).

Vlastně ta odpověď má logiku, když máte nadváhu tzn. přijímáte mnoho energie, mnoho nevhodných živin a přibíráte na váze anebo svoji nezdravou nadváhu udržujete. Přestat jíst by bylo asi opravdu prostým řešením. Samozřejmě jen obrazným a polovičním, protože tělo potřebuje své důležité živiny, aby mohlo správně fungovat.

V poslední době mě zaujal ebook v angličtině od Brada Pilona – Eat stop eat. Kniha nabádá jednoduše “Přestaňte jíst!”. Jak to Brad Pilon myslí?

Brad Pilon – bloger o zdravé výživě

Brad Pilon je známým a úspěšným blogerem přes zdravou výživu a úspěšně své ebooky prodává. Nastudoval za mnoho let spoustu a spoustu literatury a pokusil se z teorií, praktických zkušeností, výzkumů, o kterých mnohokrát četl, složit teorii jak zhubnout nebo jak si udržovat svou zdravou váhu. Výsledek zní jednoduše – jeden až dva dny v týdnu přestaňte jíst.

Kniha se konkrétně velmi nezabývá složením stravy a jaké potraviny jsou správné a prospěšné, to je potřeba sáhnout po jiných publikacích (anebo číst náš magazín Rehabilitace.info). Jeho teorie jen popisuje cestu uvažování, jak došel k tomu, že byste měli přestat 1x-2x v týdnu na 24 hodin jíst, jaké to má zdravotní účinky na člověka, na kondici, na růst svalů nebo shazování váhy.

Přestaňte jíst – jaká je idea?

Základní idea teorie “Eat stop eat” je následující. Každý člověk nebo zvíře je buď ve fázi, kdy:

 • potravu přijímá a ukládá kalorie
 • potravu nepřijímá a kalorie využívá

Problémem podle Brada Pilona je, že druhá fáze, fáze plného využívání kalorií dochází k vrcholu až asi po 20 hodinách nepřijímání potravy. Přitom podle něj je člověk i každé zvíře od přírody určené, kdy potravu má a konzumuje ji a kdy potravu nemá a musí ji hledat (zvířata lovit nebo vyhledat nové pastviny). Organismus je přizpůsobený tomu, že má časy, kdy potravu má a časy, kdy potravu nemá a žije z energetických zásob. Je to přirozený proces.

Sponzorováno

Lidé ovšem, když jedí několikrát denně, se nikdy do opravdové fáze zpracovávání kalorií nedostanou a tudíž nevyužívají určené zásoby k tomu, k čemu jsou určené – k období, kdy není potrava. Člověk je vlastně neustále ve fázi přijímání potravy a stavění zásob energie. Když je těch zásob mnoho, ukládají se ve formě nadbytečného tuku.

Hlad je naučená reakce

Můžete namítnout, že po 3 hodinách po jídle již pociťujete hlad. Brad ovšem píše, že pocit hladu je zřejmě naučená reakce organismu, ve skutečnosti, ale pořád máte v sobě jídlo nestrávené a v plném procesu tvoření energie a zásob. Zřejmě je to tím, že máte pocit prázdného žaludku. Ale skutečný hlad to není. Skutečný hlad přichází až po mnoha dnech.

Reklama spouští receptory hladu a chuti

Za celý den jste tolikrát vystavení reklamě, která vás láká na nějaké jídlo, pochutinu. Dokonce i podprahově máte určité barvy, fonty spojené díky reklamě s jídlem. Je velmi těžké držet diety, když se ze všech stran na vás valí reklama a pocity, chuti, emoce. Vydrží jen ti nejotrlejší.

1x-2x týdně 24 hodin nejezte

Ať už jsou všechny teorie Brada Pilona správné anebo se v nich najde chybka, přidáme svůj vlastní názor. Nikdy nezkazíte nic tím, že budete mít 1x-2x týdně na 24 hodin hladovku. Organismus se pročistí, nestrávené jídlo se dotráví a hlavně pokud budete ve zbývajících dnech dodržovat normální počet kalorií a jíst zdravě máte jeden a až dva dny v týdnu, kdy nebude přijatá energie žádná a v celkovém součtu týdenního příjmu kalorií jste pod limitem a přebytečnou váhu (tuky) ztrácíte.

Není to dieta, je to životní styl

 • jezte podle pravidel zdravé výživy
 • jezte jídla, která vám chutnají, nenuťte se do ničeho proti vám (udělejte si seznam zdravých jídel, která máte rádi)
 • 1x-2x týdně si dejte 24hodinovou hladovku anebo si dejte týdně 1 den hladovky a jeden očistný den (ovocné a zeleninové šťávy)
 • jezte tolik kalorií, aby jich nebylo nadmíru (díky jednomu až dvoum hladovkovým dnům nemusíte být kaloricky hluboko pod normálním příjmem – nemusíte držet dietu v pravém slova smyslu)
 • vytvořte si po malých krůčcích návyk jíst zdravě (každý týden změňte jeden stravovací návyk k lepšímu)
 • 3x týdně 20 minut aerobní cvičení je minimum

Pokud budete dodržovat tyto rady, bez diety budete pozvolna snižovat váhu. Netlačte na pilu, malé krůčky a po roce se ohlédnete a budete se divit kolik jste dokázali shodit kil, budete mít víc energie, budete zdravější, šťastnější.

Kniha Eat stop eat od Brada Pilona nás zaujala, u nás je myslím zcela neznámá a chtěli jsem o té myšlence napsat. V knize je informací samozřejmě více, ale nemůžeme si dovolit napsat totálně všechny myšlenky někoho, kdo onu knihu prodává a je jeho živobytím. Takto to úplně stačí.

Sponzorováno

Co si o tomto stravování myslíte vy? Budeme rádi za komentáře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva