Sponzorováno

Veganství jako cesta, jak se cítit skvěle během léta 4.88/5 (8)

Veganství jako cesta, jak se cítit skvěle během létaLetní dny mohou přinést radost spojené s dovolenou, stejně jako s tím, že budete trávit čas u vody, či se opalovat na vaší zahrádce. Zároveň ale mohou letní dny přinášet negativa, která jsou spojená s vysokými teplotami. Ty mohou výrazně zatěžovat lidský organismus, což může vést k:

 • Bolestem hlavy
 • Velké únavě
 • Nevolnostem

Velký vliv na váš zdravotní stav máte i vy sami. Jak je to možné? Své tělo neúměrně zatěžujete. A čím? Je to jídlo. To vaše tělo musí trávit, a tak mu může chybět energie na běžnou činnost. Jak na vše vyzrát? Zkuste se stát na letní měsíce veganem či vegankou. Nemusíte doslova, ale když budete hlavní zásady této stravy dodržovat, rozhodně léto zvládnete ve zdraví.

Zelenina a ovoce jako základ

To hlavní, co je základem veganské stravy, je rozhodně zelenina a ovoce. Když se podíváme na nejdoporučovanější potraviny během horkých a slunných dnů, pochopitelně patří do této kategorie. A to hned ze dvou důvodů. Ten první je spojený s tím, že po konzumaci nemusí vaše tělo ovoce nebo zeleninu trávit tak dlouho, jako běžnou živočišnou stravu. Jde mu to mnohem jednodušeji a zvládne to za kratší dobu. Stejně tak nesmíme opomíjet ani fakt, že ovoce a zelenina má oproti jiným potravinám podstatně méně kalorií. Chcete vypadat dobře v plavkách? Potom se veganskému základu stravy rozhodně neposmívejte.

S ovocem a zeleninou souvisí také jejich mnohdy velmi vysoký obsah vody. Dodržovat pitný režim nemusí být vždy jednoduché. I to je důvod, proč dané potraviny aktivně jíst, jelikož vám pomohou s dodržováním požadovaného přísunu vody. Když vyberete ty správné, můžete si být jisti, že jejich obsah vody je přes devadesát procent. A to už je téměř podobné, jako byste vypili stejné množství vody. Takto se ale ještě dokonale zasytíte a pochutnáte si na dobrém jídle.

Jde to i bez škodlivých tuků

Dalším problémem, který souvisí s letní stravou a jejím trávením, jsou rozhodně škodlivé tuky. Pokud jich vaše tělo pravidelně přijímá mnoho, podepisuje se to negativně na vaší postavě, vašem zdraví, ale i vaší kondici. Navíc trávení tuků není nijak jednoduché. I zde proto veganská strava dominuje, jelikož živočišné tuky můžete snadno eliminovat. A jaké za co? Podívejte se:

Sponzorováno

 • Sádlo – Rostlinné oleje
 • Tuky v mléce a výrobcích z něj – mandlové, kokosové a rýžové mléko
 • Tuky v mase – Sojové maso, nebo tofu

Jak z výše uvedeného jasně vyplývá, veganská strava nabídne řadu náhražek, u kterých pravděpodobně nepoznáte výraznou změnu chuti (pokud pomineme klasické maso). Při konzumaci tak získáváte opět jistoty, že všechny zmíněné veganské potraviny zvládne vaše tělo mnohem lépe, než živočišné.

Chybět vám nic nemusí

Jaký je častý argument proti veganství? Je to nedostatek bílkovin, vápníku, nebo vitamín B. Zde musíme jasně uvést, že na pravdě staví jenom částečně. Pokud jde o bílkoviny, ty do těla dostanete i z rostlinné stravy. Jedním z nejlepších zdrojů jsou luštěniny. Nezapomeňte tedy na hrách, čočku, nebo například cizrnu. Pokud jde o vápník, zde může být velmi dobrým zdrojem něco tak obyčejného, jako je mák. Stejně tak ale můžete do jídelníčku zařadit také mandle, nebo již zmíněné tofu. I zde zajistíte dobrý a dostatečný přísun. A jak je to s vitamínem B12? Ano, ten opravdu chybět může. Zde tedy musíme dát kritikům za pravdu a uvést, že aby vám tato důležitá látka nechyběla, je třeba zakoupit doplňky stravy s obsahem tohoto vitamínu, nebo mnoha jiných.

Zkuste zabrousit i do jiných stravovacích trendů – co třeba raw?

To má s veganstvím velmi mnoho společného, jelikož i tento trend je spojený s eliminací živočišných produktů. A proč začít během léta i s tímto trendem? Jak už napovídá sám název, jedná se o konzumaci syrové stravy, neboli raw. Ta se navaří, a tak když už je třeba určitá tepelná úprava, je použito například sušení. A proč tento směr doporučíme v souvislosti s létem? Jenom málokterá z vás by si během horkého dne dala teplé jídlo. Raw stravu můžete mít připravenou v lednici a kdykoliv máte chuť, vyndáte a konzumujete. Lehké, a přitom osvěžující jídlo.

Kuchařky jsou základ

Jak se naučit se zeleninou, ovocem, a případnými náhražkami pracovat, aby se jídlo po několika týdnech nestalo jednotvárné? Zkuste veganské kuchařky, který je na trhu více než dost. Pomohou vám vytvořit nápaditá a velmi chutná, a nutričně i vyvážená jídla. Přesvědčí vás, že to bez masa skutečně může jít. Roli v daném režimu může často hrát i plánování, a tak nezapomínejte nakupovat vždy dopředu, s ohledem na to, co budete chtít následující den jíst. Poté stačí pár jídel a uvidíte, že to není nic složité.

Sponzorováno

Jak přežít léto ve zdraví, bez pocitu únavy, nevolnosti a bez zatížení organismu, tedy víte. Samozřejmě musíme dodat, že nic se nemá přehánět. Pokud budete mít chuť na maso, nebo cokoliv jiného, dejte si ho. Dejte však pozor právě na tučnost, nebo také velikost porce. Nic se nemá přehánět a v horkých dnech to platí dvojnásob.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva