Sponzorováno

Nealkoholická steatohepatitida – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.87/5 (15)

  • Nealkoholická steatohepatitida je zánět jater způsobený nadbytkem tukových buněk v nich (tukové onemocnění jater). Chronický zánět způsobuje progresivní poškození jater.
  • Nealkoholická steatohepatitida připomíná hepatitidu způsobenou užíváním alkoholu, ale pramení z něčeho jiného. Nejčastěji to souvisí s nadváhou, vysokými krevními lipidy a vysokou hladinou cukru v krvi.
  • Léčba nealkoholické steatohepatitidy se zpravidla zaměřuje na snížení rizikových faktorů, jako jsou obezita a diabetes, a na změny životního stylu, včetně zdravé stravy a pravidelné tělesné aktivity. U některých pacientů může být nutná farmakoterapie. V těžších případech může být nezbytná transplantace jater.

Co je nealkoholická steatohepatitida (NASH)?

Steatohepatitida je pokročilé stádium nealkoholového ztučnění jater. Pokud trpíte ztučněním jater, vaše tělo začalo ukládat přebytečný tuk v játrech. Ne vždy to lidem způsobuje problémy. Ale když se to stane, nazývá se to steatohepatitida.

„Hepatitida“ znamená zánět jater a „steato“ znamená z tuku. Chronický zánět jater může poškodit orgán a způsobit zjizvení tkání. Pokud zjizvení postupuje, může to vést k cirhóze jater a nakonec k selhání jater.

Onemocnění jater je často spojeno s chronickým užíváním alkoholu. Ale pokud máte nealkoholové ztučnění jater, máte tento stav navzdory nízké konzumaci alkoholu. Vědci si nejsou jisti, proč k tomu dochází, ale časté jsou vysoké hladiny tuků v krvi.

Nealkoholická steatohepatitida (NASH) je pokročilé stádium nealkoholového ztučnění jater (NAFLD). Znamená to, že váš stav způsobuje zánět a poškozuje vaše játra – opět navzdory žádné (nízké) konzumaci alkoholu.

Nealkoholická steatohepatitida (NASH) je chronické onemocnění jater, které se vyskytuje u lidí, kteří nepijí alkohol, ale mají nadměrné množství tuků v játrech (též nazývané jaterní steatóza). Toto onemocnění postihuje stále více lidí po celém světě a může vést ke zhoršení jaterních funkcí až k cirhóze.

Fáze poškození jater

Fáze poškození jater

 

Jaké jsou některé rizikové faktory pro rozvoj NAFLD a NASH?

Lékaři nevědí, proč se u některých lidí s nealkoholovým ztučněním jater rozvine NASH a u některých ne. Také přesně nevědí, proč lidé dostávají onemocnění jater, které nesouvisí s alkoholem. Zdá se, že někteří lidé tento problém mají bez zjevného důvodu. Může tam být genetický faktor.

Nealkoholové ztučnění jater a nealkoholická steatohepatitida jsou však častější u lidí, kteří mají určité stavy spojené s vysokou hladinou lipidů v krvi. Studie naznačují, že 30 % až 60 % lidí s diabetem 2. typu má nealkoholové ztučnění jater. Až 75 % lidí s nadváhou a až 90 % lidí s obezitou III. třídy má nealkoholové ztučnění jater.

Je nealkoholická steatohepatitida život ohrožující?

Nealkoholická steatohepatitida sama o sobě není nutně život ohrožující, ale přítomnost nealkoholické steatohepatitidy s dalšími rizikovými faktory, jako je vyšší věk a diabetes, může zvýšit riziko progrese do konečného stádia onemocnění jater, což je terminální stav.

Onemocnění jater postupuje pomalu. Ne každému se steatohepatitida rozvine do cirhózy, což je pozdní stádium těžkého onemocnění jater. Onemocnění jater však může postupovat bez znatelných příznaků. Než si to uvědomíte, je možné mít vážný stav.

Kromě zvýšeného rizika onemocnění jater mají lidé s nealkoholickou steatohepatitidou (NASH) také tendenci mít vyšší riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice kvůli přítomnosti dalších komorbidit (když jsou přítomny dva nebo více zdravotních stavů), jako je např. jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a onemocnění koronárních tepen.

Je nealkoholická steatohepatitida reverzibilní?

Pokud máte mírné až středně těžké poškození jater, stále můžete zastavit progresi nemoci a dokonce zvrátit některá poškození změnami zdravého životního stylu. Jak však steatohepatitida postupuje a více jaterní tkáně se mění na jizvu, játra začínají ztrácet krevní zásobení. To způsobuje nevratnou buněčnou smrt.

Příčiny – co způsobuje nealkoholickou steatohepatitidu?

Není to alkohol, ale co to je? Vědci se domnívají, že to má něco společného s hladinami tuku ve vaší krvi, i když se zdá, že ne každý případ odpovídá tomuto profilu. Přesto existuje určitý vzorec souvisejících rizikových faktorů vedoucích k nealkoholické steatohepatitidě.

Mezi běžné rizikové faktory patří:

  • Nadváha (BMI 25+)
  • Metabolický syndrom
  • Vysoký cholesterol
  • Vysoký krevní tlak
  • Vysoká hladina cukru v krvi
  • Inzulínová rezistence a diabetes
  • Nedostatečně aktivní štítná žláza
  • Nedostatečně aktivní hypofýza

Mezi další rizikové faktory patří:

  • Věk nad 40 let
  • Postmenopauza
  • Syndrom polycystických vaječníků
  • Těžký nedostatek bílkovin
  • Rychlé hubnutí

Jaké jsou příznaky nealkoholické steatohepatitidy?

V dřívějších stádiích mnoho lidí nemá žádné příznaky.

Nejběžnější příznaky středně těžké nealkoholické steatohepatitidy jsou:

  • Bolest v pravé horní části břicha, kde jsou vaše játra.
  • Slabost a únava.
  • Ztráta chuti k jídlu.
  • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti.

Pokročilejší stadia mohou začít připomínat příznaky cirhózy. Můžete si všimnout těchto příznaků:

Sponzorováno

  • Zežloutnutí kůže a očního bělma (žloutenka).
  • Snadná tvorba modřin a krvácení.
  • Vaše břicho nateče tekutinou (ascites).
  • Otoky nohou a chodidel (edém).
  • Zvětšená játra nebo zvětšená slezina.
  • Zvětšené, pavoučí krevní cévy pod vaší kůží.
  • Zvětšené žíly v jícnu, které mohou krvácet.
  • Portální hypertenze, která může způsobit střevní krvácení.
  • Přetrvávající svědění (pruritus).
  • Zmatenost, ospalost a nezřetelná řeč (hepatální encefalopatie).

Jaké jsou možné komplikace nealkoholické steatohepatitidy?

Primárním rizikem nealkoholické steatohepatitidy je progresivní fibróza vedoucí k cirhóze jater. K tomu dochází u 5 % až 12 % lidí s nealkoholickou steatohepatitidou.

Cirhóza je spojena se zvýšeným rizikem rakoviny jater. Většina lidí s rakovinou jater má cirhózu. NAFLD a NASH jsou také oba spojeny se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu. Funguje to oběma způsoby: pokud máte tyto stavy, zvyšuje se pravděpodobnost, že budete mít nealkoholickou steatohepatitidu a naopak.

DIAGNOSTIKA – Jak se diagnostikuje nealkoholická steatohepatitida?

Váš lékař začne tím, že vás vyšetří na známky onemocnění jater. Zeptá se vás patrně na váš zdravotní stav a životní styl, včetně konzumace alkoholu. Pokud má podezření na NAFLD nebo nealkoholickou steatohepatitidu, bude je testovat několika různými způsoby.

Krevní testy

Odebráním vzorku vaší krve do laboratoře je mohou lékaři otestovat, aby pomohli identifikovat poškození jater.

Zobrazovací testy

Váš lékař se bude chtít podívat na vaše játra na známky zánětu, otoku a zjizvení. Může pak používat:

  • Ultrazvuk břicha, neinvazivní test, který vytváří obrazy pomocí sonografie (zvukové vlny).
  • CT sken, intenzivnější, ale přesnější zobrazovací test, který produkuje 3D rentgenové záření.

Testy tuhosti jater

Jedná se o modifikované zobrazovací testy, které pomáhají měřit úroveň ztuhlosti a fibrózy ve vašich játrech.

FibroScan® je specializovaný druh ultrazvukového přístroje, který dokáže měřit tkáň a tuk v játrech.
Magnetická rezonanční elastografie (MRE) kombinuje ultrazvuk a MRI zobrazení a vytváří vizuální mapu jaterní fibrózy.

Biopsie jater

K potvrzení nealkoholické steatohepatitidy je testem zlatého standardu jaterní biopsie. Biopsie nemusí být nutná, pokud jiné testy prokazují nealkoholickou steatohepatitidu, ale může pomoci určit rozsah vašeho stavu.

Váš lékař opatrně odebere malý vzorek vaší jaterní tkáně vložením jehly přes břicho do jater. Analýzou tkáně bude schopen říci, kolik tuku a kolik fibrózy mají vaše játra.

Léčba – Jak se léčí nealkoholická steatohepatitida?

Bohužel v současné době nejsou k dispozici žádné léky, které by mohly zvrátit proces onemocnění. Základním kamenem léčby nealkoholické steatohepatitidy je hubnutí prostřednictvím diety a úpravy životního stylu.

Pokyny lékařů obecně zahrnují:

Hubnutí

Bylo prokázáno, že zhunbutí 3 až 5 % tělesné hmotnosti snižuje hladinu tuku v játrech. Ztráta mezi 5% a 10% vaší tělesné hmotnosti také pomůže snížit zánět. Váš lékař vám může pomoci vytvořit plán, jak zhubnout zdravým tempem.

Kontrola hladiny cukru v krvi

Pokud máte cukrovku, je obzvláště důležité sledovat hladinu cukru v krvi a užívat léky podle pokynů. Ale pro každého se nealkoholickou steatohepatitidou je důležité, aby se vyhnul skokům krevního cukru z potravin s vysokým glykemickým indexem, jako jsou slazené produkty a bílé škroby.

Dodržování zdravé stravy

Vyvážená a pro srdce zdravá strava má nízký obsah nasycených tuků a je bohatá na mononasycené tuky, jaké se nacházejí v rostlinách a mořských plodech. Zahrnuje také spoustu čerstvých produktů (ovoce, zelenina) a celých zrn. Dobrým příkladem je středomořská strava.

Pravidelně cvičte

To vám pomůže zvládat váhu i stres, který může ovlivnit zdraví jater. Zaměřte se na 30 minut mírného cvičení alespoň třikrát týdně.

Domácí léčba

Třeba káva. Některé studie naznačují, že každodenní pití kávy může pomoci předcházet jaterní fibróze způsobené steatohepatitidou, která není spojena s alkoholem. Musíte však dobře tolerovat kofein – vědci říkají, že k práci je potřeba více než dva šálky denně a káva bez kofeinu se nepočítá.

PREVENCE – Jak mohu snížit riziko steatohepatitidy nesouvisející s alkoholem?

Kontrolujte hladinu lipidů v krvi udržováním zdravé hmotnosti, snižováním cholesterolu ve stravě a kontrolou hladiny cukru v krvi. Většinu dní si trochu zacvičte. Vyhněte se karcinogenům, jako je tabákový kouř.

VÝHLED / PROGNÓZA – Je nealkoholová steatohepatitida léčitelná?

Změny životního stylu mohou zcela snížit nebo odstranit zánět spojený se steatohepatitidou. Zánět je to, co spouští fibrózu a progresivní poškození jater – to je to, co odděluje osoby se steatohepatitidou nesouvisející s alkoholem od těch, kteří žijí bez problémů se ztučněním jater, které není spojeno s alkoholem. Stávající zjizvenou tkáň nelze oživit, ale většině lidí zbývá velká část jater na záchranu.

Sponzorováno

PAMATUJTE: Pokud moc nepijete alkohol, možná vás nikdy nenapadne, abyste si dělali starosti o svá játra. Ale pokud máte některý z běžných rizikových faktorů pro nealkoholickou steatohepatitidu, jako je obezita, cukrovka nebo metabolický syndrom, zvažte to, že byste měli játra sledovat. Nealkoholická steatohepatitida může postupovat bez příznaků po mnoho let. I když neexistuje žádná lékařská péče, praktické změny životního stylu mohou vrátit vaše zdraví do vašich rukou.

A dále si o játrech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva