Sponzorováno

Biopsie močového měchýře – kdy, proč a jak se dělá? 4.69/5 (16)

Močový měchýř je dutý orgán, přibližně kulovitého tvaru, umístěný v pánvi, sloužící k schraňování a vyprazdňování moči

Močový měchýř je dutý orgán, přibližně kulovitého tvaru, umístěný v pánvi, sloužící k schraňování a vyprazdňování moči

Co je to biopsie močového měchýře?

Biopsie močového měchýře je diagnostický chirurgický zákrok, při kterém lékař odebere buňky nebo tkáň z močového měchýře, aby následně byly testovány v laboratoři. Zákrok obvykle zahrnuje zavedení trubice s kamerou a jehlou do močové trubice, což je vlastně otvor ve vašem těle, kterým je vylučována moč.

Proč se provádí biopsie močového měchýře

Lékař pravděpodobně doporučí biopsii močového měchýře, pokud má podezření, že vaše příznaky mohou být způsobeny rakovinou močového měchýře. Mezi příznaky rakoviny močového měchýře patří:

  • krev v moči
  • časté močení
  • bolestivé močení
  • bolest dolní části zad

Tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými věcmi, například infekcí. Biopsie se provádí, pokud váš lékař má silné podezření na rakovinu nebo zjistí rakovinu prostřednictvím jiných, méně invazivních testů. Před zákrokem vám budou provedeny testy moči a některé zobrazovací testy, například rentgen nebo CT. Tyto testy pomohou lékaři určit, zda jsou v moči rakovinné buňky nebo růst na močovém měchýři. Skeny nemohou zjistit, zda je růst rakovinný. To lze určit pouze tehdy, když je váš bioptický vzorek zkontrolován v laboratoři.

Rizika biopsie močového měchýře

Všechny lékařské procedury, které znamenají odběr a odstranění tkáně, vás vystavují riziku krvácení a infekce. Biopsie močového měchýře se nijak neliší. Po biopsii močového měchýře můžete mít v moči krev nebo krevní sraženiny. To obvykle trvá dva nebo tři dny po zákroku. Pití velkého množství tekutin vám to pomůže urychlit.

Můžete také pociťovat pálení při močení. Tyto problémy se nejlépe řeší léky proti bolesti (na úlevu od bolesti). Lékař vám může předepsat i silnější léky proti bolesti, pokud je potřebujete.

Jak se připravit na biopsii močového měchýře

Před biopsií lékař provede anamnézu a provede fyzické vyšetření. Během této doby informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, včetně léků bz předpisu, léků na předpis a i různých doplňků, pokud nějaké užíváte.

Lékař vám může doporučit, abyste se po určitou dobu před zákrokem vyhýbali tekutinám. Řiďte se těmito pokyny a všemi ostatními, které vám dá váš lékař.

Když přijdete na biopsii, převléknete se do nemocničních šatů. Váš lékař vás před zákrokem také požádá o vymočení.

Může vám být řečeno, abyste 8 hodin před touto procedurou nebo po půlnoci nic nejedli a nepili. Váš lékař vám řekne, které léky máte v den zákroku užívat, a které ne.

Jak probíhá biopsie močového měchýře

Samotná procedura obvykle trvá asi 15 až 30 minut. Biopsii můžete podstoupit v ordinaci lékaře nebo v nemocnici. Nejprve budete usazeni na speciální židli, která vás umístí do nakloněné polohy. Lékař vám vyčistí a znecitliví močovou trubici pomocí lokálního léku proti bolesti nebo znecitlivujícího krému.

Sponzorováno

Během procedury bude lékař používat cystoskop. Toto je malá trubička s kamerou, která je vložena do vaší močové trubice. U mužů je močová trubice na špičce penisu. U žen se nachází těsně nad vaginálním otvorem.

Cystoskopem protéká voda nebo solný roztok, aby naplnil váš močový měchýř. Můžete cítit potřebu močit. To je normální. Váš lékař se vás zeptá na pocity, které máte. To pomáhá určit příčinu vašich příznaků.

Jakmile lékař nafoukne močový měchýř vodou nebo solným roztokem, může zkontrolovat stěnu močového měchýře. Během této prohlídky lékař pomocí speciálního nástroje na cystoskopu odstraní malou část stěny močového měchýře, která má být testována. To může způsobit mírný nepříjemný pocit. Při vyjímání nástroje můžete také pociťovat mírné bolesti.

A co po biopsii močového měchýře?

Výsledky jsou obvykle hotové během několik dní. Poté s vámi bude lékař chtít prodiskutovat výsledky vašich testů. Lékař bude ve vzorku biopsie hledat rakovinné buňky. Pokud máte rakovinu močového měchýře, biopsie pomáhá určit dvě věci:

  1. invazivnost, což je to, jak hluboko rakovina prošla do stěny močového měchýře
  2. stupeň, což je to, jak blízko rakovinné buňky vypadají jako buňky močového měchýře

Rakovina nízkého stupně se léčí snáze než rakovina vysokého stupně, ke které dochází, když buňky dosáhnou bodu, kdy již nevypadají jako normální buňky. Počet rakovinných buněk a rozsah jejich přítomnosti ve vašem těle pomůže určit stádium rakoviny. Možná budete potřebovat i další testy, které pomohou lékaři potvrdit nález biopsie. Pokud váš lékař zná stupeň a invazivitu vaší rakoviny, může lépe naplánovat vaši léčbu.

Pamatujte, že ne všechny abnormality v močovém měchýři jsou rakovinné. Pokud vaše biopsie nevykazuje rakovinu, může pomoci určit, zda vaše příznaky nezpůsobuje nějaká jiná komplikace, například:

  • infekce
  • cysty
  • vředy
  • divertikuly močového měchýře neboli výrůstky na močovém měchýři

Zavolejte svého lékaře, pokud máte krev v moči i po třech dnech. Také byste měli zavolat svému lékaři, pokud máte:

  • pocit pálení, když močíte po druhém dni po prodělané biopsii močového měchýře
  • horečku
  • zimnici
  • zakalenou moč
  • páchnoucí moč
  • velké krevní sraženiny v moči
  • nové bolesti v dolní části zad nebo v oblasti kyčle

Pokud jste podstoupili celkovou anestezii, může trvat nejméně 24 hodin, než se budete cítit jako obvykle. Nejezděte ani neprovádějte důležitá rozhodnutí po dobu 24 hodin.

Sponzorováno

Po biopsii byste neměli mít sex cca dva týdny. Pijte hodně tekutin a po dobu 24 hodin po ukončení procedury se vyhněte zvedání těžkých předmětů a namáhavé činnosti.

Co si ještě o biopsii přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva