Sponzorováno

Příznaky vnitřního krvácení – jak poskytnout první pomoc? 4.83/5 (6)

Obecně příznaky vnitřního krvácení zahrnují závratě, bolest, dušnost, rychlou srdeční frekvenci a další. Tyto příznaky se mohou projevit bez ohledu na to, kde ke krvácení dojde. Na základě toho se dále můžete setkat s řadou dalších příznaků v konkrétním místě krvácení, jako jsou modřiny kolem pupku nebo boku s krvácením do břicha.

Vnitřní krvácení může být obzvláště problémové u dětí a těhotných žen. Bez urgentní léčby mohou komplikace vnitřního krvácení zahrnovat šok a nakonec smrt tkáně.

Velké rozdíly mezi jednotlivými případy vnitřního krvácení

Vnitřní krvácení se může mezi jednotlivými případy velmi lišit. Může být pomalé a zákeřné, nebo naopak rychlé a masivní. Může se objevit s malými nebo žádnými příznaky, nebo může být doprovázeno šokem a ztrátou vědomí. Nemusí existovat žádná jasná příčina nebo zdroj krvácení nebo může být zřejmá příčina a pravděpodobnost vnitřního krvácení, například v případě traumatu. Bohužel ani v případě traumatu nemusí být vnitřní krvácení okamžitě patrné a může být stále zapotřebí velké kontroly a důkladného vyšetření.

U vnitřního krvácení nemusí velikost krvácení nutně odrážet závažnost stavu. V některých částech těla (jako je retroperitoneum, tj. prostor mezi břišní (peritoneální) dutinou a páteří a svaly zad, v případě poranění ledvin) se může v klidu hromadit velké množství krve, než se objeví příznaky nebo komplikace. Naproti tomu i malé krvácení v oblastech, jako je třeba mozek, může způsobit závažné příznaky nebo dokonce smrt.

Příčiny vnitřního krvácení

Znalost některých stavů, které mohou způsobit vnitřní krvácení, vám může pomoci rozpoznat příznaky, pokud k nim dojde. Mezi možné a časté příčiny vnitřního krvácení patří:

Trauma, poranění

Existuje řada mechanismů, kterými může trauma způsobit vnitřní krvácení, a někdy je přítomno více než jeden z nich najednou. Mechanismy jsou obecně tyto:

  • Pronikající poranění: Když objekt vstoupí do těla, může zranit jakékoli struktury v jeho cestě a také způsobit stlačení okolních struktur.
  • Tupé trauma: Tupé trauma může být zákeřnější a nemusí zpočátku způsobovat žádné příznaky. Je to však běžná příčina vnitřního krvácení, tak na to pozor.
  • Poranění při rychlém zpomalování: Pokud dojde k rychlému zpomalení, například při autonehodě, mohou se objevit slzy v cévách, kterými jsou orgány spojeny. Zpomalení může také způsobit poranění mozku, jako jsou subdurální hematomy.
  • Zlomeniny: Některé zlomeniny krvácí více než jiné. Zlomeniny dlouhých kostí paže, nohy, pánve jsou často spojeny s významnou ztrátou krve. Zlomené fragmenty kostí mohou také roztrhat krevní cévy a jiné tkáně.

Aneuryzma

Ztenčení a zvětšení krevních cév může vést k prasknutí. Někdy prasknutí předchází intenzivní aktivita, zatímco jindy může prasknutí nastat v klidu nebo dokonce během spánku. Aneuryzma se mohou objevit téměř v jakékoli krevní cévě. Častějšími aneuryzma jsou mozkové, v aortě na hrudi a v břišní aortě.

Poruchy krvácení a ředidla krve

Poruchy krvácení mohou způsobit spontánní krvácení nebo zvýšit pravděpodobnost vnitřního krvácení v kombinaci s dalšími známými příčinami. Některé z těchto poruch, jako je hemofilie, jsou obvykle patrné od narození, zatímco některé menší poruchy krvácení se mohou projevit až v dospělosti.

Léky jako antikoagulancia a inhibitory krevních destiček mohou také zvýšit riziko vnitřního krvácení. S rostoucím užíváním těchto léků je povědomí o známkách vnitřního krvácení důležitější než kdy dříve.

Léky, jako je aspirin a nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, také zvyšují riziko. Některé vitamíny a doplňky stravy mohou také zvýšit riziko krvácení. Tak na to pozor.

Časté příznaky vnitřního krvácení

Je zde důležité zdůraznit, že stupeň krvácení nemusí korelovat s jeho zjevnými příznaky. V případě traumatu absence jakýchkoliv příznaků vnitřního krvácení neznamená, že je osoba bezpečném stavu. Poškození jater nebo sleziny, například při nehodě motorového vozidla, se někdy projeví až několik hodin nebo dokonce dní po nehodě. Ano, tak to je.

Mezi časté příznaky, které mohou naznačovat vnitřní krvácení, patří:

Točení hlavy / slabost

S rychlou ztrátou krve nebo ztrátou významného množství krve jsou závratě a slabost docela běžné. V případě postupnější ztráty krve nebo ztráty malého množství krve mohou být závratě zřejmé, až když se člověk pokusí vstát (ortostatická hypotenze).

Bolest

Bolest je běžným příznakem vnitřního krvácení, protože krev velmi dráždí tkáně. Příznaky, jako je silná bolest břicha nebo silná bolest hlavy, by měl vždy vyhodnotit lékař. V některých oblastech těla může být bolest lokalizována do oblasti krvácení. U oblastí, jako je břicho, však umístění bolesti nemusí nutně odrážet oblast krvácení. Ve skutečnosti, když krev v břiše dráždí bránici, může být bolest pociťována především v rameni.

Dušnost, dýchavičnost

Dýchavičnost neboli pocit, že se nemůžete zhluboka nadechnout, může být příznakem vnitřního krvácení kdekoliv v těle. Při ztrátě krve cirkuluje méně červených krvinek a hemoglobinu, které přenášejí kyslík do tkání, a nedostatek dodávky kyslíku do tkání může být vnímán jako dušnost. Dušnost je také běžná při krvácení v hrudní dutině nebo při hromadění krve v břiše tlačí nahoru na bránici a omezuje proudění vzduchu do plic.

Bolest na hrudi nebo v rameni

Krvácení do hrudníku může způsobit bolest na hrudi a krvácení do hrudníku nebo břicha (drážděním bránice) může způsobit bolest ramen. Bolest na hrudi se může také objevit při vnitřním krvácení na jakémkoli místě v důsledku nedostatečného dodávání kyslíku do koronárních tepen, které vedou do srdce.

Brnění v rukou a / nebo nohou

Pocit brnění v rukou a nohou je běžný při vnitřním krvácení a má několik vysvětlení. Se ztrátou krve tělo často „vypíná“ oběh do končetin a přesměrovává tok krve do životně důležitých struktur, jako je srdce a mozek. Vnitřní krvácení může také způsobit hyperventilaci v důsledku bolesti a pokusu o zvýšení dodávky kyslíku do zbytku těla. To může také vést k mravenčení v rukou a nohou.

Změny ve vidění a další neurologické příznaky

Změny ve vidění spojené se závratěmi mohou být spojeny s vnitřním krvácením kdekoli v těle. Specifické vizuální změny, jako je dvojité vidění, slabost nebo necitlivost jedné strany těla, silná bolest hlavy nebo ztráta koordinace, mohou být známkou krvácení do mozku.

Nevolnost nebo zvracení

Nevolnost a zvracení jsou také běžné u vnitřního krvácení a mohou se objevit v důsledku ztráty krve a / nebo bolesti samotné, nebo konkrétně, když dojde ke krvácení v zažívacím traktu nebo mozku.

Viditelné příznaky vnitřního krvácení

Někdy člověk s vnitřním krvácením nebude schopen odpovědět na otázky nebo může být dokonce v bezvědomí. Nemůže tedy říci to, co ho bolí, nebo jak se cítí.

Zatímco výše zmíněné příznaky jsou to, co člověk cítí, níže najdete příznaky vnitřního krvácení, které jsou viditelnými indikátory, které může vidět jiná osoba.

Viditelné vnější krvácení

Vnější krvácení, jako je krvácení z úst, nosu, uší, pochvy nebo konečníku, naznačuje, že může být přítomno také vnitřní krvácení.

Známky šoku

Při ztrátě krve lze pozorovat několik změn, například rychlou srdeční frekvenci, rychlou respirační frekvenci a nízký krevní tlak. Nejčastěji se příznaky šoku vyskytují, když člověk ztratil 10 až 15 procent ze svého objemu krve.

Silné pocení

Diaforéza neboli velmi silné pocení, které není způsobeno teplem nebo námahou, je běžné u vnitřního krvácení i u jiných situací.

Modřiny

Modřiny v některých částech těla jsou někdy specifickým znakem vnitřního krvácení. Modřiny kolem pupku se označují jako Cullenovo znamení a naznačují vnitřní krvácení do břicha (nafialovělé skvrny v okolí pupku vzniklé v důsledku krvácení v břišní dutině).

Sponzorováno

Modřiny na bocích (mezi hrudním košem a boky na boku břicha) jsou známé jako Greyovo-Turnerovo znamení a také naznačují krvácení do břicha nebo retroperitoneálního prostoru (dutina směrem k zadní části břicha, kde leží ledviny).

Modřiny v jiných oblastech (ekchymóza) také naznačují vnitřní krvácení, například když se vyskytnou rozsáhlé modřiny na končetinách spojených se zlomeninou pod nimi.

Změna duševního stavu nebo ztráta vědomí

Změny duševního stavu nebo celková ztráta vědomí často znamená, že došlo ke ztrátě významného množství krve (s výjimkou poranění hlavy nebo krvácení do mozku), a měla by být považována za nouzovou.

Příznaky založené na přesném místu vnitřního krvácení

Vnitřní krvácení ve specifických oblastech těla může také vést k dalším příznakům. Pojďme se na ně podívat konkrétně:

Vnitřní krvácení v oblasti mozku a míchy

Krvácení do mozku často způsobuje silné bolesti hlavy, nevolnost a zvracení. Může se objevit slabost na jedné straně těla nebo změny ve vidění. Jak krvácení postupuje, mohou nastat změny duševního stavu, jako je zmatenost a dezorientace, následované ztrátou vědomí. Mohou se také objevit záchvaty.

Vnitřní krvácení v oblasti hrudníku

Krvácení do hrudníku může způsobit řadu různých příznaků v závislosti na konkrétním místě. Krvácení do dýchacích cest může způsobit lapající kašel. Vykašlávání krve (hemoptýza), dokonce i jen čajová lžička, je naléhavým zdravotním stavem a masivní hemoptýza (vykašlávání na krve o množství čtvrtiny šálku nebo více) má vysokou úmrtnost. Při vnitřním krvácení kdekoli na hrudi se může objevit dušnost.

Krvácení mezi membránami, které obklopují srdce (perikardiální výpotek), může omezit pohyb srdce a způsobit srdeční tamponádu. Když je propíchnuta plíce a zhroutí se (pneumotorax), mohou být difuzně zaznamenány modřiny na hrudi a krku. Kůže na krku a horní části břicha také může vypadat „zvrásněně“, jako bublinková fólie, kvůli přítomnosti vzduchu v podkožních tkáních. S krví v hrudníku (hemotorax) se bolest obvykle významně mění, když se lidé dostanou do různých pozic.

Vnitřní krvácení v oblasti břicha

Krvácení do břicha může mít za následek otok břicha a rozptýlenou bolest. Jak již bylo zmíněno dříve, modřiny kolem pupku nebo na boku silně naznačují vnitřní krvácení.

Krvácení do jícnu nebo žaludku může vyvolat zvracení krve, zatímco krvácení do dolního zažívacího traktu může způsobit krvácení z konečníku.

Retroperitoneální oblast

Retroperitoneum je prostor mezi břišní (peritoneální) dutinou a páteří a svaly zad.

Krvácení z ledvin a jiných tkání v retroperitoneální oblasti může způsobit výskyt krve v moči. Příznaky šoku se mohou objevit dříve, než jsou zaznamenány jakékoli specifické příznaky, protože v této oblasti může dojít ke ztrátě velkého množství krve dříve, než dojde k určitým konkrétním příznakům.

Kosti, klouby a svaly

Krvácení spojené s kostmi, klouby a měkkými tkáněmi může způsobit rozsáhlé modřiny. Může však také vést k velmi bledé a napjaté pokožce, když se objeví kompartment syndrom. Bolest je velmi častá, stejně jako snížená pohyblivost kloubů, protože kloubní prostor nebo okolní oblasti se plní krví a bobtnají.

Možné komplikace rizikových skupin

Krvácení může způsobit různé příznaky nebo vyvolat zvláštní obavy u některých skupin lidí. Kromě základní příčiny krvácení může samotná ztráta krve vést k dalším komplikacím.

Děti

Na rozdíl od dospělých nemusí být děti schopny vyjádřit některé z výše uvedených příznaků vnitřního krvácení. Místo toho, aby si stěžovali na bolest, mohou být rozrušené, mohou neustále plakat nebo je obtížné je utěšit. Mohou mít velmi malou chuť k jídlu nebo odmítají úplně jíst. Může být velmi důležité zaznamenat změny v duševním stavu. Dítě, které obvykle miluje hraní, může být letargické.

Neurologické příznaky mohou být také u dětí náročně rozeznatelné. Místo stížnosti na rozmazané vidění může dítě třeba vrážet do zdi. Místo toho, aby si stěžovaly na bolest končetin, mohou začít kulhat. A podobně.

Vnitřní krvácení v těhotenství

Krvácení během těhotenství není nikdy normální a každá významná bolest v pánvi by měla být okamžitě vyšetřena odborníkem. Na začátku těhotenství je nejčastější příčinou potrat, i mimoděložní těhotenství je potenciálně život ohrožující příčina. Později může placenta previa, odtržení placenty nebo prasknutí dělohy způsobit vnitřní krvácení. Komplikace, jako jsou tyto, jsou často spojeny s vnějším krvácením z pochvy, ale není tomu tak vždy. Například k významnému krvácení může dojít při náhlém odtržení nebo prasknutí dělohy bez vnějších známek, pokud je dítě umístěno způsobem, který brání průchodu krve děložním hrdlem.

Vnitřní krvácení a šok

Mnoho lidí je zmateno přesným významem šoku nebo alespoň typem šoku, který je považován za problém. K dodání kyslíku do tkání těla je potřebný adekvátní krevní tlak a dostatečný objem krve. Pokud k tomu nedojde a když jsou tkáně zbaveny kyslíku (hypoxie), tělo to nejprve kompenzuje pokusem o zvýšení krevního tlaku a průtoku krve. Zvyšuje se srdeční frekvence. Krevní cévy na rukou a nohou se stahují, aby udržovaly dostatek krve prokrvující životně důležité orgány (způsobující chladné a vlhké končetiny). Pokud tato opatření nejsou dostatečná, tkáně těla nepřijímají kyslík a začínají odumírat.

Smrt tkáně

Všechny tkáně těla závisí na příjmu dostatečného množství kyslíku a živin, ale některé orgány jsou citlivější než jiné na ztrátu krve a šok. Když jsou ledviny poškozeny, začíná nejen odumírání tkání, ale ledviny poté nehrají svou roli při zvládání komplexních akcí potřebných k udržení homeostázy v těle. Když okysličená krev nedokáže dostatečně vyživovat koronární tepny, srdeční sval začne umírat. Srdce je pak méně schopné hrát svou roli při udržování průtoku krve do zbytku těla. Naštěstí mohou naléhavá opatření k obnovení krevního tlaku a objemu krve často chránit životně důležité orgány před tímto problémem.

Kdy navštívit lékaře nebo jít do nemocnice

Vnitřní krvácení může být život ohrožující a častokrát rychlá a urgentní léčba může opravdu zachránit život. Je důležité zavolat na číslo 112 (neváhejte zavolat lékaře), pokud máte silné bolesti břicha nebo na hrudi, máte-li těžkou dušnost, máte-li závratě (jako byste mohli omdlít) nebo máte-li jakékoli neurologické příznaky, jako jsou změny vidění. Pokud jste s někým, kdo vykazuje jakékoli známky vnitřního krvácení, volejte také 112.

Mějte na paměti, že opožděné vnitřní krvácení po traumatu není neobvyklé, ať už to může být způsobeno částečně prasklou slezinou nebo pomalu unikajícím subdurálním hematomem. Pokud máte jakékoli obavy, je vždy lepší být v bezpečí a rychle zavolat lékaře.

A dále si o krvácení a zraněních přečtěte

VIDEO: Zásady první pomoci při krvácení

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva