Sponzorováno

Biopsie endometria – co je to + jak a kdy se provádí? 4.86/5 (14)

 • Biopsie endometria je postup, kdy váš lékař odebere malý kousek tkáně z výstelky vaší dělohy (endometria), aby ji prozkoumal na rakovinu nebo jiné problémy.
 • Biopsie endometria je diagnostický zákrok, při kterém se odeberou vzorky tkáně z vnitřní výstelky dělohy (endometria) za účelem zjištění případných patologických změn.
 • Biopsie endometria se obvykle provádí u žen, které trpí nepravidelnými menstruačními cykly, silnými krváceními, neplodností nebo třeba i podezřením na rakovinu děložního čípku.
 • Biopsie endometria se provádí za použití tenkého nástroje, který se zavede do dělohy skrz pochvu. Tento nástroj umožňuje odebírat malé vzorky tkáně z vnitřní vrstvy dělohy, které jsou poté poslány k mikroskopickému vyšetření.
 • Tento zákrok se obvykle provádí v ambulantním prostředí a není bolestivý, nicméně může způsobit mírné křeče a krvácení.

Co je to biopsie endometria?

Endometriální biopsie je lékařský postup, při kterém váš lékař odebere malý kousek tkáně z výstelky vaší dělohy (tzv. endometria), aby ji prozkoumal pod mikroskopem. Když je tato tkáň analyzována pod mikroskopem, lékař může vidět abnormální buňky a buňky, které by mohly být potenciálně rakovinné. Samotný postup trvá méně než 15 minut a probíhá v ordinaci vašeho lékaře. Způsobí mírné křeče a nepohodlí a pro některé ženy může být mírně (jemně) bolestivý.

Lékař může doporučit endometriální biopsii, která mu pomůže najít příčinu určitých příznaků nebo problémů, které máte. Může jim také pomoci dále diagnostikovat stavy, na které mohou mít podezření poté, co viděli výsledky testů, jako je třeba ultrazvuk.

Důvody pro biopsii endometria jsou obecně tyto:

 • Nepravidelná menstruační období. To zahrnuje silné, dlouhé a abnormální krvácení nebo nedostavení menstruace vůbec.
 • Krvácení po menopauze.
 • Abnormální krvácení při užívání tamoxifenu nebo jiné hormonální terapie.
 • Zesílená děložní sliznice.
 • Výsledky Pap testu (Cytologický stěr), které ukazují podivné buňky ve vaší děloze.

Kdo může jít na biopsii endometria a proč?

Endometriální biopsie je nejběžnějším a nejpřesnějším testem pro diagnostiku karcinomu endometria. Ženy starší 35 let půjdou s největší pravděpodobností endometriální biopsii.

Těhotné ženy nemohou jít na biopsii endometria. Ženy, kteří mají potíže s otěhotněním, však mohou na biopsii endometria jít, aby zjistily, zda jejich endometriální výstelka přispívá k neplodnosti.

Biopsii endometria provádí obvykle gynekolog nebo specialista na reprodukční medicínu

Biopsii endometria provádí obvykle gynekolog nebo specialista na reprodukční medicínu

 

Jak probíhá biopsie endometria?

Biopsie endometria se obvykle provádí gynekologem nebo specialistou na reprodukční medicínu.

Lékař péče vloží tenkou hadičku přes děložní čípek a do dělohy. Malý vzorek vašeho endometria se odebere hadičkou pomocí odsávání. Trvá to většinou méně než 15 minut.

Jak se připravit na biopsii endometria?

Pro přípravu na biopsii endometria opravdu nemusíte dělat mnoho. Informujte svého lékaře, jaké léky nebo doplňky užíváte a zda máte nějaké alergie. Může vám dát vědět, že byste před biopsií měla přestat užívat určité léky.

Někteří lékaři doporučují před biopsií užít nesteroidní protizánětlivý lék, jako je ibuprofen, aby pomohl s bolestí. Váš lékař také může doporučit lék, který pomůže připravit váš děložní čípek na biopsii, často užívaný ústy jeden a dva dny před zákrokem.

Zeptejte se svého lékaře na jakékoli otázky, které máte před zákrokem, abyste přesně věděla, co můžete očekávat. Obecně je biopsie endometria velmi nízkoriziková a bezpečná.

Co mám očekávat během biopsie endometria?

Biopsie endometria se obvykle provádí v ordinaci vašeho lékaře nebo v jiném ambulantním zařízení bez anestezie.

Postup se řídí těmito kroky:

Sponzorováno

 1. Svléknete se od pasu dolů a zakryjete se prostěradlem.
 2. Položíte nohy do třmenů a lehnete si na nakloněný vyšetřovací stůl, jako byste to dělali při vyšetření pánve nebo při Pap stěru.
  Váš lékař vloží do vaší pochvy zrcátko, které ji udrží otevřenou, aby mohl vidět váš děložní čípek (podobně jako Pap test).
 3. Váš lékař vám vyčistí děložní čípek speciálním roztokem.
 4. Může pak použít speciální nástroj zvaný tenaculum (tenakulum je chirurgický nástroj, obvykle klasifikovaný jako typ kleští), který pomůže udržet děložní hrdlo v klidu, aby mohl zavést sací trubici do vaší dělohy. Některé ženy považují právě tento krok za nejbolestivější.
 5. Nakonec váš lékař umístí velmi tenkou sací trubici přes děložní hrdlo do dělohy, aby odebral vzorek tkáně. Můžete cítit, že lékař pohybuje přístrojem, aby získal vzorek tkáně.
 6. Váš lékař odešle tkáň patologovi, který buňky analyzuje.
 7. Samotná procedura obvykle trvá pět až 15 minut.

Co nastává po biopsii endometria?

Poté, co váš lékař vyjme nástroje z vaší pochvy, můžete se obléknout. Než odejdete z místnosti, dopřejte si chvíli odpočinku. Krátce po zákroku byste měla být schopna v pohodě odjet domů. Zákrok není náročný.

Ihned po biopsii můžete do spodního prádla umístit hygienickou vložku. Vaginální krvácení a křeče jsou normální a očekávané, ale neměly by trvat déle než několik dní. Použití volně prodejného léku proti bolesti, jako je ibuprofen nebo Paracetamol, může pomoci s křečemi.

Váš lékař s vámi probere přesné pokyny k zotavení. Existuje několik věcí, které vás může požádat, abyste se jich vyvarovala, když se zotavujete. Může vám například říci:

 • Sedm dní nepoužívejte tampony ani nic nevkládejte do pochvy. To zahrnuje i sprchování – kterému byste se každopádně měla nyní vyhnout.
 • Nemějte pohlavní styk alespoň sedm dní nebo tak dlouho, jak vám váš lékař řekne, abyste ho neměla.
 • Několik dní se zdržte namáhavých činností, zvedání těžkých břemen, plavání, používání vířivky nebo koupele.

Jak dlouho trvá zotavení z biopsie endometria?

Je normální mít bolest a křeče po dobu cca 48 hodin. Úplné zotavení z endometriální biopsie by nemělo trvat déle než několik dní.

Zavolejte svého lékaře, pokud máte některý z následujících problémů:

 • Krvácení, které trvá déle než dva až tři dny
 • .

 • Nepříjemně zapáchající vaginální výtok.
 • Horečka a příznaky podobné chřipce, jako je zimnice.
 • Cokoli silnějšího než klasické menstruační křeče po dvou až třech dnech.

Jaká jsou rizika endometriální biopsie?

Rizika endometriální biopsie jsou:

 • Infekce.
 • Krvácení.
 • Špinění a křeče, které trvají několik dní.
 • Perforace neboli natržení dělohy nebo děložního čípku (toto je ale spíše vzácné).

Je endometriální biopsie bolestivá?

Je normální pociťovat mírné křeče (něco jako menstruační křeče) během a po proceduře. Každý má jinou toleranci k bolesti, takže můžete zažít více bolesti než některé ženy nebo méně než ostatní. Obecně lékaři nepovažují endometriální biopsii za moc bolestivý postup.

Kontaktujte svého lékaře, pokud máte pánevní bolest, která trvá několik dní po biopsii.

Co znamenají výsledky biopsie endometria?

Pokud jsou vaše výsledky normální, znamená to, že váš lékař nenašel žádné abnormální buňky.

Pokud jsou vaše výsledky abnormální, znamená to, že váš lékař našel abnormální buňky. Možné příčiny abnormálních výsledků biopsie endometria mohou být:

Někdy mohou být výsledky neprůkazné. Váš l0ka5 může chtít odstranit větší kus tkáně, aby hledal abnormální buňky v postupu zvaném dilatace a kyretáž.

Co nastává, když je moje endometriální biopsie abnormální?

Váš lékař s vámi zkontroluje vaše výsledky a určí pak další kroky. Léčba není vždy nutná. Abnormální výsledek nemusí vždy znamenat, že máte rakovinu. Promluvte si se svým lékařem, abyste se ujistili, že rozumíte výsledkům svých testů a co znamenají.

Kdy bych měla znát výsledky biopsie endometria?

Trvá cca jeden týden, než obdržíte výsledky biopsie od vašeho lékaře.

Sponzorováno

Byla jste na biopsii endometria? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A dále si u nás ještě přečtěte

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: rob3000 / depositphotos.com
 • Endometrial Biopsy Autoři: Adam J. Will; Kristian E. Sanchack.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Biopsie endometria – co je to + jak a kdy se provádí?”

 1. Věra napsal:

  Byla jsem a je to v celkové anestezii a proto po zákroku nejdřív po 2h dají napít po dalších 2h můžete vstát když je vše vporadku dají vám najíst bohužel si nechávají přez noc na pozorování

Zanechat komentář ke článku

Zpráva