Sponzorováno

Cytologické vyšetření – preventivní vyšetření v gynekologii má obrovský smysl 4.55/5 (11)

  • Cytologické vyšetření je diagnostický postup, při kterém se zkoumá struktura a morfologie buněk za účelem detekce patologických změn, maligních nádorů nebo infekcí. Tato metoda je často používána v lékařství k rané diagnostice některých onemocnění, zejména rakoviny.
  • Cytologie může být prováděna na různých tkáních nebo tekutinách v těle. Nejčastěji se však používá pro vyšetření buněk odebraných z různých orgánů.
  • Cytologické vyšetření je relativně bezbolestné a rychlé. Odborníci hodnotí strukturu buněk pod mikroskopem a hledají příznaky abnormalit, které by mohly naznačovat patologický proces, jako je rakovina. Tato metoda hraje klíčovou roli v prevenci a rané diagnostice některých onemocnění.

Cytologické vyšetření se provádí pomocí mikroskopického stěru buněk zevní a vnitřní části děložního hrdla. Představuje spolu s kolposkopií a gynekologickým vyšetřením základ gynekologické prevence. Proč se vlastně provádí? Slouží totiž jako základní forma k odhalení předrakovinných změn a hlavně rakoviny děložního hrdla. Onkologická cytologie tedy slouží jako hlavní vyhledávací metoda. V těhotenství je odběr proveden jako běžná součást základního vyšetření.

A jak probíhá vlastní cytologické vyšetření?

Z povrchu děložního čípku a kanálu jeho hrdla se během klasické gynekologické prohlídky provádí takzvaná kolpopskopie a odběr buněk. Ty jsou rozetřeny na sklo a zafixovány alkoholovým roztokem. Takto upravený preparát je odeslán do specializované laboratoře. Kvalitně vyplněná průvodka dělá také divy. Ta musí obsahovat naprosto přesné informace o vyšetřované osobě, například jestli užívá antikoncepci nebo zda není těhotná a spousta dalších důležitých informací. Po takovémto vyšetření odchází pacientka domů, kde může vykonávat běžnou činnost.

Cytolog, který provádí zhodnocení kvality stěru, hormonální stav ženy a případnou infekci, zařadí výsledek vyšetření do příslušné kategorie. Nálezy se dělí do několika skupin. Je to buď normální nález, atypie typu ASC-US a ASC-H (atypické šupinaté neboli skvamózní buňky neznámého původu), mírná dysplázie (CIN I, LSIL), středně závažná dysplázie (CIN II, HSIL), těžká dysplázie (CIN III, HSIL), nádorové onemocnění (CIS neboli Carcinoma in Situ).

Po velice podrobném a precizním popisu nálezu se doporučuje další postup. V případě, že byl ve stěrech nalezen nějaký nejasný nebo abnormální výsledek, je žena pozvaná k další kontrole cytologického stěru a to v podstatně kratším intervalu. Většinou se jedná o rozpětí tří až šesti měsíců. Nebo se pozve přímo ke konzultaci ve specializované ambulanci Centra onkologické prevence.

K návštěvě gynekologie a jejím preventivním kontrolám, by každá žena měla přistupovat velmi zodpovědně. Vždyť doslovný překlad slova prevence zní předcházet. V praxi to znamená pečlivou soustavu opatření, která předchází jakýmkoli nežádoucím jevům. Mnoho žen porazilo rakovinu jen díky preventivním prohlídkám.

Tyto se ještě dělí do několika velice podstatných podskupin. Jako první je takzvaná primární. Ta se snaží předcházet vzniku nemocí. Druhá, sekundární, se snaží včas dané onemocnění objevit a zabránit jeho dalšímu rozšiřování. A konečně třetí, která se nazývá terciární, se snaží po vyléčení nemoci zabránit jejímu znovuobjevení.

Jak každý musí uznat, preventivní gynekologické prohlídky mají zcela jistě neoddiskutovatelný význam a to hlavně kvůli rakovině děložního hrdla a karcinomu prsu, které patří mezi nejvíce rozšířené onkologické onemocnění a jsou také nejčastější příčinou úmrtí pacientek. Pokud je tedy žena zodpovědná a váží si svého zdraví, dochází na pravidelné gynekologické vyšetření a tím zvyšuje pravděpodobnost, že případné onemocnění bude zachyceno včas a šance na úplné vyléčení se tak mnohonásobně zvyšuje.

Sponzorováno

Kdy jít na preventivní prohlídku?

Mnoho žen se ptá, kdy vlastně jít na preventivní prohlídku? Odpověď je velmi jednoduchá. Své první vyšetření na gynekologii by měla každá dívka absolvovat hned po ukončení základní docházky, to znamená kolem patnáctého roku života. Velice vhodná je návštěva ještě před prvním pohlavním stykem a zcela určitě by měla se svým gynekologem probrat i možnost antikoncepce. Jako samozřejmost by měla potom brát každoroční preventivní prohlídky a to až do konce života.

V případě, že se objeví jakékoli potíže, je samozřejmé vyhledat gynekologickou pomoc ihned. V tomto případě nelze čekat na další preventivní prohlídku. Vždyť některé nemoci jsou velmi zrádné a je potřeba s nimi zatočit hned v zárodku. Jedním z takových onemocnění jsou i papilomaviry.

Je to skupina buněk, které způsobují nádory na sliznicích a kůži. Ve většině případů se jedná o nezhoubné útvary, známé jako bradavice. Ovšem i ty jsou spojovány se vznikem rakoviny děložního čípku. Tato nemoc je považována v celém světě jako druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Jen v České republice je každý rok diagnostikováno na tisíc nových případů a přibližně asi čtyři sta žen na toto onemocnění zemře.

Odborníci, zabývající se tímto onemocněním, už vůbec nepochybují o tom, že právě papilomaviry jsou jednou z jeho příčin. Ty se přenášejí přímým kontaktem, oloupanými kožními buňkami nebo sexuálním stykem. Inkubační doba je přibližně tři měsíce a virus může v těle přetrvávat velmi dlouho. Průběh onemocnění bývá většinou nebolestivý, avšak samotný výsev drobných puchýřků provází bolest, pálení, řezání a svědění.

Puchýřky se řadí za sebou, během několika dní prasknou a na jejich místě se objeví buď suché škvarky nebo bíle lemované a centrálně oploštělé vřídky. Léčí se až podle výsledků laboratorního vyšetření. Poté se aplikují protizánětlivé léky a antimykotiky. Vhodná je také lokální léčba obklady, zásypy a mastmi s kortikoidy. Celkově se podávají ztišující prostředky proti bolesti a svědění, při větších zánětlivých změnách antibiotika. V některých případech se vyžaduje i chirurgické řešení. A prevence? Používání kondomů a hlavně dodržování zásad bezpečného pohlavního styku.

Shrnutí

Cytologie je vyšetření, které se provádí jednou ročně vždy během pravidelné kontroly u gynekologa. Jedná se o vyšetření, kdy lékař pomocí speciální tyčinky nebo kartáčku provede stěr buněk ze zevní a vnitřní části děložního hrdla. Vyšetření je bezbolestné a trvá jen několik sekund.

Takto odebrané buňky jsou přeneseny na sklíčko, zafixovány alkoholovým roztokem a poté jsou odeslány do specializované laboratoře, kde je provedena cytologie. V laboratoři vzorek obarví speciálním barvivem a následně se kontroluje pomocí mikroskopu.

VIDEO: Cytologie – Co všechno gynekologické vyšetření zjistí a jaký je postup, když vyjde špatný výsledek?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva