Sponzorováno

90 denní rozlišovací dieta 4.89/5 (18)

90 denní rozlišovací dietaJe to jedna z populárních redukčních diet, kde jde o 90 denní program, při kterém se speciálně upravená jídla a nápoje přesně kombinují podle druhu potravin, s ohledem na zachování zdraví a s cílem snížit hmotnost.

Kolik kilogramů chcete zhubnou?

Abyste věděli zařadit do jaké „váhové skupiny“ lidí patříte a asi jaké procento váhy máte zhubnout je v této dietě návod, jak si vypočítat index tělesné hmotnosti (BMI). Svoji hmotnost v kilogramech vydělíte výškou v metrech na druhou.

 

 

 

Klasifikační tabulka – BMI index

BMI Kategorie Riziko
pod 18,5 Podváha střední až vysoké
18,5 – 24,9 Normální hmotnost nízké
25,0 – 29,9 Nadváha zvýšené
30,0 – 34,9 Obezita 1. stupně střední
35-39,9 Obezita 2. stupně vysoké
nad 40 Obezita 3. stupně životu nebezpečné

 

Obecně platí, že není zdravé rychle ztratit hodně kilogramů najednou. Pro zachování zdraví je dobré zhubnout měsíčně ne více než 5 kilogramů. Přestože touto dietou se dá ztratit za 90 dní 18 kilo, byly i případy, kdy jí ztratili lidé až 25 kilo, skladba stravy a potravinový režim podporují zdraví metabolismus a nezpůsobí zdravotní problémy.

Hubnutí je intenzivnější, když se konzumují jen dušená nebo vařená jídla

Vhodné je vynechat chléb a zmenšit porce ovoce při snídani. Když však chcete jíst chutnější a pestřejší jídla, někdy pražené, bude hubnutí pomalejší. Přesný rozvrh stravování je kromě správné kombinace druhů potravy, jedním z pilířů této diety, proto ho nesmíte při očekávání úspěchu v hubnutí 3 měsíce měnit. Dieta je sestavena tak, že ji můžete dodržovat i při stravování v restauracích.

Postup 90 denní rozlišovací diety

Podstatou kombinování stravy je střídání bílkovin, sacharidů (uhlohydrátů), ovoce, zeleniny a důležitý je příjem vody a pitný režim. Každý den se má začít pitím 1 sklenici vody s lžičkou ovocného octa a medu. Přes má vypít alespoň 2 litry tekutin.

Kombinace 4 dietních dnů začíná 1. bílkovinným dnem, pokračuje 2. škrobový den, 3. uhlohydrátový den, 4. vitamínový den se zeleninou a ovocem. Pak znovu začínáme bílkovinným dnem. Během celé diety, třeba jednou do měsíce držet pitný den a to za ovocným dnem po 29 dnech diety, kdy se pije jen voda a pak se začíná znovu 1. Dnem bílkovinným.

Kávu a čaj bez cukru tato dieta neomezuje. Důležité je doporučení jíst alespoň 3 krát přes den. Časový rozdíl mezi obědem a večeří má být 4 hodiny a mezi ostatními chody během dne 3 hodiny. Při vitamínových dnech přestávky mezi jídly mohou být 2 hodinové.

Pokud okolní prostředí či práce neumožní naobědvat se, namísto oběda je vhodná náhrada jeden kus ovoce nebo zeleniny, popřípadě pohár ovocného džusu, který se i přesto, že jde o tekutinu počítá jako jídlo. Přestože klasické sladkosti se v dietě nedoporučují, sušené ovoce v omezeném počtu nahradí sladkou chuť a 1 tabulku čokolády má své místo v sacharidových dnech.

Pro koho je 90 denní dieta určena?

Rozlišovací 90denní dieta je užitečná pro zdravé, více nebo méně obézní lidi. Úspěšné dodržení 90 denní diety pomůže, protože ztrátou obezity se ztrácí určitý možný nebo faktický zdravotní i estetický problém. Chcete-li ztratit na váze a uvažujete, zda je pro vás vhodná speciální tato 90 denní rozlišovací dieta, pozorně si přečtěte následující body a pokud pro vás platí charakteristika z bodu 1 a 2, pak je tato dieta výborné řešení.

 • Buď skutečně patříte k lidem, kteří jsou více či méně obézní a obezita je v každodenním životě zatěžující. Nadváha představuje riziko nejen vzniku různých civilizačních chorob, ale je to fakt který obtěžuje po psychické a fyzické stránce. Obézní lidé se pohybují těžší, dříve se unaví. Někdy se cítí nežádoucí, mají různé komplexy. Mít pocit nedostatečnosti z důvodu obezity, ať už menší nebo těžké je běžný. Častokrát kvůli kultu štíhlosti této doby již i mírně obézní mají problém, bez posměšků se zařadit mezi mládež, či jinou komunitu více aktivních štíhlých lidí.
 • Další problém je, že chceme mít skutečně štíhlou, zdravou postavu, přičemž nejsme schopni ovládat svou touhu po jídle, překračujeme množství mícháme různé druhy potravin, jednoduše přijímáme potravu podle chutě. Jíme kdy chceme a co chceme bez ohledu na výdej energie.
 • Jiný problém je pokud jste štíhlá osoba, ale máte dojem, že ne dostatečně. Někdy je příčinou určitá profese, jako modelky a podobně. Jindy jen chceme být jako modelky, které vyhublé, vyretušované nás okouzlují z časopisů a podobně. Tehdy můžeme být neadekvátní kritičtí, což může způsobit vážné poruchy zdraví jako jsou anorexie, či bulimie. Výsledkem chorobné touhy po přehnané štíhlosti může vzniknout problém psychický a ten často zvládají s anorektickým či bulimický pacientům až lékaři z oboru psychiatrie.
 • V tomto příspěvku nebudeme řešit skupinu lidí s vážnou poruchou metabolismu a jinými onemocněními, kde obezitu není vhodné odstranit snižováním příjmu potravy, respektive kombinací přijímané stravy, protože to prostě léčení nemoci nedovoluje bez ohrožení zdraví.

Jaké potraviny se v 90 denní rozlišovací dietě používají?

Na vaření se mají používat kvalitní potraviny. Vhodné jsou zejména ty s označením racio. Důležité je sledovat na informačních připíše obsah tuků a složení potravy a samozřejmě tukové podíly snížit na minimum. Zdravé je využívání mnoha druhů zeleniny a to listové i kořenové, košťálové, hodně luštěnin a obilovin a jen kvalitní olej. Pokud dietu drží vegetarián mě velkou paletu zeleninových pokrmů, pokud člověk, který jí maso, pak toto je vhodné používat libové jako jsou drůbež a ryby.

Sponzorováno

Před čím se vyvarovat při této dietě?

Pro její úspěšnost je třeba být disciplinovaný alespoň 90 dní. Důležité je nestresovat se při jejím dodržování. Nedodržíme-li úplně program, raději 1 následující chod vynecháme a když se přejeme a nedodržíme množství doporučené stravy, další den začínáme na novo s úsměvem a nezlobíme se na sebe. Vyvarujeme se tedy stresu, neboť je nutné, že tuto náročnou dietu chceme zvládnout a ne že musíme. Je to naše dobrovolné rozhodnutí a tudíž se těšíme na každou možnou příležitost, kdy víme zvládnout pro své zdraví nějaký úsek v našem životě, který se týká tak podstatné složky našeho života jako je stravování.

Způsobí tato dieta naši trvalou štíhlost?

90 denní rozlišovací dieta je jako mnohé redukční diety určitým návodem jak zhubnout. Velmi jednoduché jsou publikaci o 90 denní rozlišovací dietě konstatování o změně metabolismu. Zavádějící jsou tvrzení, že výsledek diety je pak téměř celoživotní. Žádná dieta nezaručuje nezvratnost návratu nadváhy opětovným přibýváním kilogramů, pokud zhubnutí člověk se navrátí ke starým zvykům, respektive zlozvykem proti zdravé stravě a přestane sportovat, či jinak dostatečně vydávat energii.

Přejídání, přijímání velkého množství sladkostí, bílého pečiva, mastných jídel způsobí, že metabolismus v určitém bodě začne opět zajišťovat anabolické reakce, které se projeví přibýváním hmotnosti. Rovněž je pravdou, že s rostoucím věkem se obtížněji hubne, což souvisí i s tím, že starší lidé jsou pomalejší, mají méně pohybu a jiný životní styl. Celý proces hubnutí je velmi jednoduchým matematickým úkazem – kdy se od příjmu stravy odečte výdej energie a pouze pokud výdej převládá nad příjmem můžeme konstatovat, že to je směr ke snižování hmotnosti.

Správně je doporučení této diety nejen držet přesné stravovací postupy 90 dní, ale ještě i po skončení diety dalších 90 dnů jíst k snídani ovoce, ostatní jídla během dne konzumovat dle vlastního výběru s podmínkou pokračování ve vyvážené stravě. Nezapomínat na správnou kombinaci potravin. Nikdy nemíchat bílkoviny uhlohydráty a dodržovat přesný termín stravování.

Co dělat pro trvalý úspěch zachování si štíhlé linie?

 • Platná je trvalá disciplína a trvale změněny špatné návyky v oblasti stravování a pohybové aktivity lidí.
 • Vytrvalost v svém předsevzetí.
 • Dodržování přesného rozvrhu stravování.
 • Dbát na správný výběr, kombinaci a množství potravin.
 • Jídla připravovat vlastním chutným způsobem, přizpůsobovat recepty, ale pouze v rámci dovoleného
 • Čím méně se zkonzumuje, tím více se zhubne
 • Každý den jsou nutné tělesné aktivity: jděte pěšky po schodech, procházejte se skoro denně, běhejte, skákejte, bruslete.
 • Podporující je duševní odpočinek a pohoda: meditujte, cvičte jógu, vzdělávejte se.
 • Komunikace s lidmi a průběžné řešení problémů.
 • Kontrola váhy vážením se, odměření si obvodu pasu, boků a stehen vždy, když je vodní den.
 • Radost z každého pokroku.
 • Jíst pomalu a s požitkem.
 • Můžete zkusit bikram jógu

Podle nejnovějších diet, které jsou odborně zpracovány a medicínsky uznávané vyplývají určité zákonitosti, které tato 90 denní rozlišovací dieta nabízí. Proto můžeme s klidem doporučit dodržování zásad 90 denní rozlišovací diety, všem kteří mají pevnou vůli, rádi se nechávají vést přesnými návody, mají nebo budou mít příjem potravy pod kontrolou a zásady této diety nepřeruší ani po 90 dnech.

Co dělat pokud nedokážeme dodržovat rozlišovací 90 denní dietu a chceme zhubnout?

Sponzorováno

Pokud nejste trpělivé typy a nechcete přesně dodržovat striktní návody, ale chcete ztratit něco ze své nadváhy postupujte následovně a zaručeně zhubnete:

 • Zmenšete příjem přijímané stravy na polovinu.
 • Přidejte polovinu k pohybu, který pravidelně děláte a vytrvejte
 • Co je společné s 90 denní rozlišovací dietou, je že třeba to dělat minimálně 3 měsíce a pokud chcete být celý život štíhlí, tak dodržujte pestrý a omezený příjem potravy, také více pohybu po celý život.
 • I když někdy popustíte a přiberete zpět, nezlobme se na sebe a musíte začít znovu a úspěšný výsledek se jistě dostaví.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva