Sponzorováno

Jóga: Zkuste pozdrav slunci 4.89/5 (9)

Pozdrav slunci neboli Súrja namaskár je nejběžnější a nejznámější jógová sestava.

Jedná se o dynamické cvičení zahrnující několik samostatných ásan. Plynule v souladu s dechem se přechází z jedné pozice do druhé. Původně se ovšem jednalo o cvičení statické, při kterém se cvičilo koncentrační cvičení a říkaly se mantry. Jako dynamická sestava se objevuje až v první polovině minulého století.

Existuje celá řada variant pozdravu slunce. Jen u nás jich je popsáno asi 17. Jedna z těch běžnějších má 12 pozic.

Začínáme ve stoji. S nádechem sepneme ruce před hrudníkem. Vydechneme. S dalším nádechem spojené ruce vzpažíme a mírně se zakloníme. Pohled směřuje do dlaní. S výdechem provedeme hluboký předklon. S nádechem zanožíme pravou nohu, rukama se v úrovni chodila levé nohy opíráme o zem. Pohled směřuje dopředu. S výdechem zanožíme i pravou nohu a provedeme pozici hory. Se zádrží dechu přejdeme do pozice „píďalky“: lehneme si tak, že se o zem opíráme bradou, dlaněmi, hrudníkem, koleny a špičkami nohou.

S dalším nádechem přejdem do pozice kobry. Dále provádíme prvních pět pozic v opačném pořadí, tzn. s výdechem provedeme pozici hory, s nádechem přesuneme pravou nohu mezi dlaně, s výdechem hluboký předklon, s nádechem vzpažíme mírně se zakloníme a s výdechem dáme spojené dlaně před hrudník. S dalším nádechem jdeme opět do záklonu se vzpažením.

Sponzorováno

Provedeme celé znovu, pouze tentokrát půjde po hlubokém předklonu nejprve levá noha do zanožení a poté opět nejprve levá noha z pozice hory půjde dopředu, mezi dlaně. Toto celé je jedno kolo. Vždy pohybujeme nejprve pravou nohou a pak levou. Při každém cvičení bychom měli provádět alespoň tři kola pozdravu slunci.

Nejlépe je cvičit pozdrav slunci ráno na lačno. Po cvičení je vhodné lehnout si do šavásany a chvíli relaxovat. Cvičení vitalizuje, dodává energii a působí proti celé řadě nemocí. Pomáhá předcházet civilizačním chorobám a posiluje imunitu.

Pro začátečníky je vhodné cvičit sestavu tak, že vždy zaujmeme danou pozici a chvíli v ní s volným dechem setrváme. Později cvičíme v souladu s dechem tak, jak je popsáno výše. Později lze zařadit také mantry a koncentraci na čakry.

TIP: Znáte hormonální jógu?

Video 1: Pozdrav slunci s instrukcemi

Video 2: Jóga – pozdrav slunci pro začátečníky

Sponzorováno

Velmi pěkně je pozdrav slunci zpracován na portálu Jogín.cz.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jóga: Zkuste pozdrav slunci”

  1. David Myšurec napsal:

   Tento pozdrav se snažím provádět každý den a cítím se od té doby o dost lépe! Doporučuji všem!!

  2. […] můžete se souhlasem lékaře zařadit další aktivity. Ideální formou cvičení po porodu je jóga a pilates a po ukončení šestinedělí i plavání. Využití najdou i speciální cvičební […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva