Sponzorováno

Hubnutí vibracemi – jak funguje? A dá se pomocí vibrací zhubnout? 4.38/5 (8)

Dá se pomocí vibrací zhubnout?

Dá se pomocí vibrací zhubnout?

Je možné rozvibrovat své tělo k hubnutí? Ukázalo se, že vibrace celého těla nabízejí různé výhody pro naše fyzické zdraví. Ale pokud jde o hubnutí, tak to tak horké není.

Vibrační stroje, nazývané také vibrační plošiny, generují vibrace do celého těla, aby přinutily vaše svaly ke reflexnímu stahování. Vibrační stroje jsou k dispozici v některých tělocvičnách, posilovnách a prodávají se i pro domácí použití.

Obecně lidé na těchto strojích provádějí cvičení, jako jsou dřepy, kliky nebo jen stojí či leží, zatímco stroje vibrují. Zastánci vibračních strojů tvrdí, že tyto vibrace nutí vaše svaly pracovat tvrději a mohou vám pomoci zhubnout, budovat svaly a zesílit.

V současné době existuje jen omezené množství vysoce kvalitních výzkumů zaměřených na účinnost těchto zařízení. Existují určité důkazy, že mohou pomoci při hubnutí a nabírání svalové hmoty, ale je zapotřebí více výzkumu, abychom pochopili, jak jsou účinné ve srovnání s tradičním cvičením.

Celotělové vibrace se používají od 60. let minulého století s myšlenkou, že pomohou předcházet úbytku kostní hmoty a udržovat svalovou sílu. NASA považovala vibrační cvičení za přínosné pro astronauty s ohledem na jejich nedostatek pohybu ve vesmíru.

Pojďme si rozebrat, co nejnovější výzkum zjistil o vibračních strojích z pohledu hubnutí a nabírání svalů.

Výhody vibračního stroje na celé tělo

Některé studie zjistily, že vibrační stroje na celé tělo mohou mít několik zdravotních výhod, jako je pomoc při hubnutí a budování svalů. K pochopení jejich účinnosti ve srovnání s tradičními cvičeními je však zapotřebí více výzkumu.

Mnohé z aktuálně publikovaných studií mají malé velikosti vzorků nebo se zabývají pouze účinky vibračních strojů na lidi, kteří jsou v současné době fyzicky neaktivní nebo i obézní.

Zde je to, co o vibračních strojích zjistil nejnovější výzkum.

Vibrace a hubnutí

Přezkum studií z roku 2019 zkoumal potenciální účinky vibračních strojů působících na celé tělo a na ztrátu tuku u lidí. Vědci našli sedm studií s celkem 280 účastníky vhodných k analýze. Zjistili, že vibrace celého těla vedly k významnému úbytku tuku, ale nezpůsobily významnou změnu procenta tělesného tuku ve studiích kratších než 6 měsíců.

Došli k závěru, že k přesnému vyhodnocení vibračních strojů na celé tělo jsou zapotřebí delší a rozsáhlejší studie. Ale že vibrační stroje v tomto smyslu v menší míře fungují a je dobré je kombinovat i s klasickým cvičením.

Zlepšená síla díky vibracím

Ve studii z roku 2012 vědci pozorovali nárůst maximální síly extenze nohou o 8,2 kilogramů u žen, které prováděly vibrační trénink, ve srovnání s kontrolní skupinou.

V další studii z roku 2012 publikované v Journal of Alternative and Complementary Medicine vědci zkoumali potenciální přínosy vibračního tréninku pro neobézní ženy ve věku 20 let. Ženy absolvovaly 8 týdnů tréninku dvakrát týdně.

U 36 žen, které dokončily studii, vědci zaznamenali výrazné zlepšení skóre ve skoku do dálky ve stoje, což je měření síly v dolní části těla. Zajímavé, že?

Lepší „složení těla“

V jedné studii výzkumníci také zjistili významný pokles kožních záhybů u žen a pokles jejich celkového tělesného tuku za 8 týdnů cvičení.

Ve studii z roku 2016 se vědci zabývali účinky vibračního tréninku na složení těla obézních žen středního věku. Ženy byly rozděleny do jedné ze tří skupin:

Sponzorováno

 • držely pouze dietu
 • držely dietu a chodily na vibrační trénink
 • držely dietu a provozovaly aerobní cvičení

Všechny tři skupiny ztratily tělesný tuk, ale druhá a třetí skupina ztratily více tuku než první skupina.

Výzkumníci došli k závěru, že vibrační trénink v kombinaci s dietním programem byl stejně účinný jako aerobní program s dietním programem po dobu 9 měsíců.

Jak funguje vibrace ve vztahu k hubnutí?

Když se plošina vibračního stroje otřese, vaše svaly se reflexně rychle stahují. I když to není pod vaší vědomou kontrolou, stále to vyžaduje energii a způsobuje, že spalujete kalorie.

Stroje zvané elektromyografy, které měří elektrickou aktivitu ve vašich svalech, potvrdily, že vibrační stroje způsobují zvýšení svalové aktivity. Množství energie, kterou vaše tělo spálí, závisí na frekvenci a síle vibrací.

Opět to zopakuji, vibrační cvičení je super v kombinaci s klasickým cvičením a hlavně i zdravým jídelníčkem.

Vedlejší účinky a opatření vibračního stroje používaného na hubnutí

Vibrační stroje jsou obecně bezpečné. Pro některé lidi však nemusí být vhodné. Lidé, kteří jsou vystaveni vysokému riziku pádu, se mohou toto riziko snížit držením při cvičení.

Některé studie zjistily, že opakované vystavení vibracím je spojeno s několika negativními zdravotními účinky, jako je zvýšené riziko vzniku bolesti zad, krku, rukou, ramen a kyčlí. Tyto studie se však nezaměřují konkrétně na vibrační stroje, ale na zdroje vibrací v zaměstnání, jako je používání sbíječek, řízení dodávkových vozidel a používání zařízení pro zemní práce.

Opakované vystavení vibracím je také spojeno se zvýšeným rizikem vzniku:

 • zažívací problémy
 • poškození nervu
 • bolesti hlavy
 • rakovina

Většina studií spojujících vibrace s těmito účinky na zdraví však sleduje osoby vystavené vibracím každý den po delší dobu při práci. Tito lidé jsou také často vystaveni dalším rizikovým faktorům, jako jsou toxické chemikálie a opakované zvedání těžkých břemen.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom přesně pochopili, jak vibrace ovlivňují vaše tělo. Spíše jsou bezpečné. Ale poraďte se s vaším lékařem, ten vám poradí, zná vaši anamnézu.

Jak používat vibrační stroj pro hubnutí

V závislosti na modelu můžete vibrační stroje používat ve stoje, vleže nebo vsedě. Většinu času lidé provádějí cvičení na stroji při jeho vibracích, aby zvýšili počet spálených kalorií.

Na vibračním stroji lze provádět mnoho různých druhů cvičení. Můžete provádět statická i dynamická cvičení. Statická cvičení zahrnují držení pozice po stanovenou dobu. Plank je statické cvičení. Dynamická cvičení zahrnují pohyb během cvičení. Jedním příkladem jsou kliky nebo dřepy.

Některá potenciální cvičení, která můžete provádět na vibračním stroji, jsou tyto:

 • kliky
 • dřepy
 • výpady
 • plank (prkno)

Vibrační stroje najdete v některých fitness klubech a tělocvičnách. Můžete si je také koupit pro domácí použití z mnoha míst, která prodávají fitness vybavení. Ceny obecně začínají kolem 2000-3000 Kč a více. Záleží na modelu.

Sponzorováno

I když použití vibrací pro regulaci hmotnosti nemusí přinést definitivní výsledky, jeho použití spolu s tradičním úsilím o regulaci hmotnosti (cvičení, zdravá stava) vám může pomoci dosáhnout vašeho cíle rychleji.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva