Sponzorováno

Je kalanetika stále v kurzu? 4.75/5 (8)

kalanetikaPovažujete kalanatiku za přežitek? Možná se mýlíte! Přinášíme vám zajímavé informace o cvičení, které má stále své opodstatnění. Kalanetika se ve spleti ostatních cvičebních programů dostává do pozadí, protože na první pohled vypadá poměrně neatraktivní. Není to však zcela pravda, neboť i kalanetika sleduje aktuální trendy. „Akčním“ typům, které se potřebují vyřádit zřejmě vyhovovat nebude, ačkoliv zdravotní přínosy její upřít nelze.

Kalanetika se skládá z posilovacích a protahovacích cviků, které se provádějí při pomalé hudbě. Je určena pro lidi, kteří mají potíže s pohybovým aparátem, trpí svalovou dysbalancí, potřebují zpevnit a vytvarovat svalstvo.

Jak hodina kalanetiky vypadá v praxi?

Nedá mi nevzpomenout na své osobní zkušenosti s kalanetikou. Věnovala jsem se jí asi rok. Mým cílem bylo zpevnění a vytvarování svalstva. S kamarádkou jsme byly nejmladší účastnice lekcí kalanetiky, ale obě jsme shodně konstatovaly, že výsledky byly viditelné – štíhlejší pás, vytvarovaný zadek, stehna a pevnější prsa.

Na úvod jsme se věnovali rozehřátí, jádrem cvičení bylo posilování a závěr patřil kompenzačním cvičením. Důležitý je samotný přístup lektora, který dbá nejen na kvalitu prováděných cviků, ale je také tvůrcem pozitivní atmosféry. Dobrý výběr hudby je také velmi podstatný.

Na počátku může být menším problémem zvládání techniky jednotlivých cviků. Se zkušeným instruktorem tento problém brzy překoná každý. Cviky se provádějí pomalu a jemně, ale dbá se na větší počet opakování. Většina cviků splňuje pro kalanetiku dvě důležitá kritéria – každý cvik je zároveň posilováním i natahováním konkrétního svalu či svalové skupiny. Výsledkem je vytvarovaný štíhlý sval, který disponuje pružností.

Pro koho je kalanetika vhodná?

Kalanetika je vhodná pro ženy i muže každého věku, dokonce i pro těhotné ženy. Pomalé cvičení ocení lidé se zdravotními problémy, je vhodná jako způsob rekonvalescence po úrazech, doporučuje se k odstranění svalové dysbalance, vytvarování, posílení těla a výrazně napomáhá správnému držení těla. Pozitivně ovlivňuje rovnováhu a koordinaci. Kalanetika učí, jak lépe ovládat své tělo. Je vhodná pro ty, kterým „nevoní“ intenzivní a rychlé typy cvičení.

Sponzorováno

I kalanetika postupuje a zohledňuje aktuální trendy!

Tvůrkyní tradiční kalanetiky je Callan Pinckneyová, která preferovala cviky, které formovaly problematické ženské partie. Autorka seznámila svět s tímto cvičením v roce 1980. Od té doby prošla kalanetika několika změnami.

Moderní kalanetika sice dodržuje všechny principy tradiční kalanetiky, ale více se soustřeďuje na stabilizaci oblasti trupu, beder a pánve. S čistým svědomím můžeme prohlásit, že se ve více směrech inspiruje oblíbeným pilatesem. V kalanetice platí, například zásady izolování svalů, plynulosti, přesnosti, uvolnění a pozměnil se i způsob dýchání.

Při kalanetice je důležitá nejen kvalita a větší počet opakování, ale i zvětšování zátěže, které je možné dosáhnout použitím gum, činek, overball apod., Které dělají cvičení intenzivnějším i zábavnějším.

TIP: Zkuste také bikram jógu.

Co si na kalanetiku obléci

Stejně tak jako je kalanetika nenáročná na fyzickou zdatnost, je také nenáročná na oblečení či vybavení. Cvičíme ji v jakémkoliv pohodlném oděvu, který nás nikde neškrtí. Vhodné jsou například tepláky, legíny všech délek, trička, trika nebo tílka. Záleží opravdu jen na vás, co si vyberete. Nejlépe je cvičit bosý nebo jen v ponožkách, případně v baletních cvičkách. Boty při kalanetice znamenají zbytečné závaží, které může narušit naši rovnováhu.

Cvičíme jak ve stoje, tak vleže na zemi. Je tedy vhodné mít nějakou podložku, které jsou v obchodech se sportem k sehnání už od sta korun. Použít můžete pochopitelně i starou karimatku, nebo, cvičíte-li doma, postačí ručník položený na koberec.

Hudba při kalanetice

Kalanetika je i určitá forma relaxace. Po hodinovém cvičení se budete cítit uvolněně a plní síly. Tento stav umocní vhodný výběr hudby, spíše klidné a tiché, která napomáhá k uvolnění, aby cvičenec nepodléhal rytmu a pohyby neopakoval příliš rychle.

TIP: Chcete cvčit aktivněji? Zkuste fitbox.

VIDEO: Jak vypadá kalanetika?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Je kalanetika stále v kurzu?”

    1. […] – mě pomohlo držet dietku a rotační disk (teda spíše na zadek do boků, takže boky ale i zadek ) – Lehni na bricho a zvedej nohy pomalu nahoru a vydrž, posílííš zadní část stehen a zadek, ale jestli se zmenší nemám ani tušení – Běh a rychlá chůze jsou dobré – Zkuste kalanetiku […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva