Sponzorováno

Pistácie jako superpotravina – snižují cholesterol a mají další účinky na zdraví 4.81/5 (16)

 • Pistácie jsou chutným a výživným ořechem a mají několik zdravotních výhod. V tomto článku najdete několik důvodů, proč jsou pistácie zdravé a jak mohou přispět k vašemu zdraví.
 • Nutriční hodnota pistácií: Pistácie jsou bohaté na živiny, včetně bílkovin, vlákniny, zdravých tuků, vitamínů (zejména vitamínu B6) a minerálů (např. měď, hořčík, fosfor). Obsahují také antioxidanty, jako jsou flavonoidy, karotenoidy a vitamín E, které pomáhají chránit tělo před oxidativním stresem.
 • Pro zdraví srdce: Pistácie mají vysoký obsah zdravých mononenasycených a polynenasycených tuků, které mohou pomáhat snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zlepšovat zdraví srdce. Studie naznačují, že konzumace pistácií může snižovat riziko srdečních chorob a zlepšovat lipidový profil.
 • Kontrola hladiny cukru v krvi: Pistácie mají nízký glykemický index a obsahují vlákninu a zdravé tuky, což pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Pravidelná konzumace pistácií může být prospěšná pro lidi s diabetem nebo rizikem vzniku diabetu 2. typu.
 • Podpora trávení: Vláknina obsažená v pistáciích podporuje zdraví trávicího systému a pravidelnou stolici. Pomáhá regulovat střevní pohyby, snižuje riziko zácpy a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech.
 • Zdraví mozku: Pistácie obsahují vitamín B6, který je důležitý pro správnou funkci mozku a nervového systému. Vitamín B6 podporuje tvorbu neurotransmiterů, které jsou zodpovědné za přenos signálů mezi mozkovými buňkami.
 • I když jsou pistácie zdravé, je důležité dbát na přiměřenou konzumaci, protože jsou energeticky husté a obsahují tuky. Doporučuje se dodržovat mírné porce, aby se udržel vyvážený příjem živin a kalorií.

Pistácie jako superpotravina - snižují cholesterolPistácie – malé zelené oříšky, které chutnají mnohým z nás. Oříšky zachutnaly i obyvatelům starověké Persie, odkud původně pistácie pocházejí. Už Peršané pokládali pistácie za zásobárnu výživových látek. A měli 100% pravdu!

Pistácie – zásobárna výživových látek!

Výživová hodnota pistácií je vysoká! Z vitaminů za zmínku rozhodně stojí podíl vitamínu E v těchto malých oříšcích. Vitamin E jako silný antioxidant bojuje proti působení škodlivých volných radikálů, které narušují tkáně, a tím pomáhá předcházet vzniku degenerativních onemocnění srdce a nádorových onemocnění.

Obsah vlákniny v pistáciích zase snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a zvyšuje účinnost zdravého hubnutí.

Sponzorováno

Pistácie jsou bohaté na minerální látky. Své zastoupení mají takové důležité stopové prvky jako například vápník, draslík, fosfor či železo. Kromě těchto vzácných látek, lze v pistáciích najít i nenasycené mastné kyseliny, které jsou nápomocné při onemocněních ledvin, při astmatu či lupénce. Pistácie jsou také skvělou zásobárnou bílkovin – podíl bílkovin je až 20%-tní!

Pistácie – a vysoký cholesterol nemá šanci!

Odborníci tvrdí, že pravidelná konzumace pistácií po dobu alespoň jednoho měsíce může snížit hladinu cholesterolu až o 10%! Stačí když si osvojíte následující „rituál“ – naučte se konzumovat pistáciové ořechy 5 dní v týdnu. Za týden postačí sníst hrst pistáciových oříšků.

Pokud se ve snaze snížit vysoký cholesterol rozhodnete, že množství přijatých pistácií zvýšíte, nemusí to mít žádaný efekt. Proč? Protože podíl tuku v pistáciových ořechu (plodu Pistácie pravé) je až 60%-tní! Ořech kromě toho obsahuje i látky podobné cholesterolu – fytosteroly. Právě těmto látkám se připisuje schopnost snížit cholesterol v krvi.

Proč (ještě) chroupat pistácie?

 • Snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi;
 • Zlepšují stav srdce a pozitivně ovlivňují cévní systém;
 • Mají nejvyšší antioxidační účinek (ze všech ořechů);
 • Mají protirakovinný účinek – např. snižují riziko vzniku rakoviny plic;
 • Zvyšují obranyschopnost organismu, čímž pomáhají předcházet vzniku autoimunitních onemocnění;
 • Působí proti zánětům a zlepšují stav pleti;
 • Podporují přirozenou ochranu pokožky a oční sítnice před UV zářením;
 • Působí preventivně proti vzniku roztroušené sklerózy;
 • Prospívají nervové soustavě a podporují celkový růst a vývoj;
 • Zmírňují projevy stresu a úzkosti.

A co vy? Křupete si někdy pistácie? Napište nám do komentářů.

Co si o pistáciích ještě přečíst?

VIDEO: Zkuste luxusní a zdravé pistáciové mléko (anglicky)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva