6 dýchacích cvičení pro těžké astmatiky 4.75/5 (16)

Sponzorováno

Trápí vás astma? Zkuste tyto dýchací techniky.

Trápí vás astma? Zkuste tyto dýchací techniky.

Dýchání je něco, co většina lidí považuje za zcela samozřejmé – s výjimkou lidí s těžkým astmatem. Astma zužuje dýchací cesty v plicích do bodu, kdy může být obtížné zadržet dech.

Léky, jako jsou inhalační kortikosteroidy a beta-agonisté, otevírají dýchací cesty, aby vám usnadnily dýchání. Přesto u některých lidí s těžkým astmatem nemusí tyto léky stačit k potlačení příznaků. Pokud hledáte něco, co doplní vaši léčbu těmito léky, můžete zkusit dechová cvičení.

Lékaři dechová cvičení pro astmatiky donedávna nedoporučovali

Až donedávna lékaři nedoporučovali dýchací cvičení pro astmatiky – jednoduše proto, že nebylo dost důkazů, které by prokazovaly, že fungují. Přesto novější studie naznačují, že tato cvičení mohou pomoci zlepšit vaše dýchání a kvalitu života. Na základě současných důkazů mohou mít dechová cvičení hodnotu jako doplňková terapie k lékům a jiným standardním léčbám astmatu.

Zde je šest různých dechových cvičení pro astmatiky.

1. Brániční dýchání

Bránice je sval ve tvaru kupole pod plícemi, který vám pomáhá dýchat. Při bráničním dýchání se naučíte, jak dýchat z oblasti kolem vaší bránice, nikoli z hrudníku. Tato technika pomáhá posílit bránici, zpomalit dýchání a snížit potřebu kyslíku v těle.

Jak na brániční dýchání? Dáme vám takový rychlokurz. Chcete-li cvičit bránici, položte se na záda s ohnutými koleny a polštářem pod koleny, nebo si sedněte přímo na židli. Položte jednu ruku naplocho na horní část hrudníku a druhou ruku na břicho. Pomalu se nadechněte nosem. Ruka na břiše by se měla pohybovat, zatímco ta na hrudi zůstává nehybná. Pomalu vydechněte našpulenými rty. Pokračujte v provádění této techniky, dokud nebudete schopni vdechovat a vydechovat bez pohybu hrudníku.

2. Dýchání nosem

Dýchání ústy bylo ve studiích spojeno se závažnějšími příznaky astmatu. Výhoda dýchání nosem spočívá v tom, že do vzduchu dodává teplo a vlhkost, což může pomoci zmírnit příznaky astmatu.

3. Papworthova metoda dýchání

Papworthova metoda existuje zhruba od šedesátých let. Kombinuje několik různých typů dýchání s technikami relaxačního tréninku. Naučí vás, jak pomalu a vytrvale dýchat z bránice a nosu. Dozvíte se také, jak ovládat stres, aby to neovlivnilo vaše dýchání. Výzkum zjistil, že tato technika pomáhá zmírnit příznaky dechu a zlepšit kvalitu života lidí s astmatem. Tato metoda je užitečná pro lidi s mírným až středně těžkým astmatem.

Sponzorováno

4. Buteykova metoda dýchání

Buteykova metoda dýchání je pojmenováno po jeho tvůrci, ukrajinském doktorovi Konstantinovi Buteykovi, který tuto techniku ​​vyvinul v 50. letech 20. století. Myšlenka této dýchací metody tkví v přesvědčení, že lidé mají sklon k hyperventilaci – dýchají rychleji a hlouběji, než je nutné. Rychlé dýchání může u lidí s astmatem zhoršit příznaky, jako je dušnost.

Buteykova metoda dýchání používá řadu cvičení, aby vás naučila, jak dýchat pomaleji a hlouběji. Studie hodnotící její účinnost ukázaly smíšené výsledky. Buteykova metoda může zlepšit příznaky astmatu a snížit potřebu léků, i když se zdá, že nezlepšuje funkci plic.

5. Dýchání s vyšpulenými rty

Dýchané rty jsou technikou používanou ke zmírnění dušnosti. Chcete-li zkusit tuto metodu, nejprve se pomalu nadechněte nosem se zavřenými ústy. Pak vyšpulte svoje rty, jako byste chtěl zapískat. Nakonec vydechnete takto vyšpulenými rty, a při výdechu napočítejte do čtyř.

6. Jogové dýchání

Jógu určitě moc dobře znáte – je cvičební program, který kombinuje pomalý pohyb s hlubokým dýcháním. Několik malých studií zjistilo, že použití stejného typu kontrolovaného hlubokého dýchání, jako je používané józe, může pomoci zlepšit příznaky astmatu a plicní funkce.

Měli byste zkusit dechová cvičení i vy?

Naučit se tato dechová cvičení a pravidelně je cvičit vám může pomoci získat větší kontrolu nad nepříjemnými příznaky astmatu. Mohou vám dokonce umožnit omezit užívání léků na astma. Léčbu astmatu však nemůže úplně nahradit ani ta nejúčinnější dechová cvičení.

Sponzorováno

Než vyzkoušíte některé z těchto dechových cvičení, promluvte si se svým lékařem a ujistěte se, že jsou pro vás bezpečné. Požádejte svého lékaře, aby doporučil nějakého dobrého respiračního terapeuta, který vás naučí, jak tato cvičení bezpečně a efektivně provádět.

A co si dále o astmatu a dechových cvičeních můžete přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva