Sponzorováno

Perimenstruační astma – může menstruace zhoršit vaše astma? 4.7/5 (10)

 • Perimenstruační astma je specifický druh astmatu, který se vyskytuje u některých žen v období kolem menstruace, tj. před menstruací (perimenstruačním období) a během ní.
 • Tento typ astmatu se vyznačuje zhoršením příznaků astmatu, jako je dušnost, kašel, svíravost na hrudi a pískání nebo hvízdání při dýchání, během perimenstruačního období.
 • Příčiny perimenstruačního astmatu nejsou zcela jasné, ale mohou být spojeny s hormonálními změnami, které nastávají v těle během menstruačního cyklu. Konkrétně se může jednat o pokles hladiny estrogenu a progesteronu před menstruací, který může ovlivnit citlivost průdušek a způsobit zhoršení astmatických příznaků.
 • Perimenstruační astma může být obtížné diagnostikovat, protože se příznaky mohou překrývat s jinými faktory, které mohou ovlivňovat astma, jako jsou alergie, infekce nebo další hormonální změny.
 • Léčba perimenstruačního astmatu obvykle zahrnuje správu příznaků pomocí inhalačních bronchodilatátorů a kortikosteroidů, stejně jako snahu identifikovat a vyhýbat se spouštěčům příznaků, jako jsou alergeny a podráždění.

Stejně jako premenstruační syndrom (PMS) může způsobit řadu nepříjemných příznaků, můžete zažít i „premenstruační astma“ těsně před a během rané fáze menstruace. Předpokládá se, že ženy s těžším astmatem jsou premenstruačním astmatem více ohroženy.

Perimenstruační (premenstruační) astma je charakterizováno zhoršením příznaků astmatu, jako jsou:

 • Sípání
 • Tlak na hrudi
 • Dušnost
 • Kašel

Dle studií cca 19-40 % žen uvádí zhoršení příznaků astmatu během premenstruačního období v měsíci. V premenstruační neboli luteální fázi progesteron a estrogen stoupají a poté těsně před nástupem menstruace klesají. Předpokládá se, že nárůst příznaků astmatu souvisí s měnícími se hladinami hormonů, ale přesné důvody nejsou zcela pochopeny.

Spouštěče astmatu - ilustrace

Spouštěče astmatu – ilustrace

 

Malý počet studií dokumentoval zvýšení hyperreaktivity a aktivace žírných buněk během menstruačního období. Kromě toho studie ukázaly, že zvýšené hladiny oxidu dusnatého, známého markeru zánětu dýchacích cest, jsou zvýšené během menstruačního cyklu.

A konečně další studie prokázaly, že dochází ke snížení citlivosti buněk (beta adrenergních receptorů), na které inhalátory působí, a to může mít také dopad na symptomy astmatu u pacientek s premenstruačním astmatem.

Většina žen s premenstruačním astmatem reaguje na standardní léčbu astmatu.

Sponzorováno

Co dělat

Pokud si nejste úplně jisti, zda vaše menstruace ovlivňuje vaše astma, je ideální své příznaky pečlivě sledovat a vést si deník o průběhu svého astmatu.

Toto jsou některé potenciální léčby, o kterých byste se svým lékařem mohla prodiskutovat, pokud máte premenstruační astma:

 • Týden před začátkem menstruace navyšujte léky na kontrolu příznaků astmatu. V podstatě se s premenstruačním obdobím zachází jako s jakýmkoli jiným spouštěčem a vy a váš lékař vytvoříte strategii pro jeho řešení. Existuje názor, že přidání dlouhodobě působícího beta-agonisty během druhé poloviny menstruačního cyklu může moc pěkně pomoci.
 • Hormonální léčba perorálními antikoncepčními pilulkami pro lepší regulaci hormonálních hladin. Malé kazuistiky ukázaly zlepšení hlášených příznaků astmatu a testů funkce plic, stejně jako snížení počtu hospitalizací a snížení celkové denní dávky steroidů při užívání perorální antikoncepce. Další malé studie dokumentují zlepšení při použití léků zaměřených na vynechání nebo ukončení menstruace.
 • Používejte svůj inhalátor podle potřeby a buďte opatrní, abyste se vyhnuli dalším spouštěčům astmatu.
 • Inhibitory leukotrienu, jako je Singulair (montelukast) nebo Accolate (zafirlukast), se někdy přidávají, pokud je obtížné astma kontrolovat.
 • Vyhýbejte se protizánětlivým lékům pro léčbu příznaků PMS, pokud jste na ně citliví.

Shrnutí

Perimenstruační zhoršení astmatu bylo dokumentováno u 30 až 40 % astmatických žen. Příčina perimenstruálního astmatu (PMA) zůstává nejasná. Kolísání hladin hormonů, jejich poměry nebo obojí jsou věrohodným vysvětlením, ale nebyly prokázány s nějakou konzistentností.

Vliv pohlavních hormonů na zánět je oblastí budoucího výzkumu, stejně jako hormonálně indukované změny funkce hladkého svalstva a β-adrenergních receptorů, hladiny prostaglandinů a zadržování tekutin v bronchiální sliznici. Několik kazuistik naznačuje příznivé účinky estrogenů, progestinů a jejich kombinací. Ve světle těchto pozitivních kazuistik by nyní měly být provedeny dobře navržené, dvojitě zaslepené studie dostatečné velikosti vzorku, aby byla navržena léčba PMA s důkazní základnou.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s tím, že máte příznaky astmatu horší, v premenstruačním období? Napište nám do komentářů.

Dále si o astmatu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva