Sponzorováno

Co jíst a nejíst když máte astma? 4.82/5 (11)

Co jíst a nejíst když máte astma?Pokud máte astma a upřednostňujete přírodní způsoby jak zabránit nebo léčit její příznaky, nabízíme vám zdravou stravu, která klade důraz na určité potraviny a živiny, které mohou být při astmatu užitečné.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina poskytují tělu řadu užitečných živin, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty. Dieta bohatá na antioxidanty jako je hrozny, pomeranče, jablka a banány, může významně snížit příznaky astmatu u dětí. Pokud chcete využít většinu výhod, nejbohatší barvy ovoce a zeleniny mají tendenci poskytovat největší antioxidační výhody. Patří sem třešně, višně, jahody, pomeranče, grapefruity, hrozny, meloun, papája, jablka, rajčata, brokolice, špenát, kapusta a papriky.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, které tělo nedokáže vyrobit samo. Jsou to kyseliny cenné při přírodní léčbě astmatu. Povzbuzují snižování nasycených trans-tuků v krvi, které se vyskytují v tučném mase, plnotučném mléce, smaženém jídle a mohou zhoršit astma. Cenné zdroje tuků omega-3 jsou ryby jako je losos, tuňák, makrela a sardinky, stejně jako ořechy, olej z vlašských ořechů, řepkový olej, mletý len a lněný olej.

Sponzorováno

Proteiny na rostlinné bázi

Takové typy proteinů se nacházejí v luštěninách, sójových výrobcích a celozrnných potravinách. Poskytují cenné množství vitamínů a minerálů a slouží jako nízký zdroj cholesterolu. Lidé s astmatem by měly přijmout denně 10 procent rostlinných potravin z celkového množství zkonzumovaného jídla. Tyto potraviny mají tendenci poskytovat vyvážené množství bílkovin a sacharidů, více než čisté bílkoviny samy o sobě. Kromě toho, červené maso obsahuje mnoho nasycených tuků, což může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění, obezity, diabetes a vnitřních zánětů.

Zahrňte do vašeho jídelníčku škálu luštěnin, jako je čočka, černá fazole, bílé fazole, rýže nebo mandlové produkty a celozrnné potraviny z ovsa a ječmene, hnědé rýže, které poskytují bílkoviny, vlákninu a antioxidanty.

Mléko NE!

Pokud snášíte mléčné produkty a chtěli byste je zahrnout do vaší stravy, lékaři navrhují eliminovat mléčné výrobky z jídelníčku úplně, pokud trpíte astmatem. Souvislost astmatu a kravského mléka je známa mnohým jejím mladým obětem a jejich rodičům. Já jsem se o této souvislosti poprvé dozvěděl přes zkušenost mého bratrance a jeho čtyřletého syna, který již od útlého věku trpěl těžkými astmatickými záchvaty a dvakrát musel být dokonce hospitalizován pro zánět plic, související s astmatem. Když se jeho astmatické záchvaty začaly vyskytovat stále častěji nebo byly vážnější, můj bratranec a jeho žena se rozhodli přechodně vyloučit z jídelníčku svého syna mléko a mléčné výrobky, což obvykle zabírá. Vždycky jsem si myslel, že mléko zhoršuje jeho astma tím, že stimuluje produkci hlenu v jeho plících. Avšak studie ukazují, že mléko pravděpodobně zhoršuje astma spíš z důvodu nediagnostikované alergie na mléko, nebo je možné obojí negativní působení.

VIDEO: Dá se astma léčit konopím?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Co jíst a nejíst když máte astma?”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva