Butejkova metoda dýchání – dokáže porazit astma i jiné choroby? 4.83/5 (24)

Základem kurzu je velmi přísný režim, který však dokáže zvládnout každý. Není to bolestivé ani fyzicky náročné, jen nepohodlné.

Základem kurzu je velmi přísný režim, který však dokáže zvládnout každý. Není to bolestivé ani fyzicky náročné, jen nepohodlné.

Těžké astmatické záchvaty téměř deset let trápily Editu Bartkovou (56). „Od té doby, co jsem se naučila správně dýchat, cítím se výborně a už rok vůbec nepoužívám inhalátor,“ říká. Je to vůbec možné? Paní Edita je překladatelka a tlumočnice. Loni na podzim dostala prudký záchvat a dusila se. Myslí jí vířilo, kolik hodin života jí ještě zbývá a kdo přeloží knížku, kterou jí právě zadali. Na selhání srdce v důsledku astmatu umřel její otec, onemocněním trpěli jeho sourozenci i matka.

Butejkova metoda či terapie

Na internetu se dozvěděla, že existuje Butejkova metoda, kterou se za pět dnů lze zbavit astmatických záchvatů. Jedno centrum našla v Kolíně v Německu, to však bylo příliš daleko. Zjistila, že takové školení dělají i v Budapešti.

Na školení této terapie docházela čtyři soboty. Kurz vedl zakladatel maďarského Centra dýchání Butejko Gyula Varga-Szilágyi. Po prvním sezení ještě používala dvousložkový lék, ve kterém byl inhalátor a nadledvinový hormon. Po druhém sezení inhalátor už nepotřebovala. Lékaři řekla, že chodí na Butejkovu terapii, ale nevyjádřil se k tomu. Na školení se dozvěděla, že inhalátory – rozšiřovače bronchů – působí extenzivně nejen na bronchy, ale i na hladké svalstvo a ničí tak celé tělo. „Podstatou tét metody je naučit se méně dýchat. Je to způsob úsporného, ​​povrchního dýchání ne ústy, ale nosem a ne do plic, ale do břicha. Na kurzu jsem se naučila dýchat tak, že si naberu nosem co nejméně vzduchu a zadržuji dech. Když člověk takové vědomé dýchání trénuje, organismus si na něj zvykne a nepotřebuje žádné léky,“ vysvětluje paní Edita. Základem kurzu je velmi přísný režim, který však dokáže zvládnout každý. Není to bolestivé ani fyzicky náročné, jen nepohodlné.

Kdo je Butejko

Profesor Konstantin Pavlovič Butejko (1923 – 2003) ještě jako student medicíny v Moskvě dostal roli, jejíž součástí bylo sledovat dýchání hospitalizovaných pacientů. Stovky hodin strávil u postelí nemocných a zaznamenával charakteristické momenty v procesu dýchání umírajících. Všiml si, že s blížícím se časem smrti nastává obecně silné, zrychlené dýchání. Později se dalšími měřeními i u zdravých lidí dopracoval k myšlence, že některé nemoci vznikají v důsledku zrychleného dýchání. Předpokládal, že jisté zdravotní potíže lze léčit korekcí dýchání. Svou teorii – čím je větší objem vdechnutého vzduchu, tím je zdravotní stav člověka horší – znovu a znovu ověřoval na pacientech. Měřil dýchání lidí trpících astmatem, se zánětem hrdla i s jinými onemocněními a přesvědčil se, že u těchto nemocných patří právě do kategorie zrychleného dýchání.

Je potvrzena, ale ne uznána

V roce 1980 Butejkovu teorii stoprocentně potvrdili v Moskvě i Petrohradu. První pokusy ověřování metody dělali na přelomu tisíciletí v Austrálii a ve Velké Británii. V mnoha zemích světa ji akceptují více odborníci, ale obecně uznána není. Ani v Česku.

Z pacientky učitelka

Profesor Butejko si přál, aby jeho terapii dále šířily jen bývalí astmatici. Byli jimi Gyula Varga-Szilágyi z Budapešti i doktor z Austrálie, který podnítil ověřování Butejkovy metody ve své zemi.

„Pro astmatika je úžasné, když si uvědomí, že už nemá záchvaty nebo pokud by i záchvat přišel, ví, jak reagovat. Když se hlásí pocit dušení, třeba jen zadržovat dech. Právě tím kumuluje v plicích CO2 a vím z dýchání vytěžit vzduch. Uběhl rok a denně cvičím dýchání minimálně dvě hodiny, například i na procházce se psem. Ani jednou jsem od té doby neměla záchvat. Když jsem svému lékaři říkala, že se mám dobře, nevěřil mi, protože spirometrie mi neukázala dobrý výsledek,“ vypráví Edita. Rozhodla se, že udělá všechno pro to, aby Butejkovu metodu rozšířila a tak pomohla dalším astmatikům.

Sport je doporučen

Specialisté alergologové doporučují astmatikům sport jako doplňkový druh léčby. Sport je pro astmatika velmi důležitý. Je třeba ho však provádět jinak, jak to dělají zdraví lidé. Astmatik při tělesném zatížení reaguje prudkým zhoršením dýchání, proto se často sportu vyhýbá. Pro astmatika jsou však sporty ideální, protože se jedná o přirozené posilování imunity.

Ukrajinský lékař profesor Butejko zjistil jednu podstatnou souvislost, podle níž pravidelné užívání léku na usnadnění dýchání (jako například Ventolin) nejenže nepomáhá, ale právě naopak: astma zhoršuje, nemocným na astma škodí a zároveň může vyvolat choroby srdeční. Vyvinul vlastní metodu k léčbě tohoto onemocnění dýcháním. Butejkova metoda působí na pravou příčinu astmatu – na hyperventilaci.

Minimalizuje záchvaty astmatu, případně je úplně odstraní. Nemocný, který si osvojí Butejkovu techniku ​​dýchání, může podstatně snížit množství užívaných léků nebo nakonec je možná i úplně vysadit. Při kontrole správné činnosti životních funkcí na stanovení diagnózy lékaři obvykle měří tělesnou teplotu, krevní tlak, puls, kontrolují chemické složení krve, moči, vyšetřují zvuky srdce a plic. Ale jen zřídka analyzují intenzitu dýchání, počet dechů za minutu nebo množství vdechnutého vzduchu za minutu. Ačkoli i tyto ukazatele mají normální a chorobné hodnoty. Zdravé dýchání lze popsat jako mírné vlnění, které představuje 8 až 10 nadechnutí za minutu. Tyto vdechnutí probíhají přes nos, a to tak, že pohybovat se má ne hrudník, ale bránice. Zdravě dýchající člověk vdechne 4 – 6 litrů vzduchu za minutu.

Názor lékaře

O názor na problematiku astmatu jsme požádali vyhledávanou specialistku v oboru imunoalergologie. „Astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, a proto vyžaduje protizánětlivou léčbu. Dnes používané antiastmatické léky zajišťují většině pacientů výbornou kvalitu života, i když nástup účinku léků nemusí být okamžitý, někdy je nutné vystřídat několik druhů léků, dokud se onemocnění u pacienta stabilizuje a na minimum se zredukují denní i noční symptomy astmatu. Základem léčby je kvalitní protizánětlivá léčba, především v inhalační formě. Samozřejmě, správný způsob dýchání je velmi důležitý, ale rozhodně nenahrazuje systematickou léčbu pod vedením odborného lékaře.“

Zkuste si o této metodě zjistit více a možná Vám také pomůže.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Butejkova metoda

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva