Madelungova choroba – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (12)

Benigní lipomatózní choroby představují soubor onemocnění charakterizovaných abnormálním ukládáním a růstem tukové tkáně.

Benigní lipomatózní choroby představují soubor onemocnění charakterizovaných abnormálním ukládáním a růstem tukové tkáně.

Madelungova choroba (odborně označována jako benigní symetrická lipomatóza) je porucha metabolismu tuků (ukládání lipidů), což vede k neobvyklé akumulaci tukových ložisek v oblasti krku a ramen. Dospělí alkoholici jsou nejčastěji postiženi, ačkoli ženy a ti, kteří nepijí alkohol, mohou také dostat Madelungovu chorobu.

Příznaky Madelungovy choroby

Madelungova nemoc je charakterizována masivními ložisky tukových nádorů či ložisek (lipom) umístěných symetricky kolem krku a na ramenou (v horní části trupu). Tyto abnormální ložiska tuku mohou během několika měsíců růst relativně rychle nebo pomaleji v průběhu několika let. Zbytek těla bývá lipomů ušetřen, na rozdíl tedy od postižených částí. Tuková ložiska nenaznačují maligní (zhoubné) onemocnění a nemusí ani zhoršovat fungování části těla.

Periferní neuropatie neboli narušená funkce nervů v pažích a nohou často doprovází Madelungovu chorobu, zvláště když postižená osoba stárne. Nicméně tyto neurologické deficity mohou být obtížně odlišitelné od dlouhodobých účinků alkoholismu, které jsou faktorem nadměrného užívání alkoholu.

Někdy existují metabolické abnormality a další nemoci spojené s Madelungovou chorobou. Mohou zahrnovat diabetes mellitus, hypertenzi a onemocnění jater.

Příčiny Madelungovy choroby

Přesná příčina Madelungovy choroby není doposud známa. Neschopnost těla správně metabolizovat tuky naznačuje, že to může být endokrinní porucha. Někteří vědci věří, že náchylnost k této poruše může být zděděna a existují zprávy o případech, které se zdají být rodinné. Způsob přenosu v těchto případech však nebyl stanoven.

Choroba je tedy považována za genetickou, i když její přesný způsob dědičnosti je nejistý. Může to být mitochondriální onemocnění DNA.

Často ovlivněné skupiny obyvatel

Madelungova nemoc nejčastěji postihuje muže středního věku. Tento stav je nejčastější u těch, kteří nadměrně pijí alkohol. Tato nemoc se však vyskytuje také u žen, které konzumují alkohol (i když o něco méně). Z důvodů, které nejsou jasné, se tato porucha v Evropě vyskytuje častěji než ve Spojených státech.

Tato porucha postihuje hlavně muže a je častější v oblasti Středomoří.

Diagnostika

Diagnóza Madelungovy choroby může zahrnovat ultrazvukové snímky, CT vyšetření nebo vyšetření magnetickou rezonancí.

Léčba a terapie

Léčba spočívá v chirurgickém odstranění tukových ložisek z oblastí kolem hlavy, krku, ramen a případně trupu. Například liposukce byla úspěšně použita k odstranění jednotlivých tukových nádorů.

Syndrom je také známý jako mnohočetná symetrická lipomatóza, cefalotoraktická lipodystrofie a Launois-Bensaude syndrom.

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva