Sponzorováno

Co je astrální projekce (cestování) či mimotělní zkušenost? Je skutečná? Astrální projekce pro začátečníky 4.73/5 (22)

Co je astrální projekce (cestování) či mimotělní zkušenost?Pravděpodobně jste už slyšeli o lidech, kteří tvrdí, že mají zážitky, při kterých jakoby opustili svoje tělo. Mohli tuto zkušenost možná přímo označit za astrální projekci nebo astrální cestování. Možná jste také viděli tuto zdánlivě záhadnou věc i v některých filmech s prvky nadpřirozena. Ve světle těchto informací si tedy všichni můžeme položit otázku, zda je skutečně možné astrálně cestovat. Je to jen mýtus nebo fantazie? Jak je to? O tom bude právě dnešní článek.

Zastánci astrálního cestování často uvádí, že každý se může naučit dovednosti potřebné k tomu, aby zahájil astrální projekci, a že to může být hluboce pozitivní životní zkušenost. Realita astrální projekce se však může lišit od toho, co si pod ní představujete právě vy, takže je důležité mít konkrétní představu o tom, co to skutečně je, než se pokusíte do rozvíjení potřebných dovedností.

Tento malý průvodce pro začátečníky vás provede významem, historií a praxí astrální projekce. Podíváme se také na to, jak může váš každodenní život ovlivnit vaši schopnost astrálního cestování a proč by se každý měl pokusit tuto dovednost naučit.

Co je to mimotělní zkušenost?

Takže, co přesně je to ta mimotělní zkušenost? V nejjednodušším pojetí je astrální projekce o tom, jak oddělit svého ducha, nebo podstatu pokud chcete, od svého fyzického těla. Obvykle se astrální projekce popisuje jako pocit, že člověk jakoby pluje nad nebo mimo odpočívající tělo. Mnozí lidé se domnívají a popisují, že mohou vidět, že jejich fyzické tělo leží nebo sedí pod nimi, když jakoby letí.

Ačkoli to může znít jako skličující nebo dokonce děsivá zkušenost, máte úplnou kontrolu nad tím, co se stane. Zůstanete spojeni s vaší fyzickou formou po celou dobu a máte vždy možnost vrátit se, ale během projekce můžete prozkoumat to, co se nazývá „astrální říše“.

V podstatě jde o dosažení nového druhu čistě duševního nebo duchovního uvědomění. Když jste na tomto místě, jste odpojeni od obav těla a můžete se zaměřit čistě na svou nejhlubší povahu a přirozenost. Mnoho lidí také popisuje mimotělní zkušenosti tak, že jim usnadňují objevování jejich skutečného účelu a toho, co opravdu chtějí od života.

Něco málo z historie astrální projekce

Koncept astrální projekce (nebo mimotělních zážitků a zkušeností) není nový, ačkoli často najdete v titulku příslušné literatury přídomek „nového věku“ nebo „nový věk“. Není to ve skutečnosti nic tak nového. Z toho, co můžeme říci, lidé zažívají astrální projekci už na 5000 let. Odkazy na astrální projekci byly například nalezeny v textech kněžích ze starověkého Egypta – zde je tato zkušenost často líčena jako zářící světlo opouštějící tělo.

Astrální projekce je také základním kamenem šamanismu. Šamani věří, že tato praxe jim umožňuje přejímat informace od vyšších mocností a že tento kontakt usnadňuje uzdravení a podporuje jasnost mysli.

I mnoho jiných náboženských a duchovních praktik odkazuje na astrální projekci v méně přímých termínech. Například v Kundalini józe se učíte, že každá bytost je postavena z více vrstev, což vlastně velmi vyhovuje myšlence, že se tyto vrstvy mohou oddělit pomocí procesů, jako je astrální projekce.

Vždy probíhala debata o tom, zda je astrální projekce skutečná. Mnoho lidí, kteří prohlašují, že ji zažívají po tisíce let, tvrdí, že je to něco významného a mocného. Nejlepší způsob, jak se rozhodnout, je pokusit se a naučit se potřebné dovednosti pro prodělání astrální projekce.

Jak na astrální cestování?

Zde můžete najít různé druhy cvičení a metod, které vám pomohou s astrální projekcí. Některé z nich mohou zlepšit vaše schopnosti v obecném smyslu, zatímco jiné jsou zaměřené na dosažení konkrétních cílů prostřednictvím mimotělních zážitků (například relaxace, sebeobjevení, duchovní uvědomění).

Zaměříme se jednoduše na nejdůležitější prvky astrální projekce a nabídneme vám jednoduchý průvodce krok za krokem, který můžete opakovat, jak často chcete. Čím více a častěji budete tyto kroky provádět, tím jednoduššími a přirozenějšími se stanou.

1. Vytvořte tu správnou atmosféru

Správné podmínky pro astrální projekci jsou velmi podobné podmínkám potřebným pro meditaci. Ideální místa a prostředí:

 • Tiché a nerušené místo
 • Ideální je izolovat se (je jednodušší astrálně snít, pokud jste v místnosti sami)
 • Tmavé světelné podmínky (čím větší tma, tím lépe)
 • Pohodlné oblečení a příjemné okolí (ať tam není cokoliv, co by vám bylo nepříjemné)

Možná zjistíte, že vaše postel je ideálním prostorem pro toto cvičení, ať už se právě probouzíte, nebo jdete spát. Jiní však raději zůstávají ležet na podlaze, buď na měkkém povrchu nebo na polštáři. Pokud si pomůžete nějakými dalšími zvláštními podmínkami, které vám pomohou cítit vnitřní klid (jako je uklidňující hudba nebo vůně), určitě je přidejte.

A konečně nezapomeňte vypnout telefon a požádat někoho jiného v domě, aby vám dal soukromí.

2. Dosáhněte hypnotického stavu

Chcete-li vstoupit do hypnotického stavu, musíte relaxovat téměř do bodu uspání. Začněte pomalým a hlubokým dýcháním, dýchejte přes nos a vydechujte ven skrz ústa. Pokud tak učiníte, zaměřte se na dýchání bránicí, spíše než na dýchání hrudí. Dělejte to takto alespoň několik minut a všimněte si zpomalení vašeho srdečního tepu.

Dále se zaměřte na každou část těla jednu po druhé a záměrně uvolněte všechny svaly. Začněte v horní části hlavy a představte si, že vaše čelo opouští veškeré uložené napětí. Takto se uvolněte až do konečků prstů. Pokud jste někdy předtím prováděli meditaci a skenování těla, postup je vlastně stejný.

Dokud skončíte, měli byste být v hluboce uvolněném, vysoce podnětném stavu. V tomto okamžiku jste maximálně připraveni na projekci.

3. Je čas vstoupit do stavu vibrací

Dokonce i když jste zvyklí na meditaci, fáze vstupu do stavu vibrací by pro vás měla být nová.

Nechte si v těle probíhat drobné vibrace. Když se na ně soustředíte, začnou se objevovat vlny a zdánlivě různé frekvence. To může být trochu znepokojivé, když poprvé máte astrální projevy, ale ničeho se nemusíte bát. Hypnotický stav můžete kdykoli ukončit, a pokud budete třeba příliš nervózní, můžete tento stav dobrovolně ukončit a zkusit to jindy.

Pokuste se relaxovat ve vlnách vibrací, které přicházejí. To je vaše duše, která se dočasně připravuje na opuštění vašeho těla. Jakmile jste zvyklí na tento druh zážitků, zjistíte, že vibrace přinášejí také pocit klidu. Pokud máte pocit, že nepociťujete jakékoliv vibrace, nebojte se. Jednoduše pokračujte v hlubokém dýchání a oni ve vhodném čase přijdou.

Sponzorováno

4. Nechte svou duši opustit vaše tělo

Teď jste přišli do nejdůležitější etapy astrální projekce: pohyb duše z těla.

 • Představte si místnost, ve které právě sedíte nebo ležíte.
 • Dále si představte, že procházíte touto místností.

To však může na první pohled být docela obtížné a budete vše muset provést postupně.

 1. Nejprve si představte, že sedíte nebo stojíte, a představte si jak vidíte, že odpočíváte.
 2. Jakmile toho budete schopni, pomalu se začněte pohybovat od těla.
 3. Podívejte se zpátky na sebe z větší dálky.

Budete vědět, že jste dosáhli skutečné astrální projekce, když máte pocit, jako byste hleděli na tělo jako na opravdu oddělené od vaší duše nebo od sebe. Někteří lidé to zvládnou napoprvé, když se o to pokusí, a jiní musí cvičení udělat opravdu mnohokrát. Nebojte, není to ukazatel žádného vašeho talentu nebo schopností, takže se nevzdávejte.

5. Pomozte si

Je také důležité, že si pamatujete, že astrální projekce není jen o tom, co děláte, když cestujete mimo tělo. Je to také o tom, jak se chováte v každodenním životě. Pokud se někdy budete cítit velmi dobře při soustředění mimo astrální projekci, tyto dovednosti si vezměte do své projekční cesty a celý proces se tak zjednoduší.

Některé dobré způsoby, jak zlepšit vaše obecné soustředění, zahrnují každodenní cvičení v oblasti meditace a pozornosti, stejně jako sebereflexní záliby, jako je psaní deníku.

Pokud zjistíte, že během vybíraného projekčního času se vám to nedaří, zkuste to v jiný čas (například večer místo rána). Neexistuje žádný čas nebo přístup, který by byl pro každého vhodný a stejný. Zjistěte, kdy je vaše mysl nejsilnější, a využijte tento čas ve svůj prospěch.

Vzpomínejte na vaše astrální zkušenosti

Nejvíce z astrální projekce získáte tím, že si budete plně připomínat své zkušenosti. To nemusí přijít přirozeně a samo, protože astrální projekce může být kvalitativně podobná snění nebo hypnóze.

Nejchytřejší věc, kterou můžete udělat, je učinit si poznámky bezprostředně po vaší cestě a udržet je co nejjasnější a co nejpříjemnější. Může se stát, že si můžete pamatovat pouze slova, obrázky nebo nápady, takže necítíte, že potřebujete psát plné věty. Navíc někteří lidé dávají přednost náčrtu. Vaše volba bude záviset na tom, zda jste více verbální nebo vizuální osoba.

Pokud znáte jiné osoby (ať už online nebo osobně), kteří se učí astrální projekci, sdílejte to, co si sami pamatujete – to je mimochodem také skvělý způsob, jak zlepšit vaši vzpomínku – budete o ní mluvit. A především, bavte se! Toto je dobrodružství, které vám pomůže osobnostně růst.

Typy astrální projekce

Je určitě také třeba zmínit, že existují různé typy astrální projekce – v závislosti na jejich kvalitě, na úrovni jasnosti a energetické kontroly, kterou člověk zažívá. Podívejme se na jednotlivé druhy projekce trochu blíže.

1. Spontánní projekce

Jedná se o neplánované projekce, často mimo kontrolu dané osoby.

Tyto typy zkušeností se stávají, když člověk má předispozici pro určitý stupeň uvolnění bioenergetiky (chi, prana). Jinými slovy, že jejich „energetický systém“ (který je jako lepidlo mezi jejich astrálním tělem a jejich fyzickým tělem) je spíš jako voda a méně jako lepidlo.

Tyto typy projekcí může člověk jednoduše mít když si jde zdřímnout nebo spí v noci a zatímco jejich tělo spí, probudí se, aby se ocitli mimo své tělo, ve svém astrálním světě. Někdy dokonce vidí jejich spící fyzické tělo.
 

2. Nucené projekce nebo zkušenosti mimo tělo

Tyto náhle vystupy z fyzického těla mohou být způsobeny buď náhlým šokem nebo traumatem těla, jako je automobilová nehoda nebo nějaký typ traumatického výskytu.

Různé projevy od jednotlivců zahrnovaly to, že najednou viděli, jak se zřetelně dívají na své fyzické tělo zvenčí. V těchto případech astrální tělo zcela doslova vyskočí z fyzického a může to být pro člověka velký překvapením.
 

3. Semi-lucidní projekce

Během samotného zážitku se můžete rozptýlit mezi promítáním a sněním a vlastně nedosáhnete úplné přehlednosti a povědomí.

4. Plně lucidní nebo vědomé projekce

Toto je místo, které si člověk plně uvědomuje a je to nejproduktivnější druh astrální projekce, protože člověk ovládá své myšlenky a energii a může maximálně využít projektivní zkušenosti.

Plně lucidní projekce může nebo nemusí zahrnovat vědomé vzlétnutí od fyzického těla, avšak jakmile se projeví, jedinci budou plně vědomi svých pocitů a schopností.

Může být víra v astrální projekci nebezpečná?

Je víra v astrální projekci, jako skutečný, duchovní jev, škodlivá? Ano, může.

U všech snílků princip očekávání často působí v náš prospěch. Můžeme jej využít k tomu, abychom projevovali své sny a objekty, změnili scenérii a naplňovali naše největší touhy. Dokonce i když se věci zhoršují a prožíváme zřejmou noční můru, zůstáváme si vědomi toho, že žádná z nich není skutečná a my jsme v bezpečí. To jsou sny.

Pro astrálního cestovatele může být velkou překážkou síla očekávání (jak vědomé, tak i nevědomé). V neposlední řadě kvůli přímým emocionálním důsledkům smíchání s duchovním světem. Jedním příkladem je čtenářka Pavlína, která popsala její první astrální projekci jako děsivou:

„Během ochromení spánku jsou cítila ve své ložnici tři další entity a snažila se je vytrhnout z těla. Snažila jsem se dýchat. Křičet. Abych se osvobodila od děsivé paralýzy. Byla jsem si jistá, že to bylo všechno skutečné, včetně škodlivých entit. Čím více jsem bojovala, tím více jsem se děsila, až jsem se nakonec probudila. Později jsem z toho měla strach.“

Díky své víře byla Pavlína přesvědčená, že tyto vize jsou skutečné. Vše je to v hlavě.

Astrální projekce není bez rizik, ale většina z nich vychází z psychologického dopadu. Možná rizika dále jsou:

Posedlost

Jakmile se dostanete do astrální projekce, možná ji budete chtít zažívat hodně, hodně často. Stejně jako všechny aktivity, jakmile dosáhnete obsedantní úrovně, zbytek vašeho života začne trpět. Je to nedostatek rovnováhy, spíše než samotná astrální projekce, která by způsobovala škody v tomto případě.

Nesprávné uzemnění

První věc, kterou byste se měli naučit je, abyste se před tím, než předvedete skok do astrální projekce, dokázali postavit na zem. Takže na to také pozor.

A co vy? Máte s astrálním cestováním nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za příspěvky a komentáře pod článkem. To je kontroverzní téma. Dotýká se toho citlivého místa, kde lidé mají své náboženské a duchovní názory. My budeme rádi za každý názor.

VIDEO: ASTRÁLNÍ CESTOVÁNÍ – Popis, návod a moje zkušenost

VIDEO: ASTRÁLNÍ CESTOVÁNÍ A LUCIDNÍ SNĚNÍ – Tomáš „Poutník“ na Setkání Gošárníků

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva