Francouzská dieta – dokáže vysvětlit francouzský paradox? 4.83/5 (12)

Sponzorováno

Že jsou Francouzi zdraví, i když jí croissanty? Přečtěte si proč.

Že jsou Francouzi zdraví, i když jí croissanty? Přečtěte si proč.

Zapomeňte na výrazy jako low-carb, nízkotučná, nízkokalorická strava – francouzská strava je plná chutí a uspokojení, co se chutí týče.

Typický jídelníček Francouzů ve vztahu k jejich celkovému zdraví se zdá být tak trochu rozporuplný. Tento fenomén má i své vlastní jméno: francouzský paradox. Francouzi jsou hubenější než Američané a mají velmi dobrý zdravotní stav srdce, navzdory jídelníčku s vysokým obsahem tuků a červeného masa, a relativně malým množstvím nízkotučných výrobků.

Francouzským paradoxem označujeme skutečnost, že lidé žijící ve Francii trpí relativně nízkým výskytem akutních srdečních příhod, navzdory jejich jídelníčku bohatého na nasycené tuky. Tento fenomén poprvé odborně popsal irský lékař Samuel Black v roce 1819. Více o francouzském paradoxu na wikipedii.

Inspirujme se tedy jídelníčkem Francouzů. Podívejme se na pár rad, které je potřeba dodržovat.

1. Je to o velikosti porcí

Francouzská strava může být shrnuta do jedné věty: Jezte menší porce hodně kvalitních potravin méně často. „Třeba velikost porcí jídla u Američanů je podstatně větší, než je u jejich pařížských protějšků,“ to říká Paul Rozin, PhD, psycholog z University of Pennsylvania. V jedné studii Rozin a kolegové zjistili, že balení jogurtu ve Philadelphii bylo o 82% větší než pařížský jogurt, nealkoholický nápoj byl o 52% větší, hot dog o 63% větší a sladkost o 41% větší. Má velikost vliv? Jednoznačně ano, řekli vědci z University of Pennsylvania, kteří zjistili, že lidé mají tendenci jíst stejný počet porcí, ať už jsou velké nebo malé. Takže na velikosti porce dost záleží, to si pamatujme.

2. Zamyslete se hlavně nad kvalitou, ne kvantitou

Francouzi se starají mnohem víc o kvalitu než o množství.

Jak to, že „francouzští strávníci“ jsou spokojení i menšími porcemi? Rozdíl spočívá v tom, oni se starají o kvalitu. Francouzi milují své jídlo, ale ne tak, jak Američané. V Americe se často zaměňuje potěšení z jídla za jeho nadměrnou spotřebou. Výsledek? Pouze 39% Američanů tvrdí, že je mají z jídla potěšení, ve srovnání s 90% lidí ve Francii. To je pořádný rozdíl, že? Je to tedy dále o kvalitě jídla a v přístupu k jídlu. Opět si vezměme příklad z Francouzů.

3. Vychutnávejte se chuť jídla + udělejte si na jídlo čas

Francouzi si sednou každý den ke třem příjemným jídlům. Dokonce i jejich rychlé občerstvení je zdlouhavé ve srovnání s typickými americkými. Studie v magazínu Psychological Science zjistila, že pařížané, kteří jedli u McDonald’s, strávili v průměru 22-25 minut jídlem, zatímco fanoušci McDonald’s z Philadelphie vše stihli za pouhých 12-14 minut. Naše kultura a styl života posiluje nutkání pro rychlé jídlo, stejně jako povzbuzuje ke spěchání ve všem ostatním. Problémem je, že když jíme rychleji, více toho sníme. A někdy o mnoho rychleji. Trvá průměrně 15 minut, než váš mozek dostane zprávu o tom, že je váš žaludek už plný, což znamená, že pokud jíme pomalu, je pravděpodobnější, že se zastavíme v místě, kde jste už se svojí sytostí „spokojeni“. Prostě pokud jíte pomalu, méně toho sníte. A to Francouzi ví.

4. Jezte kvalitně, je to hodně důležité

Je snadné jíst pomalu, když vaše jídlo chutná fakt dobře. Francouzský jídelníček odsuzuje zpracované potraviny. Je založen na všem čerstvém a kvalitním. Snídaně je malá: chléb, cereálie nebo jogurt s ovocem a káva. Oběd a večeře zahrnují malé porce masa, zeleniny a nějakého druhu škrobu (příloha), s kousky sýra a kávy. Kvalitní potraviny, které jsou základem francouzské stravy, jsou plnotučný sýr a jogurt, máslo, chléb, čerstvé ovoce a zelenina (často grilovaná), malé porce libového masa (častěji ryby nebo kuře než červené maso), víno a hořká čokoláda. Super ne?

Sponzorováno

5. Učiňte jídlo prioritou (nebo alespoň důležitou součástí života)

Důležitým prvkem francouzské stravy je konzumace jídel u stolu jako rodiny. Tak to prostě je. V nedávné studii na 766 mužích a ženách ve Francii vědci zjistili, že téměř dvě třetiny uvádějí, že si dávají záležet na denním stravování ve společnosti rodiny. Jinými slovy, že jí společně jako rodina. Americké rodiny, kteří mají společné rodinné večeře, mají tendenci jíst více zeleniny a ovoce a méně smažených potravin, sladkých nápojů a potravin obsahujících trans-tuky než ty rodiny, které se jen zřídka nebo nikdy u jídla nesetkají – tvrdí studie. Konverzace s rodinou nebo přáteli udržuje ústa zaneprázdněná, místo aby žvýkala, což vám umožní jíst pomalu. A sníte toho méně (vize bod 3). Chcete-li těžit z těchto výhod, nastavte pevný čas večeře, kdy vypnete televizor a počítač. Pokud jíte sami, vychutnejte si společnost dobré knihy nebo krásné hudby – obojí vám pomůže uvolnit se a zpomalit tempo jídla. Ale stále se na jídlo jako takové soustřeďte.

6. Nemějte zbytečné předsudky, stejně jako Francouzi

V posledních letech stravu děsně řešíme. Zaměřili jsme se na to, že z jídla děláme postrach. Sem tam vyjde článek že jsou špatná vejce, pak pravé máslo, pak čokoláda, pak mléko. Máme prostě strach z jídla. Francouzi nejsou tolik ovlivněni konfliktními zprávami z médií a internetu. Jejich znalosti o potravinách pocházejí z jejich tradic – co jedli jejich rodiče a prarodiče. A protože se nebojí „špatného“ jídla, je méně pravděpodobné, že budou neustále řešit co je špatné. Vše je spíše o velikosti porcí a množství jídla, které sníme obecně. Zapojte selský rozum.

7. Vychutnejte si dobré, kvalitní víno

Červené víno, základní kámen francouzské stravy, má přínosy pro zdraví. Kromě toho, že je dobré pro vaše srdce, může také pomoci v boji proti onemocnění dásní, dle jedné kanadské studie. A podle dánských vědců mají lidé, kteří kupují víno, tendenci kupovat zdravější potraviny než ti, kteří kupují pivo.

Přemýšlíte, jak pít dobře? Výzkumy ukazují, že vhodné je lehké až mírné pití. Vědci se podívali na více než 8 000 osob a zjistili, že ti, kteří konzumovali jeden nebo dva nápoje (dvojku vína) několikrát týdně, byli méně nemocní než ti, kteří nepijí. Nadměrná absorpce však určitě nepomohla, protože čtyři nebo více nápojů denně zvýšilo riziko obezity o 46%. Francouzi mají malé množství alkoholu, stejně jako jí menší porce jídla. (Jeden až dva skleničky denně – ne jedna až dvě lahve.)

8. Víno ale nepijte samotné

Pokud pijete alkohol, postupujte podle Francouzů a konzumujte jej pouze s jídlem. Dokonce i lehká až středně silná konzumace alkoholu může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku, pokud se víno pije mimo jídlo – to tvrdí studie v časopise Hypertension. A alkohol v prázdném žaludku může zbořit vaše zásady a plány, může to pak vést ke konzumaci většího množství jídla, než jste plánovali.

9. Dělejte to, co milujete

Hýbat se musí i Francouzi. Zapomeňte ale na otročinu v tělocvičně – Francouzi zůstávají u toho, že žijí svůj každodenní život, což zřídkakdy zahrnuje hodiny strávené v posilovně. Místo toho hodně chodí nebo jezdí na kole. A chodí, protože si to užívají, ne proto, že je to něco, co musí udělat, aby zůstali fit. Dělejte to, co máte rádi – ať už je to tenis, tanec, jízda na koni – získáte odměnu v podobě silného těla a zdravého srdce.

10. Nebojte se sladkostí

Francouzská strava nechává prostor také pro sladké odpustky, jako je plnotučný sýr a hodně kvalitní tmavá čokoláda. Jeden francouzský kuchař navrhuje, aby váš den končil jídlem, které nazývá „ender“. Jídlo, které si vyberete, musí být dobré, co dobré, musí to být něco, z čeho se rozplýváte, jídlo, z jehož konzumace jakoby vnitřně skáčete radostí.

Vezměte velmi malé množství tohoto jídla, řekněme třeba čtvereček čokolády, a jezte ho extra pomalu, zaměřte se na jeho chuť – dělejte to tak dlouho, jak je to možné. Je to super pro vaši psychiku (neužíráte se, že nemůžete to, či ono) a vám to neublíží (nesmíte toho sníst samozřejmě moc, jen kousek).

11. Zobejte chytře

Francouzi mezi jídly zase až tak moc nejí. Ve vzácných případech, kdy si něco dají mezi jídly, lidé ve Francii mají tendenci volit si chléb, sýr, jogurt a čerstvé ovoce, na rozdíl od koláčů nebo bonbónů. Když se mezi jídly objeví chutě, nezapomeňte si vybrat pouze čerstvé, skutečné potraviny – když už sladké tak kvalitní čokoládu nebo ovoce. A jezte vaše občerstvení pomalu, bez viny. Nezapomeňte, že pokud je něco vyrobeno z TOP kvalitních ingrediencí, je to zdravé – jen toho jednoduše nesnězte příliš.

Sponzorováno

A co vy? Jak se Francií, nebo i jinou zemí, inspirujete v jídelníčku? Budeme rádi za komentáře.

A co si přečíst na toto téma?

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva