Acetyl-L-karnitin a jeho účinky na zdraví 4.69/5 (13)

Sponzorováno

 • Acetyl-L-karnitin (ALCAR) zlepšuje náladu, učení a paměť tím, že napomáhá procesu, který dodává energii vašim buňkám.
 • Acetyl-L-karnitin (ALCAR) je aminokyselina přirozeně produkovaná ve vašem těle k výrobě energie. Nachází se také v živočišných bílkovinách – konkrétně v červeném mase. Mnoho lidí doplňuje ALCAR kvůli jeho potenciálním výhodám.
 • ALCAR také pomáhá vašim svalovým mitochondriím spalovat tuk, což může zvýšit vaši vytrvalost, poskytnout vám další sílu v posilovně a pomoci vám rychleji se regenerovat.
 • Studie ukazují, že ALCAR zvyšuje mentální energii a mozkové funkce, snižuje záněty, zlepšuje krevní oběh a zlepšuje soustředění.
 • V posilovně ALCAR zvyšuje sílu, zvyšuje testosteron, spaluje tuky, urychluje regeneraci, buduje svaly, snižuje únavu a zlepšuje citlivost na inzulín.

Acetyl-L-karnitin (ALC) je forma L-karnitinu, aminokyseliny, která se nachází téměř ve všech buňkách těla. L-karnitin hraje klíčovou roli při výrobě energie z mastných kyselin s dlouhým řetězcem. Jednoduše řečeno, přeměňuje tuk na energii. Kromě toho se předpokládá, že zvyšuje aktivitu určitých nervových buněk v centrálním nervovém systému.

Acetyl-L-karnitin se v těle vyrábí z L-karnitinu. L-karnitin a acetyl-L-karnitin pomáhají tělu přeměnit tuk na energii.

Acetyl-L-karnitin je důležitý pro mnoho tělesných procesů. L-karnitin se vyrábí v lidském mozku, játrech a ledvinách. Tělo dokáže přeměnit L-karnitin na acetyl-L-karnitin a naopak. Není jasné, zda účinky acetyl-L-karnitinu pocházejí ze samotné chemikálie, z L-karnitinu, který dokáže vyrobit, nebo z nějaké jiné chemikálie.

Dostatek L-karnitinu je důležitý pro zdraví svalů, srdce a mozku. Kromě toho L-karnitin zlepšuje hladiny acetylcholinu (neurotransmiteru) v mozku, což může pomoci zlepšit paměť, zabránit stárnutí neuronů a léčit slabost způsobenou špatnými hladinami acetylcholinu na neuromuskulárních spojeních v těle.

Jaké jsou zdroje acetyl-L-karnitinu?

Ačkoli mnoho lidí užívá doplňky obsahující acetyl-L-karnitinu pro jeho údajné výhody, neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by tato tvrzení podpořily.

Potraviny živočišného původu jsou dobrým zdrojem karnitinu.

 • Hovězí maso: 81 miligramů na 85 gramů masa
 • Vepřové maso: 24 miligramů na 85 gramů masa
 • Ryby: 5 miligramů na 85 gramů
 • Kuře: 3 miligramy na 85 gramů
 • Mléko: 8 miligramů na 227 ml (1 šálek)

Přestože většina jídelníčků obsahuje dostatek karnitinu, lidské tělo si dokáže vytvořit vlastní zásoby prostřednictvím enzymatického působení na aminokyselinu lysin.

Sponzorováno

Jaké jsou použití a výhody acetyl-L-karnitinu?

 • Diabetická neuropatie: Zdá se, že užívání ALC zlepšuje příznaky u lidí s bolestí nervů způsobenou diabetem zlepšením zdraví nervů a posílením struktury nervových buněk.
 • Alzheimerova choroba: L-karnitin prokázal zlepšení nebo pomalejší pokles mentálních schopností lidí s Alzheimerovou chorobou. ALC může zpomalit rychlost progrese onemocnění a zlepšit paměť a některá měření mentálních funkcí a chování. Může také pomoci i s jinými typy demence.
 • Alkoholismus: ALC může pomoci snížit chuť na alkohol u lidí trpících alkoholismem. Užívání perorálně nebo intravenózně může ALC snížit touhu po alkoholu a zlepšit příznaky abstinenčního syndromu.
 • Deprese: Léčba ALC snižuje příznaky deprese u starších lidí. Užívání 1-4 gramů ALC denně může u některých lidí zlepšit náladu a snížit depresi. Zdá se, že funguje lépe u starších lidí a při užívání ve vyšších množstvích.
 • Syndrom křehkého chromozomu X: L-karnitin ovlivňuje určité chování u chlapců se syndromem křehkého X, jako jsou jejich sociální dovednosti a hyperaktivita.
 • Mužská neplodnost: Užívání ALC perorálně, obvykle spolu s L-karnitinem a dalšími doplňky, se zdá, že zvyšuje počet spermií a pohyblivost spermií u mužů s problémy s plodností.
 • Peyronieho choroba: Některé studie ukázaly, že muži, kteří užívali ALC denně po dobu 3 měsíců, měli menší bolest a zakřivení penisu.

Acetyl-L-karnitin se tedy někdy používá pro Alzheimerovu chorobu, zlepšuje paměť a myšlení, léčí příznaky deprese a snižuje bolesti nervů u lidí s cukrovkou. Používá se pro mnoho dalších stavů, ale neexistují žádné dobré vědecké důkazy, které by podporovaly mnoho z těchto použití.

Možné vedlejší účinky

Při perorálním podání: Acetyl-L-karnitin je pravděpodobně bezpečný pro většinu lidí. Může způsobit některé nežádoucí účinky včetně žaludečních nevolností, nevolnosti, zvracení, sucha v ústech, bolesti hlavy a neklidu. Může také způsobit „rybí“ zápach moči, dechu a potu.

Acetyl-L-karnitin – Shrňme si benefity

Acetyl-L-karnitin má dvě hlavní výhody:

Zvyšuje výkon mozku

Acetyl-L-karnitin je nootropikum proti stárnutí – pomáhá vašemu mozku lépe fungovat. Může zlepšit vaši náladu, učení a paměť.

Spaluje tuky a buduje svaly

Acetyl-L-karnitin vám může poskytnout výhodu i v posilovně. Přenáší „palivo“ (ve formě mastných kyselin) do vašich svalových mitochondrií, což zvyšuje vaši produkci energie a může zvýšit vytrvalost. ALCAR také posouvá váš metabolismus směrem ke spalování tuků při cvičení.

Sponzorováno

A co vy? Používáte Acetyl-L-karnitin? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva