Sponzorováno

Diabetická noha, problémy nohou při cukrovce (fotografie) – jak se starat o nohy, když máte cukrovku? 4.89/5 (27)

Diabetická noha je závažnou komplikací onemocnění diabetes mellitus (cukrovky).

Diabetická noha je závažnou komplikací onemocnění diabetes mellitus (cukrovky).

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Diabetes může vést k různým komplikacím. Bolesti nohou a křeče se často objevují v důsledku poškození nervů zvaného diabetická neuropatie. Pokud cukrovka poškozuje nervy na pažích nebo nohou, nazývá se to diabetická periferní neuropatie. Tento stav může být přímým důsledkem dlouhodobé vysoké hladiny cukru v krvi (hyperglykémie) u těch, kteří mají cukrovku.

Bolest, pálení, brnění a necitlivost jsou běžné příznaky. Periferní neuropatie může také vést k vážným onemocněním nohou a nepříjemným problémům nohou. Včasné zachycení poškození nervů je důležité pro prevenci příznaků. To může pomoci předejít amputacím dolních končetin.

Máte určité možnosti, jak zmírnit bolesti nohou a křeče způsobené diabetickou neuropatií. Řešení bolesti nohou a křečí může také pomoci zabránit progresi onemocnění a zlepšit kvalitu vašeho života.

Léčba bolesti nohou pomocí léků

Diabetická neuropatie se nejčastěji vyskytuje na nohou a chodidlech. Bez léčby se může stát každý den vysilující. Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat pro snížení rizika všech komplikací, včetně diabetické neuropatie, je udržet hladinu cukru v krvi v cílovém rozmezí.

Pokud trpíte neuropatií, kontrola hladiny cukru v krvi je stále velmi důležitá. Existují však některé další kroky, které můžete podniknout, abyste tento stav zvládli.

Jedním z prvních postupů je léčba bolesti pomocí léků. Léky bez předpisu, jako je Paracetamol a ibuprofen, mohou pomoci zmírnit mírnou až středně silnou bolest. V současné době jsou pro léčbu diabetické periferní neuropatie schváleny dva léky:

  • duloxetin (Cymbalta)
  • pregabalin (Lyrica)

Mezi další léky a možnosti léčby patří použití opioidních léků, jako je tramadol a tapentadol, a topické léky a spreje.

A co doplňky stravy?

Některé doplňky stravy mohou také pomoci zmírnit bolest, včetně nepohodlí nohou spojeného s cukrovkou. Některé živiny mohou hrát roli při regeneraci nervových tkání a dokonce chránit před budoucím poškozením. Vědci studují následující doplňky pro léčbu diabetické neuropatie:

Kyselina alfa-lipoová

Kyselina alfa-lipoová (ALA) je antioxidant, který si získal velkou pozornost v domácích lécích na cukrovku.

ALA nachází v některých potravinách, jako je brokolice a mrkev, je k dispozici také jako perorální (ústy braný) doplněk. Lidé s cukrovkou užívají ALA, aby jim pomohla zmírnit bolest a případně zabránit dalšímu poškození nervů. Některé, ale ne všechny, studie podporují užívání orální ALA.

Acetyl-L-karnitin

Acetyl-L-karnitin napodobuje přirozené chemikálie nacházející se v těle. Předpokládá se, že pomáhá produkovat zdravé nervové buňky. Tento doplněk má riziko vedlejších účinků, jako je zvracení, a může interagovat s léky na ředění krve. Jedna studie zjistila, že acetyl-L-karnitin je prospěšný při snižování bolesti u pacientů s diabetickou periferní neuropatií.

Vitamin B-12

Vitamin B-12 je přítomen v mase a rybách a pomáhá podporovat červené krvinky. Tento vitamín může také potenciálně podporovat zdravou nervovou funkci, aby se zabránilo poškození nervů. Metformin je běžný lék používaný u diabetu 2. Je známo, že snižuje hladinu vitamínu B-12 v těle. Poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že ho nemáte nedostatek. Nedostatek B-12 může vést k neurologickému poškození a napodobovat diabetickou neuropatii. Vitamin D může také pomoci podporovat zdravé nervové funkce a snížit otoky, které mohou vést k bolesti.

Při cukrovce je zdravá strava zásadní pro celkové zdraví a úlevu od bolesti nohou. Doplňky stravy neléčí bolest nohou a stále se studuje jejich bezpečnost a účinnost. Také ne všichni pacienti potřebují tyto doplňky, protože dostávají dostatečné množství živin z potravin, které jedí.

Je důležité diskutovat o doplňcích stravy se svým lékařem, než je začnete užívat na bolesti nohou při cukrovce – zvláště pokud užíváte nějaké léky.

Domácí prostředky na bolavé nohy při cukrovce

Léčba bolesti nohou a křečí při cukrovce může vyžadovat více než jen užívání léků nebo doplňků. I když tyto metody mohou snížit zánět a bolest, jejich účinek může trvat dlouho, než se výrazněji projeví. Kromě toho může být nebezpečné užívat určité léky, jako jsou opioidy, po delší dobu.

Pomocí fyzikální terapie se můžete naučit cvičení, která zaměřují a zmírňují nepohodlí nohou. Mezi další potenciální léčby patří elektrická nervová stimulace a světelná terapie, které lze použít během fyzikální terapie. Akupunktura je další potenciální léčba studovaná v klinických studiích diabetu.

Můžete také podniknout kroky ke zmírnění bolesti nohou, které zahrnují:

  • chodit na krátké a časté procházky
  • používání stacionárního kola ke zvýšení průtoku krve
  • namáčení nohou v teplé lázni
  • používání pomůcek v noci k ochraně nohou před nepohodlím způsobeným lůžkovinami

Sledování bolesti nohou

Je důležité řešit jakoukoli formu bolesti nohou se svým lékařem, i když příznaky nezasahují do každodenních činností. Časté křeče nebo vystřelující bolesti mohou naznačovat zhoršení diabetické neuropatie. Časté příznaky ihned oznamte svému lékaři. Je to pro vaše dobro.

Dokonce i mírné bolesti nohou a křeče by měly být projednány s lékařem. I když netrpíte neuropatií, mohou to být příznaky onemocnění periferních tepen.

Diabetes vás vystavuje většímu riziku onemocnění periferních tepen. Jedná se o vážný stav charakterizovaný ucpanými krevními cévami v nohou. Onemocnění periferních tepen také zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice.

Sponzorováno

Obecně platí, že pokud se něco nezdá být v pořádku, zavolejte svého lékaře – může vám to potenciálně zachránit život.

Přestaňte také kouřit

Přestání s kouřením nebo vůbec nezačít kouřit může mít pozitivní vliv na celkové zdraví člověka.

Lidé s diabetickou periferní neuropatií mohou zjistit, že se jejich příznaky zlepšují, pokud nekouří. Je to proto, že kouření zhoršuje krevní oběh. Takže pokud máte problém s nohama při cukrovce, rozhodně nekuřte.

Jak můžete chránit nohy, když máte cukrovku?

Nejlepší způsob, jak chránit své nohy, je kontrolovat hladinu cukru v krvi každý den. To pomůže zabránit zhoršení poškození nervů a krevních cév. Dalším krokem je udržovat pokožku nohou zdravou.

Dobrá péče o nohy u lidí s diabetem zahrnuje tyto body:

  1. Kontrola nohou každý den. Hledejte řezné rány, zarudnutí a další změny na kůži a nehtech, včetně bradavic nebo jiných míst, o která by se vaše boty mohly odřít. Nezapomeňte zkontrolovat také spodní části nohou.
  2. Mytí nohou každý den. Použijte teplou vodu a mýdlo. Nenamáčejte si nohy, protože to může vaši pokožku vysušit. Poté, co si osušíte nohy, můžete mezi prsty na nohou použít mastek nebo kukuřičný škrob. Absorbují vlhkost, která může způsobit infekci.
  3. Zeptejte se svého lékaře, jak bezpečně odstranit kuří oka a mozoly. Silná kůže na chodidlech se může třít a vést k otlakům. Ale jeho odstranění nesprávným způsobem by mohlo poškodit vaši pokožku. Nechcete tedy nařezávat kůži nebo používat léčivé polštářky nebo tekuté odstraňovače.
  4. Stříhejte si nehty na nohou zastřihovačem. Pokud je pro vás obtížné zastřihnout si vlastní nehty na nohou nebo pokud jsou silné nebo se zakřivují do kůže, nechte to udělat podiatrem (lékařem přes nohy).
  5. Vždy noste dobře padnoucí boty a ponožky nebo pantofle, abyste chránili nohy při chůzi. Nechoďte bosí, a to ani uvnitř. A ujistěte se, že vaše boty jsou uvnitř hladké. Šev nebo kamínek v botě by vám mohli odřít kůži.
  6. Chraňte vaše nohy před horkem a chladem. Používejte opalovací krém na exponovanou pokožku a nechoďte po pláži bosí. V chladném počasí si vezměte teplé ponožky místo zahřívání nohou u topení nebo krbu.
  7. Udržujte proudění krve v nohou. Když sedíte, dejte si nohy nahoru. Hýbejte prsty a kružte chodidly po celý den.
  8. Nenoste těsné ponožky. A věnujte se spoustě aktivit, které nejsou pro nohy příliš náročné, jako je chůze.
  9. Nechte si zkontrolovat nohy při návštěvách lékaře. I když jste si žádného problému nevšimli, je dobré, aby se na vaše nohy podíval váš lékař.

Fotografie diabetické nohy

Diabetická noha

Diabetická noha

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Diabetická noha

Diabetická noha

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Diabetická noha

Diabetická noha

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Diabetická noha

Diabetická noha

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Léčba diabetické nohy

Léčba problémů s diabetickou nohou se liší podle závažnosti stavu. K dispozici je řada chirurgických a nechirurgických možností.

Nechirurgická léčba

Lékař se nejprve pokusí léčit problémy s diabetickou nohou bez použití operace. Metody léčby jsou:

  • udržovat rány čisté a zavázané
  • nošení imobilizačních zařízení
  • pozorně sledovat jakoukoli gangrénu na prstech

Chirurgická léčba

Když nechirurgická léčba úspěšně nevyléčí problémy s diabetickou nohou, může lékař zvážit operaci. Chirurgické možnosti jsou pak tyto:

  • odstranění rozkládající se nebo odumřelé tkáně
  • amputace, od jednotlivých prstů nebo částí chodidla po amputaci nohy pod nebo dokonce nad kolenem
  • chirurgická stabilizace Charcotovy nohy
  • arteriální bypass pro onemocnění periferních cév, který napomáhá průtoku krve do oblasti
  • endovaskulární chirurgie s umístěním stentů, která pomocí malých zařízení udržuje cévy otevřené

Sponzorováno

Problémy s nohou jsou bohužel celkem běžné u lidí s cukrovkou. Máte také tyto problémy? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A dále si o cukrovce přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Diabetická noha, problémy nohou při cukrovce (fotografie) – jak se starat o nohy, když máte cukrovku?”

  1. Nofran napsal:

    Ano,toto je velice nepříjemná a zákeřná nemoc,kterou mám již léta..
    Diabetickou neuropatii samozřejmě také!! A protože je průkazně dokázano i na internetu (jsou zde fotky z postupné neskutečné záhrany nohy,která měla jít už jen na amputaci) ,že ozon dokáže nebezpečí aputace zachránit odvrátit a takové nohy zahojit.. Je to skutečně pravdou a mohu to potvrdit..Fotky boláků a vředů jdou skutečně díky ozonu,který se profukuje do utěsněného návleku na noze a díky ozonu do měsíce zahojít..Je to neuvěřitelné,ale je to tvrdá realita!!!!!!! A preventivní ofuk ozonem odaluje amputace diabetických nohou,protože molekulární ozon proniká do vnitřku poškozené tkáně a nohy se citelně prokysličují a lepší!!!!Zrovna tak,na což se chystám
    je odebrání 100 ml vlastní krve,která se promíchá s ozonem a vrátí zpět do těla..A tento lékařský úkon dokáže cukrovku dostat do stádia bez inzulinu a nebo zmenšit jeho potřebu na minimum na mnoho měsíců..No uvidíme,jak se tato ozonová věda celkově prosadí ,jako se zcela prosadila injekční operace napuštění ozonem do místa k poškozené hernii páteře o které mohou již mluvit destitisíce pacientů,kteří jsou velice s tímto plynem v páteři a úkonem spokojeni,protože nemají po tomto zákroku bolesti a jsou nesmírně štastni..Tyto úkony dělá v Čechách již mnoho zdravotnických zařízení zpravidla v nemocnicích!!!

  2. jana fraisová napsal:

    maminka je týden po amputaci 2 prstů na noze…bojím se že přijde o nohu ..můžete mi poradit co dělat ,aby k tomu nedošlo…děkuji

    • Rozumím, že situace, kdy má vaše maminka za sebou amputaci prstů, může být velmi náročná a stresující. Určitě rady hlavně hledejte u ošetřujícího lékaře, mohu vám poskytnout několik obecných rad ohledně péče po amputaci, abyste mohli vaší mamince co nejvíce pomoci:

      Dodržování lékařských doporučení: Nejdůležitější je respektovat doporučení lékařů a zdravotnického personálu. Jistě budou schopni poskytnout nejlepší rady a péči pro správný proces hojení.

      Správná hygiena: Je důležité dbát na čistotu rány. Sledujte pokyny lékařů ohledně obvazů, koupání a čištění rány. Infekce může zpomalit hojení a zhoršit situaci.

      Výměny obvazu: Pravidelně sledujte stav rány. Pokud si všimnete jakýchkoli známek infekce, jako je zarudnutí, hnisání nebo otok, okamžitě kontaktujte lékaře.

      Správná výživa: Zdravá strava a dostatek tekutin mohou podpořit proces hojení a celkové zotavení.

      Dostatek odpočinku: Vaše maminka by měla mít dostatek času na odpočinek a zotavení. Zbytečné namáhání může zpomalit hojení.

      Podpora psychické pohody: Amputace může být fyzicky i emocionálně náročná. Vaše maminka by měla mít možnost vyjádřit své pocity a měla by dostávat podporu od rodiny a přátel.

      Fyzická terapie: Po zhojení rany může být doporučeno absolvovat fyzickou terapii. To může pomoci s rehabilitací a zlepšením pohybu nohy.

      Kontroly u lékaře: Pravidelně navštěvujte lékaře nebo odborníka, aby sledovali proces hojení a poskytovali potřebnou péči.

      Každý případ je individuální, a proto je nezbytné mít společně s maminkou otevřenou komunikaci s lékaři a zdravotníky, kteří budou mít nejlepší přehled o jejím zdravotním stavu a postupu regenerace. Mohou poskytnout specifické rady a doporučení na základě konkrétní situace.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva