Sponzorováno

Je bezpečné pít Coca Colu v těhotenství? 4.85/5 (13)

Coca-Cola v těhotenstvíJste těhotná a máte chuť na zlatavé hranolky a malý doušek koly? Měla jste ve zvyku tu a tam usrkávat Coca Colu a najednou se ve vás něco změnilo a přemýšlíte, jestli si ji můžete v těhotenství dát? Můžete pít Coca Colu, když jste těhotná? Právě toto dnes ve článku projdeme.

Co je to Coca Cola a jak se vyrábí?

Jasně, Colu všichni důvěrně známe.

Wikipedia definuje Colu jako nápoj sycený oxidem uhličitým a je ochucený. Tradičně Coca Cola obsahuje kofein z kolových ořechů, bezkokainové výtažky listů koky a aromatem je vanilka.

Víte, že: Původní Cola obsahovala víno a kokain. Dnešní Coca-Cola je již nealkoholickým nápojem a neobsahuje víno ani kokain jako původní verze. Od roku 1888 je Coca-Cola sycená oxidem uhličitým.

Příprava Coly je vlastně velmi jednoduchá, stroje naplní čistou láhev vodou a poté se přidá cukr. Stroj pak smíchá cukrovou vodu s tajným vzorcem – jehož recept, ingredience a poměr zná jen velmi málo lidí ve společnosti – a je doplněna karamelovým barvivem. Nakonec se do směsi přidá oxid uhličitý, aby byl nápoj šumivý, a poté se stáčí do lahví.

Nutriční hodnota Coca-Coly

Coca-Cola se tedy skládá hlavně z>

Podívejme se na hodnoty cukru a kofeinu u některých běžných sladkých nápojů:

Název nápoje Obsah cukru [G/100ML] Obsah kofeinu
Coca-Cola [Classic] 11.1 34.0
Pepsi [Classic] 11.4 37.5
Sprite 10.3 0.0
Mountain Dew 12.0 55.0

 

Je pití Coca-Coly během těhotenství bezpečné?

Abychom odpověděli na jeden řádek, ano, je bezpečné, pokud omezíte spotřebu kofeinu na 200 mg denně. Někde se uvádí 300mg, ale držte se té hodnoty 200mg. Omezení však nezaručuje, že jeho vedlejší účinky budou nulové. Většinou kofein, jeho trávení trvá o něco déle a jak těhotenství postupuje, zpomaluje se i odbourávání kofeinu, čímž je plod vystaven nepříznivým účinkům kofeinu.

Plechovka Coca‑Cola Classic obsahuje 32 mg kofeinu a plechovka Diet Cola obsahuje 42 mg. Těhotné ženy by proto měly vypít méně než pět plechovek Coly denně kvůli jejímu obsahu kofeinu. Ale 5 plechovek zase obsahuje hodně, opravdu hodně cukru.

Obecně pití Coca-Coly během těhotenství není úplně dobrou volbou, protože nenabízí žádnou nutriční hodnotu a kalorie, které neustále popíjíte, jsou považovány za prázdné kalorie. A všichni víme, jak je pro těhotnou ženu důležité přijímat vyváženou a výživnou stravu. Omezení množství Coca-Coly je tedy zásadní.

Nežádoucí účinky překročení povoleného limitu Coca-Coly

Kofein přítomný v Cole, který je v ženském těle přítomen v nestravitelné formě, se dostane přes placentu a dítě jej zcela vstřebá. Studie ukázaly, že v těle těhotné ženy je kofein přítomen až 11 hodin. Ale plod si ho může udržet až 100 hodin z toho prostého důvodu, že se vyvíjí v dítě a nemají potřebné enzymy k detoxikaci a odbourávání kofeinu.

Pokud by těhotná žena překračovala denní množství Coca-Coly, mohlo by to mít za následek:

 • Rozšířené zornice
 • Zvýšení srdeční frekvence
 • Vyšší krevní tlak
 • Vypouštění inzulínu do krevního oběhu z jater
 • Stažené svaly
 • Rychlejší metabolismus
 • Diuretikum způsobuje, že naše tělo ztrácí vodu
 • Nespavost

Pro plod to může mít také nepříznivý účinek, protože může vést k:

Sponzorováno

 • Předčasnému porodu
 • Nízké porodní váze

Jaká sladidla a konzervační látky se přidávají do Coca-Coly?

Nenechte se zmást etiketami Zero sugar nebo dietní Cola, které budí dojem, že neobsahují cukr. Většina sycených nealkoholických sladkých nápojů je prodávána s umělými sladidly. A studie ukázaly, že tato sladidla, ochucovadla a konzervační látky nejsou pro těhotné ženy vhodné.

Některá z běžně používaných sladidel jsou:

 • Aspartam (NutraSweet) – Je to bezpečné sladidlo, ale měli byste ho konzumovat v přiměřeném množství. Ve skutečnosti studie ukázaly, že těhotná žena by se tomuto sladidlu měla vyhýbat, protože by také mohlo způsobit depresi nebo chronickou bolest.
 • Sukralóza (Splenda) – Jedná se pouze o upravenou verzi stolního cukru a je to bezpečné sladidlo během těhotenství.
 • Sacharin – Toto sladidlo může procházet placentou a je považováno za bezpečné pro dítě, ale opět byste ho měli užívat v přiměřeném množství.

Chcete se zbavit chuti na Coca-Colu?

Dříve jste nábožně popíjeli Coca-Colu a najednou je pro vás velmi těžké s tím přestat? Jak se můžete tohoto zlozvyku zbavit?

Není snadné zbavit se tohoto zlozvyku! Ale musíte si uvědomit, že musíte pití Coca-Coly snížit kvůli vašemu dítěti na co nejmenší množství. Podívejte se tedy na tyto možnosti jako na alternativu a pokud stále cítíte nutkání, srkejte Colu a udržujte vypité množství v bezpečných mezích. Pijte ji výjimečně, jednou za čas, ne pravidelně.

 • Hledejte možnosti nápojů, které neobsahují kofein jako káva bez kofeinu.
 • Cvičte, abyste bojovali proti abstinenčním příznakům a udržovali se svěží.
 • Pijte hodně vody a zdravých tekutin.
 • Pijte limetkovou nebo citronovou vodu
 • Mango Lassi
 • Kokosová voda
 • Domácí smoothie

Takže i když během těhotenství není nejlepší možnost vzít si sklenici koly, nezdá se to být ani nejhorší. Vaše otázka, zda můžete pít kolu v těhotenství, je zodpovězena zde. Takže během těhotenství není nejlepší možnost vzít si sklenici koly, ale nezdá se, že by to bylo nejhorší.

Coca Cola v těhotenství – Sečteno a podtrženo

Během těhotenství je obecně OK jednou za čas pít colu nebo jinou sodovku. Měli byste však myslet na to, že nemáte pít tyto limonády příliš často, protože obsahují kofein, cukry nebo umělá sladidla. Příliš mnoho kofeinu a cukru může negativně ovlivnit vaše těhotenství – a výzkumy naznačují, že mohou existovat i dlouhodobé účinky.

Kromě toho mohou limonády zbytečně vystavovat vás a vaše rostoucí dítě chemikáliím, aniž by poskytovaly nějakou nutriční hodnotu.

To je důvod, proč mnoho lidí během těhotenství úplně vynechává Coca-Colu a jiné limonády (a dělají dobře!) a místo toho volí vodu, vodu s citrusy, čaje, mléko nebo smoothies.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s Coca-Colou? Dejte nám vědět v komentářích.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva