Sponzorováno

12 tipů pro rychlou léčbu chřipky – jak na to? 4.64/5 (14)

Citron a zázvor jsou při chřipce také skvělými pomocníky.

Citron a zázvor jsou při chřipce také skvělými pomocníky.

Chřipka je vysoce nakažlivá respirační infekce způsobená virem chřipky. Příznaky chřipky obvykle trvají asi týden, ale nejzávažnější symptomy se vyskytují pouze dva až tři dny (i když můžeme mít pocit, že to trvá snad věčnost). Pocit únavy, slabosti a kašel se mohou vyskytovat i další týden po zotavení.

Chřipka je pro každého z nás dost nepříjemná. Zde je 12 tipů, které vám pomohou rychleji vyléčit se z této otravné nemoci.

1. Zůstaňte doma

Vaše tělo potřebuje čas a energii na to, aby se popasovalo s virem chřipky. TO znamená, že každodenní rutina by měla být naprosto podřízena vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu. Můžete mít pokušení jít na nákupy, do práce, do školy, na úřad nebo se pustit do praní té kupy prádla, ale měli byste zpomalit. A to výrazně. Zůstaňte doma, nechoďte na nákupy, od práce nebo do školy. Vše odvolejte, podřiďte se tělu, dokud se nebudete cítit lépe. Tělo potřebuje energii pro bitvu s virem. Dopřejte mu dostatek této energie, nebo se to na vás hodně negativně podepíše.

Kromě toho, že vám to pomůže zotavit se, zabráníte tím dalšímu šíření chřipky na ostatní lidi ve vašem okolí nebo na pracovišti. Chřipka může být nebezpečná zejména pro starší lidi a malé děti, takže je důležité, abyste se vyhnuli kontaktu s ostatními, když jste ještě nakažliví.

2. Myslete na hydrataci těla, to je důležité

Jedním z příznaků chřipky je vysoká horečka, která může vést k pocení. Můžete také někdy mít i záchvaty zvracení nebo průjem. Vaše tělo potřebuje dostatek tekutin k nahrazení ztracených tekutin a ještě více k boji proti infekci.

Voda je nejlepší, ale můžete také pít bylinné čaje nebo čaj s medem. Ty mohou mít uklidňující účinek na vaše příznaky a zároveň vás udrží pěkně hydratované. Dvě věci, kterým byste se měli v tomto směru vždy vyhnout, jsou alkohol a kofein. Ty nechcete.

3. Spěte co nejvíce

Spánek je to nejlepší lék pro vaše tělo při boji s chřipkou. Sledování televize, když jste stočení do klubíčka na gauči není špatný nápad, ale neměli byste se dívat na svůj oblíbený pořad celou noc či den.

Jděte spát dříve než obvykle. Během dne si můžete také zdřímnout, aby vaše tělo mělo více času na zotavení. Odpočinek a spánek také snižuje riziko závažných komplikací chřipky, jako je pneumonie.

4. Uvolněte své dýchání

Může být dost těžké spát s plným nosem a kašlem k tomu. Vyzkoušejte tyto tipy, aby se vám dýchalo lépe a měli jste lepší noční spánek:

  • Použijte další polštář pro podepření hlavy při ležení – uvolníte tím tlak.
  • Spěte se zvlhčovačem nebo odpařovačem v místnosti.
  • Před spaním si dejte horkou koupel nebo sprchu.
  • Zkuste uvolnit tlak v nose konvičkováním, to je super a pomáhá to.

5. Jezte zdravě a lehce

Můžete být v pokušení utopit svůj zármutek v misce zmrzliny a sáčku bramborových lupínků, ale vaše tělo v tomto období potřebuje lepší výživu, aby se zotavilo z chřipky.

Čerstvé ovoce a zelenina poskytují důležité vitamíny, minerály a antioxidanty, které posilují váš imunitní systém, protože bojují s virem. Nemusíte mít velkou chuť k jídlu, ale je důležité jíst pravidelně, abyste si udrželi svou sílu.

6. Přidejte vlhkost do vzduchu

Suchý vzduch může vaše příznaky dost zhoršit. Výparník nebo zvlhčovač dodává vzduchu vlhkost a může pomoci uvolnit pocity přetížení a úzkosti v nose.

Na trhu je k dispozici mnoho typů zvlhčovačů vzduchu a odpařovačů.

7. Můžete zkusit i léky

V tomto bodě záleží samozřejmě jen na vás samotných. Někdo rád nechá boj jen na tělu, léčí se čistě, bez léků. To je správně. Pokud si ale nějakým tím lékem ulevíte, není to také nutně zle.

„Chřipková ulička“ vaší místní lékárny je s největší pravděpodobností plná stovek různých možností. Některé léky se používají k řešení specifických symptomů, jako je například ucpaný nos, zatímco jiné léčí mnoho příznaků chřipky najednou. Příklady:

  • Léky proti bolesti pomáhají snižovat horečku (pamatujte ale, že horečka a teplota je dobrá!), bolesti hlavy a bolesti těla. Příkladem jsou třeba Ibuprofen a Paracetamol.
  • Dekongestanty, jako pseudoefedrin, pomáhají otevřít vaše nosní průchody a zmírnit tlak v dutinách.
  • K utišování suchého kašle mohou být použity látky potlačující kašel, jako je Robitussin.
  • Expektoranty pomáhají uvolnit hustý hlen a jsou užitečné pro kašel, který je mokrý a produkuje hlen.
  • Antihistaminika mají tendenci mít sedativní účinky, které vám mohou pomoci spát.

Ujistěte se, že jste si přečetli etiketu výrobku, abyste zjistili správnou dávku pro každý typ léku. Také zajistěte, že nebudete náhodně kombinovat léky.

Sponzorováno

Poznámka: Děti a dospívající by nikdy neměli užívat aspirin na chřipku, kvůli riziku vážného stavu zvaného Reyův syndrom.

8. Vyzkoušejte bezinky

Věděli jste to? Bez se používá stovky let v léčbě nachlazení a chřipky.

V jedné studii u lidí s chřipkou, kteří čtyřikrát denně konzumovali pastilky černého bezu, se objevilo snížení teploty, bolesti hlavy, bolesti svalů, kongesce nosu a kašel po 48 hodinách.

V jiné studii, 60 lidí s příznaky chřipky, kteří požívali 15 mililitrů sirupu černého bezu čtyřikrát denně, zaznamenali zlepšení svých symptomů o čtyři dny dříve než lidé, kteří užívali placebo.

Tobolky, pastilky a sirupy jsou dostupné v obchodech. Neměli byste jíst syrové bezinky, protože mohou způsobit nevolnost, zvracení a průjem. Nezapomeňte, že bezinky jsou doplňkovou léčbou, proto se ujistěte, že jste léčeni také jinými způsoby, sobě vlastními.

9. Dejte si lžíci kvalitního medu na uklidnění kašle

Med je poměrně běžný přírodní prostředek pro zklidnění bolesti v krku nebo kašle. Míchání medu s čajem je skvělý způsob, jak zůstat hydratovaný a zároveň léčit příznaky chřipky.

V jedné studii, vědci zjistili, že dávka medu byla účinnější při léčbě nočního kašle více, než běžné látky potlačující kašel – zejména u dětí ve věku od 2 do 18 let s infekcemi horních cest dýchacích. A to už něco znamená, co říkáte?

Je však třeba poznamenat, že byste neměli dávat med dětem mladším než jeden rok. Na to pozor.

10. Zeptejte se svého lékaře na antivirotika

Antivirová léčiva jsou dostupná pouze na lékařský předpis, proto musíte nejprve navštívit lékaře. Tyto léky jsou obvykle vyhrazeny pro osoby s vysokým rizikem vzniku komplikací z chřipky. Tyto léky zabraňují růstu a replikaci viru. Pracují nejlépe, pokud je užíváte do 48 hodin po prvních příznacích.

Možná i vy budete chtít požádat lékaře o antivirotika na předpis, zejména pokud:

  • je pacient mladší 5 let (zejména kolem 2 let)
  • je pacient starší 65 let
  • jste těhotná nebo jste porodila během posledních dvou týdnů
  • máte chronický zdravotní stav nebo užíváte jiné léky, které oslabují imunitní systém
  • žijete v pečovatelském domě nebo v zařízení dlouhodobé péče
  • jste extrémně obézní, s indexem tělesné hmotnosti (BMI) nejméně 40

Užívání antivirových léků během dvou dnů od nástupu symptomů může snížit jak délku trvání chřipky o jeden den, a také závažnost symptomů.

11. Zůstaňte pozitivní

Často zapomínáme, jak moc naše emoce a postoje ovlivňují to, jak se cítíme fyzicky. I když nemusíte být schopni aktuálně vyřešit svůj ucpaný nos nebo snížit horečku s pozitivními myšlenkami, udržení pozitivního postoje během vaší nemoci může pomoci ve vašem celkovém zotavení. Opravdu, jsou na to studie.

12. Zinek

Studie naznačují, že suplementace zinku může pomoci zkrátit délku nachlazení a chřipky + může zmírnit jejich symptomy.

Odborníci se domnívají, že je to proto, že zinek brání před rhinoviry, viry, které způsobuje nachlazení, díky jejích replikaci v těle.

Lidé mohou užívat zinek jako tablety, pastilky nebo sirup, ale měli by vždy dodržovat pokyny pro dávkování uvedené na obalu. Příliš mnoho zinku může způsobit nevolnost a bolesti žaludku.

Sponzorováno

A co vy? Jak s chřipkou bojujete vy? Budeme moc rádi za vaše rady a doporučení.

Co si dále o chřipce přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva