Sponzorováno

Jak uvolnit dítěti či batoleti dutiny a ucpaný nos? 4.29/5 (7)

Jak pomoci s uvolněním nosu batoleti?

Jak pomoci s uvolněním nosu batoleti?

Kašel, kýchání a ten zpropadený ucpaný nos. Když vaše dítě trápí nachlazení, příznaky mohou být různé. Problémy s ucpaným nosem jsou však téměř vždy problémem.

Pro mnoho rodičů je ucpaný nos u dětí velkým problémem. Proč? Protože to zásadně ovlivňuje, jak dobře jejich dítě dýchá. Uvědomme si, že dospělí a starší děti mohou smrkat nosem, to jim zpravidla pomůže. Ale batolata tuto dovednost nezvládnou. Neumí ji. A problém je na světě.

Obecně se udává, že děti mladší 4 let by neměly dostávat volně prodejné léky proti kašli a nachlazení. Spíše od 4 let nahoru. Je to proto, že jsou pro malé děti prakticky neúčinné. Mohou také představovat vážné, dokonce život ohrožující vedlejší účinky.

Jak tedy můžete nabídnout úlevu od ucpanému nosu svému batoleti? Vyzkoušejte těchto pět účinných domácích prostředků. Měly by pomoci vašemu malému dítěti, aby se cítilo pohodlně, aby nos mělo čistý.

1. Zlepšete doma vzduch – zvlhčete ho

Nechat vaše batole doma dýchat vlhký vzduch může pomoci uvolnit hodně hlenu, který způsobuje jejich problémů. Zkuste použít zvlhčovač vzduchu, odpařovač nebo jen nechat své dítě chvíli sedět v zapařené koupelně.

Pokud používáte zvlhčovač, určitě ho pravidelně čistěte, aby nedošlo k šíření spór plísní. Nastavte jej podle pokynů výrobce. Pusťte ho v dětském pokoji během noci, nebo ho v pokoji nechte zapnutý i během dne, když si děti hrají.

Teplá vana v zapařené koupelně bude mít stejný účinek na odstraňování hlenu z nosu. Další výhodou je, že svým dětem nabídnete jisté pohodlí a rozptýlení.

Můžete také zkusit horkou sprchu – jednoduše do ní sedněte (ano, do zapařeného prostoru) se svým malým dítětem, se svým batoletem. Nechte sprchu a koupelnu pěkně zapařit, zatímco dítě držíte pár minut v klidu. To může pomoci vyčistit nos dítěte před spaním.

A kupte si domů zvlhčovač. Zejména pokud máte doma hodně suchý vzduch.

2. Odsávačka hlenu a sprej do nosu s mořskou vodou

Pro batolata, která se ještě musí naučit, jak vysmrkat hlen z nosu, může odsávačka hlenu pomoci vyčistit nosní průchody. Odsávačka hlenu je přímo určená pro nos batolat, má tupý hrot připojený k průhledné baňce. Vysátý hlen se zachytí díky důmyslnému mechanismu v baňce a pak ho můžete jednoduše vypláchnout v umyvadle vodou. A víte, že sprej do nosu si můžete vyrobit i doma?.

Jedním z nejbezpečnějších a nejúčinnějších způsobů, jak pomoci při odstraňování ucpaného nosu dítěte, je solný roztok (slaná voda). Tyto produkty jsou k dispozici i bez lékařského předpisu.

Sponzorováno

Pro maximální účinnost spárujte odsávačku s fyziologickým roztokem nebo slanou mořskou vodou. Oboje můžete v pohodě koupit v jakékoliv lékárně. Postup odsátí hlenu z nosu odsávačkou:

 1. Opatrně položte své dítě na záda.
 2. Do každé nosní dírky naneste dvě až tři kapky solného roztoku. To pomůže naředit hlen způsobující přetížení. Pokud je to možné, zkuste po nanesení kapek dítě ponechat v klidu asi minutu.
 3. Poté dítě posaďte. Pak aplikujte odsávačku. Odsávaček je několik druhů. Jedna je taková, že rodič vysaje hlen dechem. My doporučujeme odsávačku, které se dá připojit k vysavači. Ta je super. Zapnete vysavač na nejmenší výkon a vše z nosu vysajete.
 4. Vysajte obě nosní dírky.
 5. Pak vše pod vodou umyjte.

Některé děti nemají rády odsávačky. V takovém případě zkuste použít samotné solné kapky. Ale je to spíše o zvyku.

„My máme s odsávačkou super zkušenosti. Dokonce až byly naše děti větší, 3 roky a více, tak si odsávaly nos samy. Bylo vtipné je přitom pozorovat.“

Výzkum naznačuje, že děti ve věku 6 až 10 let, kterým se dělá výplach nosu mořskou vodou, se zotavují rychleji z nachlazení či chřipky.

3. Pohlídejte příjem tekutin

Dehydratace může být problém, když má vaše dítě nachlazení. Vyhněte se tomu tím, že nabídnete dítěti dostatek tekutin.

Pro starší kojence a děti je ideální čistá voda. Pokud vaše dítě odmítne, zkuste nabídnout další zdravé nápoje. Smoothies mohou být dobrou volbou, jak pomoci vašemu dítěti, aby bylo hydratované.

Pokud vaše dítě preferuje něco teplého, další možností je kuřecí vývar. Teplé tekutiny, dokonce i teplá jablečná šťáva, mohou být pro dítě uklidňující, když má vaše dítě nachlazení.

4. Spousta odpočinku se hodí

Někdy v případě nachlazení nejsou batolata tak energetická jako obvykle, zvláště pokud mají horečku. Je to proto, že jejich tělo tvrdě pracuje na tom, aby vyřešilo jejich nachlazení. Povzbuďte svého maličkého k odpočinku v maximální možné míře, aby se mohl uzdravit.

Spánek je ideální, klidná hra je také dobrá. Zkuste umístit své dítě do pohodlného prostředí, jako je postel, pohovka nebo dokonce útulné místo se spoustou polštářů na podlaze. Nabídněte příběhy, pohádky, omalovánky, oblíbený film nebo jen čas s vámi – cokoli, aby dítě odpočívalo.

5. Při spánku něčím batoleti podložte hlavu, ať je výš

Lehnutí může ještě více zhoršit ucpaný nos vašeho dítěte. To pak může samozřejmě narušit spánek. Existuje několik způsobů, jak můžete zkusit vyvýšit horní část těla vašeho batolete při ležení – takže gravitace pak může pomoci snížit ucpání nosu.

Zkuste umístit pod horní část matrace svého dítěte stočený ručník nebo polštář. Tato mírně sklopená poloha může být pohodlnější než ležet na rovno.

Sponzorováno

A co říci na konec? Pokud je váš maličký už dost větší, co nejdříve ho naučte vysmrkat nos. A nezapomeňte, že správně se smrká tak, že nejdříve zacpete jednu nosní dírku, vysmrkáte dítěti tu volnou a pak obráceně. Tak moc pěkně vyčistíte obě nosní dírky.

A co si dále přečíst o uvolnění nosu?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva