Sponzorováno

Horečka u dětí – můžeme ji zvládnout i bez léků 4.93/5 (15)

Jak na horečku u dětí?

Jak na horečku u dětí?

Horečka se nevyhýbá ani dětem! Horečka je zejména u malých dětí velmi častým jevem. Většina rodičů, zvláště maminek, se při zvýšení teploty u svého děťátka velmi vyplaší a považují horečku za něco, s čím třeba okamžitě bojovat. Horečka však sama o sobě není něčím špatným, je to jen projev toho, že dětský organismus bojuje proti nějaké infekci a vyšší teplota mu v tomto boji dokonce pomáhá.

Kdy se začít bát?

Pokud má děťátko teplotu do 38,5-39 ° C nemusíte se velmi obávat. Takovou teplotu lékaři ani nedoporučují srážet, protože obranné mechanismy organismu se v tomto stavu mobilizují a bojují s původcem onemocnění. V tomto stádiu stačí, když děťátku podáváte dostatečné množství tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Pokud jde o kojené miminko, snažte se ho co nejvíce přikládat k prsu a můžete zkusit i podávání dalších tekutin, pokud se vám zdá, že je to nutné. Není vhodné přílišné oblékání a přikrývání dekou či hrubými peřinami. Naopak, dítě by mělo mít oblečené jen lehké vzdušné věci a mělo by být přikryté tenčí přikrývkou. V místnosti udržujte teplotu kolem 19-20 ° C.

Co kromě léků pomůže?

Pokud teplota vystoupí vyšší než zmíněných 38,5-39 ° C, přichází na řadu snaha o její snížení. Přestože snad nejčastěji rodiče sahají po sirupech nebo čípcích, případně u starších dětí i tabletách, proti teplotě, je dobré nechat si tuto možnost až jako poslední řešení. I tyto léky totiž mají své nežádoucí účinky a navíc, ne vždy zaberou. Osvědčeným způsobem jsou vlažné sprchy a zábaly, případně krátká koupel ve vlažné vodě. Po takové proceduře obvykle teplota opravdu klesne. Toto řešení však není vhodné, pokud má dítě kromě horečky i zimnici nebo studené končetiny. Boj s infekcí pomůže podpořit i podávání vitaminu C.

Sponzorováno

Nejlépe čerstvý vitamín C

Nejlepší je získávat ho přímo z čerstvého ovoce a zeleniny nebo čerstvých přírodních šťáv. Pokud dítě nemá chuť jíst, zkuste mu podávat ovocné a zeleninové šťávy. V období nemoci se však lze přiklonit i k podávání vitaminu C v podobě kapek či tablet, případně v práškové formě. Samozřejmě, dávky i vhodný přípravek třeba vždy vybírat s ohledem na věk dítěte a u kojených miminek může pomoci i to, pokud zvýší příjem tohoto vitamínu maminka a „posílá“ ho tak pak přes mateřské mléko svému děťátku. Mnozí rodiče používají při teplotě u svých dětí homeopatika. Jde sice také o léky, ale na zcela jiném základě než běžné léčiva, takže jsou šetrnější alternativou. I z řad bylinek je mnoho vhodných druhů k užívání během horečky, ale i když jsou to přírodní léčiva, přece jen byste jejich používání u malých dětí měli vždy konzultovat s lékařem nebo alespoň lékárníkem. Některé bylinky jsou pro malé děti nevhodné a mohly by jim uškodit!

Udržte dítě v klidu

Dalším důležitým a přitom zcela přirozeným způsobem, jak pomoci snížit horečku, je udržet dítě v klidu. I když to možná někdy bývá obtížné, protože mnohé děti jsou i při vyšších teplotách velmi aktivní a nedají se jen tak snadno uklidnit, je to pro ně důležité. Zkuste svého „teplotujícího“ drobečka nějak zaujmout – můžete mu číst knížku, zahrát loutkové divadélko a podobně. Přestože horečka u malého dítěte není ničím příjemným, netřeba hned panikařit.

Nevystrašte ho

Rodiče udělají lépe, pokud zachovají klid, protože jejich nervozitu a napětí by dítě snadno vycítilo. Snažte se, pokud možno, přistupovat k horečce střízlivě a zkusit nejdříve její snížení pomocí přirozených prostředků. Léky jsou sice účinné, ale přece jen představují pro organismus určitou zátěž a proto je dobré je užívání co nejvíce omezit.
Samozřejmě, pokud má dítě za sebou historii febrilních křečí, je většinou potřeba předcházet zvýšení teploty a podávat potřebné léky mnohem dříve, než se teplota vyšplhá na 38,5 ° C – v tomto případě je třeba se řídit pokyny a doporučeními lékaře!

Co si dále o horečce přečíst?

VIDEO: Jak snížit horečku u dětí bez léků?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva