Černý bez a účinky na zdraví – lze ho využít mnoha způsoby 4.87/5 (15)

Sponzorováno

Černý bez a účinky na zdravíBez černý (latinsky Sambucus nigra) bývá lidově označován jako psí bez, černá bzinka nebo třeba jidášovy uši. Jedná se o poměrně hojně rostoucí keř, u kterého si mnohdy ani neuvědomujeme, jak pestrá je škála jeho použití pro naše zdraví. V léčitelství je možné uplatnit veškeré jeho části – kořen, list, květ i plod.

Představujeme Bez černý

Tento keř roste hojně na okrajích luk, lesů i podél cest. Jen stěží si lze na jaře nevšimnout jeho žlutobílých květů, které nás nalákají nejen pohledem, ale upoutají i velmi intenzivní vůní (přesněji řečeno zápachem). Bez je rozšířený v Evropě a v určitých oblastech Asie. Jak již bylo řečeno, lze využít veškeré jeho části, přičemž nejčastěji a nejsnáze je možné sbírat květy, plody nebo listy.

Jak tedy Bez černý využít a co z něj můžete udělat?

Využití květů bezu černého

Květy bezu se velmi snadno trhají díky tomu, že rostou v celých plochách, které se naráz seberou a následně se mohou i usušit. Ideální doba k jejich využití je na jaře, kdy začínají kvést. Pro léčbu neduhů je podstatný jejich obsah silic, tříslovin, glykosidů a vitamínu C.

1. Bezový čaj

Čaj lze připravit zalitím dvou lžiček květů 250 ml vroucí vody. Je třeba nechat pak odvar asi 15 min louhovat a poté přecedit. Můžete jej pít maximálně třikrát denně, k dochucení lže použít med.

Oceníte jej v době, kdy na sobě pocítíte první známky nachlazení. Jeho pití podporuje pocení, ničí choroboplodné zárodky, snižuje horečku, pomáhá při kašli a čistí zahleněné průdušky. Pokud jej vychladíte, může jeho popíjení ulevit od žaludeční nevolnosti nebo při žlučníkových obtížích. Lze jej však využít i zevně – jako obklad na křečové žíly, kloktadlo při bolesti v krku nebo na výplach úst při bolestivosti dásní. V inhalačních směsích pomáhá proti bolesti zubů nebo hlavy.

2. Bezové víno a ocet

Kromě čaje lze z květů připravit i bezové víno nebo ocet. Dříve bylo oblíbené smažení květenství obaleného v těstíčku podobně jako např. květák. Dnes se již s přípravou této tzv. kosmatice setkáváme velmi výjimečně.

Sponzorováno

Využití bobulí z bezu černého

Plody bezu je možné sbírat na podzim, kdy dozrávají v tmavé, šťavnaté bobule. Opět se sbírají pohodlně v celých trsech. Obsahují cukry, třísloviny, kyselinu jablečnou, vitamín A, C a skupinu vitamínů B. Jsou ideální k přípravě sirupu, kompotu nebo šťávy. Nedoporučuje se jejich konzumace v syrovém stavu, mohou totiž vyvolat nevolnost.

1. Bezový sirup

Bezový sirup lze snadno zhotovit z litru opraných bobulí. Ty zalijete 250 ml vody a 15 minut povaříte. Následně je nutné je rozmačkat, získat co nejvíce šťávy a svařit s cukrem – v poměru půl kilogramu cukru na litr šťávy z bezu. Sirup lze uchovávat v uzavřených lahvích, konzumuje se denně v malém množství. Je třeba je zapít dostatečným množstvím vody.

2. Odvar z bezových bobulí

Odvar z plodů lze využít při zánětech nervů. Bobule je možné též usušit a pak z nich připravovat čaj. Lžičku sušených bobulí postačí zalít 250 ml vroucí vody a nechat pár minut louhovat. Po přecezení se pije teplý.

TIP: Jak využít bezinky pro vaše zdraví

Léčivé listy bezu černého

Listy obsahují pryskyřici, glykosidy a též velké množství vápníku. Nepoužívají se vnitřně, ale jen pro zevní účely. Otrava po jejich konzumaci by se projevila zejména celkovou slabostí, zvracením a silným průjmem. Největší účinky mají, pokud se sbírají v období května a června.

1. Obklady z bezových listů

Je možné z nich získat léčivý extrakt nebo je snadno použít k obkladům. Stačí listy trochu rozdrtit, ideální je, pokud se z nich uvolní trocha šťávy. Vytvořenou kašovou hmotu pak vložte do plátna, které si připevníte na postižené místo. Hodí se při ošetřování bolestivých kloubů a svalů, při revmatizmu. Optimální je, pokud je necháte působit delší dobu.

2. Nálev z bezových listů

Z listů lze vytvořit i nálev podobně jako z květů bezu. Ten pročišťuje krev, má projímavé a močopudné účinky.

Co si ještě o bezu černém přečíst?

VIDEO: Bez černý a jeho léčivé účinky

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva