Bojíte se návratu chřipky? Toto udělejte, když už je vám lépe. 4.68/5 (28)

Sponzorováno

Měli jste chřipku? Pořiďte si nový zubní kartáček.

Měli jste chřipku? Pořiďte si nový zubní kartáček.

Také se vám chřipková epidemie nevyhnula a onemocněli jste? Nebudeme se zde rozepisovat, co na chřipku pomáhá. TO už jsme rozebírali v jiném článku. Různých cest je několik a mezi osvědčené postupy patří tato trojice:

 • Klid na lůžku a pocení
 • Dostatek vitamínů
 • Léky tlumící bolesti či antibiotika

Danou kombinací lze celkem rychle dosáhnout toho, že chřipka zmizí. A to i v řádech několika dní. A co potom? Je třeba udělat několik důležitých věcí, díky kterým zamezíte jejímu návratu. O jaké věci se jedná? Poradíme vám v tomto článku.

1. Důkladně vyvětrejte

Větrat je třeba nárazově i po celou dobu vaší chřipky. Jakmile už vám začíná být lépe, je třeba vyvětrat důkladně. Pokud je venku velká zima, je to jedině dobře. Mráz totiž umí velmi dobře zabíjet bakterie a viry. Bude vaším dobrým pomocníkem při jednoduché dezinfekci vašeho domova. Jak na to? Otevřete všechna okna a vytvořte průvan. Tato větrejte 5 – 10 minut. Následně okna zavřete a můžete si opět zatopit. Jedná se o osvědčenou cestu, jak eliminovat bakterie a viry, které u vás v domově ještě zůstaly.

2. Převléknete postel

Nejenom proto, že může být ložní prádlo, ale i vaše pyžamu propocené. Je to i z důvodu, že se může stát stále velkým útočištěm různých bacilů. Proto hned potom, co se vám udělá lépe, převlékněte své povlečení. A to ihned vyperte. Pokud máte i pratelný polštář a peřinu, také by měly zamířit do pračky. Pokud ne, dejte je alespoň na hodinu vyvětrat na balkon. Opět platí, že pokud budou mrazy, je to jenom dobře. Tímto způsobem celkem efektivně dezinfikujete své lože a zajistíte, že se zde žádné bakterie již nebudou nacházet.

3. Ukliďte celý byt, nebo dům

Rozhodně ta nejhorší a nejtěžší činnost, která vás čeká. Pokud můžete, delegujte ji na někoho jiného z vaší rodiny. Rozhodně ji ale nepodceňujte. Mluvíme zde právě o povinnost eliminovat veškeré bakterie, které by u vás mohly být. Proto je třeba:

 • Utřít prach
 • Vyluxovat
 • Uklidit koupelnu

Dobré je využít také různých přípravků, které mají antibakteriální složení. Tedy přípravků, které dokážou hubit různé bakterie a viry. Díky nim se vám podaří vytvořit sterilnější prostředí. Tedy domov bez bakterií, které by mohly opětovně na váš oslabený organismus znovu zaútočit.

4. Vyhoďte svůj zubní kartáček

Čistila jste si s ním zuby po celou dobu vaší chřipky? Pokud ano, je nejvyšší čas ho vyhodit. To proto, že se v něm nachází prostředí jako stvořené pro množení různých bakterií. A tím, že kartáček vložíte do ústní dutiny, dané bakterie jednoduše dostanete do svého organismu. A rázem může dojít k tomu, že se chřipka vrátí. Proto je třeba váš kartáček vyhodit a koupit si nový.

Sponzorováno

Pokud to v danou chvíli není možné, může pomoci mikrovlnná trouba. Vložte ho do ní a zapněte. Za pár desítek vteřin by měly být bakterie zabity. Jedná se však spíše o alternativní pomoc, jelikož lepší je raději použít kartáček zcela nový.

5. Vyčistěte lednici

Na hygienu je dobré dbát i v souvislosti s vaší lednicí. Ta byla místem, kam jste ukládala potraviny a místem, odkud jste je brala. A to v podobě různého ovoce. A právě zde mohlo dojít ke kontaminaci. Navíc v lednicích bývá i celkem vlhko, což je prostředí pro množení nemocí jako stvořené. Je proto nutné nejenom důkladně omýt nebalené potraviny. Je třeba důkladně vymýt celou lednici. Obyčejná jarová voda moc nepomůže. Je třeba opět přípravek, který dokáže likvidovat případné bakterie. I tímto zajistíte, že u vás v domácnosti žádné zbytky po chřipce nezůstanou. Co čistit nemusíte, to je vás mrazák. To proto, že příliš nízké teploty si s danými bakteriemi poradí sami. Ty je nezvládnou a tak dojde k tomu, že budou vlivem silného mrazu sami zahubeny.

6. Nevyhledávejte větší společnost

Určitě je dobré myslet na to, že v případě stále řádící nebo doznívající chřipkové epidemie není ideální vyhledávat větší společnost. Pokud je to možné, doporučíme ještě pár dní počkat, než půjdete do práce. Pokud jde o nákupy, tak je vhodné zamířit spíše do malých lokálních obchodů, než do velkých supermarketů, kde je vysoká koncentrace lidí.

Stejně tak nedoporučujeme ani místa, jako třeba koncerty, bazény, kluziště a další. Vzhledem k množství lidí si můžete být jisti, že tam v době chřipek bude i několik desítek nebo stovek nakažených a přenašečů. Návrat chřipky by tak nemusel být opravdu ničím výjimečným.

7. Šetřete se

Boj proti chřipce váš organismus rozhodně celkem výrazně oslabil. Myslete na to, a snažte se také o to, abyste se šetřila. Pokud máte ráda aktivní životní styl, dejte si raději ještě na pár dní pauzu. Je velkou chybou začít opět naplno sportovat. Vaše tělo nebude mít tolik síly a tak se budete cítit stále lehce zesláblá. Navíc by to mohlo vést i k tomu, že tělo dá veškerou energii na sportovní aktivitu a na poslední boje s chřipkou už vám nezbude dost síly.

A ta se následně může začít opět rozšiřovat. A zatímco vy budete ochablost organismu přičítat spíše svalové únavě, tak realita bude taková, že se začne rozšiřovat ve vašem těle právě chřipka, která zaútočí takzvaně ve druhé vlně.

Sponzorováno

Takže na tyto věci pozor.

Co si dále o chřipce přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva