Sponzorováno

Chřipka a nachlazení u dětí – jak jim jednoduše pomoci? 4.85/5 (13)

Jak na chřipku u dětí?

Jak na chřipku u dětí?

Máme pro vás TOP 6 domácích rad a tipů, aby se rychle děti vyléčily a bylo jim lépe. Naštěstí už jsou ty tam časy, kdy lékaři ordinovali dětem i při těch nejmenších příznacích nemoci antibiotika.

Dnes už i díky CRP (biochemickému vyšetření C-reaktivního proteinu v séru) vědí, kdy jsou antibiotika zcela zbytečné a kdy je opravdu třeba jejich pomoc. Jak však pomoci dětem, které bojují s příznaky chřipky a nachlazení a nezatěžovat přitom jejich organismus chemikáliemi? Zde je pár důležitých rad, jak pomoci při chřipce a nachlazení dětem různých věkových kategorií. Nemusíme hned chodit do lékárny a kupovat pro ně léčiva. Zkusme raději tyto jemné, efektivní a bezpečné domácí prostředky, které zkrátí onemocnění a pomohou dětem cítit se lépe.

TIP: Jak přežít chřipkové období?

1. Spousta odpočinku – pro všechny věkové kategorie

Bez ohledu na věk, kdy je dítě nemocné, potřebuje hodně odpočinku. A to také bez ohledu na to, že si chce velmi hrát a nechce ani sedět – o ležení se často nedá ani mluvit. Hodně odpočinku dodá tělu energii na to, aby mohlo bojovat s nemocí. Významnou roli při nemoci hraje také stres. Pokud je dítě pod tlakem – ať už doma, ve škole nebo školce, v kruhu přátel. I proto je důležitá pauza a odpočinek bez stresu.

Jak na to? Dopřejme dítěti možnost kouknout na televizi, či oblíbené video, ale samozřejmě, nemělo by sledovat obrazovku celý den. Potěšme ho novými pastelkami a omalovánkami, abychom ho zaměstnali.

V posteli se dá hrát i s více hračkami, například skládat puzzle, číst nebo listovat knihy. Samozřejmě, můžeme dítěti měnit prostředí, udělat postýlku na gauči v obývacím pokoji. Jeho léčbu zpestří i telefon – možnost zavolat otci, babičce, dědečkovi či kamarádovi, a samozřejmě, dnes již pro mnohé děti nezbytný tablet … ale opět ne na celý den.

2. Zvlhčování vzduchu – pro všechny věkové kategorie

Suchý vzduch stojí za mnohými onemocněními. Možná si ani neuvědomujeme kvalitu vzduchu, který doma, v práci či ve školách dýcháme, ale zejména během topného období je všude spíše suchý než vlhký. Zvlhčovač vzduchu by měl být součástí každé domácnosti, kde je suchý vzduch.

Pomáhá nám i našim dětem při onemocněních, i prevenci. Díky dýchání vlhkého vzduchu se nám uvolní hlen v nosních dutinách a můžeme ho vysmrkat – to samozřejmě platí i pro naše děti. Alternativou je teplá koupel, do které dítě na chvíli posadíme. Pomáhá relaxovat a uvolňuje hlen. Menším dětem musíme hlen odsávat odsávačkou, uvidíte, že po koupeli to půjde lépe.

Sponzorováno

3. Solné kapky, spreje a roztoky – pro všechny věkové kategorie

Solné spreje, které jsou určeny k čištění nosu, jsou velkou pomůckou při rýmě malých dětiček. Nezatěžují organismus, čistí a dezinfikují nos. Někdy malé děti nemohou kvůli hlenům v nose papat mateřské mléko, 15 minut před krmením bychom jim měli dát tyto kapky nebo sprej, aby se mohly klidně napapat.

4. Kuřecí polévka a další teplé tekutiny – od šesti měsíců

Dostatečné množství tekutin pomůže dětem předcházet dehydrataci a horečce. Navíc ředí nosní sekret dítěte. I když obyčejná čistá voda je skvělá, většina dětí ji nemá nejraději. Dopřejme jim ředěné džusy, ovocné a zeleninové šťávy a od půl roku můžeme vyzkoušet i teplou kuřecí polévku.

Ta má pár bonusů navíc, je prokázáno, že zmírňuje projevy nachlazení – bolesti, únavu, teplotu a vyčerpání. Samozřejmě, pokud kojíte dítě do šesti měsíců potřebuje vaše mlíčko. A nejednou i starší děti. Zkusit na nachlazení můžete i ověřené bylinky.

5. Zvednutí hlavy – od roku výš

Když děťátku podložíme na noc nebo i přes den hlavu dalším polštářem, aby ji mělo výše, bude se mu lépe dýchat. Menší děti můžeme dostat do vyšší polohy pomocí poskládaných ručníků, případně tak, že pod matraci dáme polštář – do vrchní části, tak, aby byla hlava výše.

Další možností je nechat dítě odpočívat alespoň během dne v jeho autosedačce. Tam je vždy hlava výše a umožňuje lepší dýchání, při rýmě a nachlazení samozřejmě zvolíme co nejpohodlnější polohu.

6. Med – od jednoho roku dítěte

Med je dávný všelék, který dokáže uklidnit hrdlo a zkrotit kašel. Je dokázáno, že pomáhá účinněji než sirup proti nočnímu kašli, speciálně u malých dětí.

Můžeme vyzkoušet smíchat med s horkou vodou a po mírném vychladnutí přidat pár kapek citronu. Kromě léčivých účinků to má i uklidňující efekty. Pozor však na to, aby si dítě vyčistilo zuby po zkonzumování tohoto elixíru.

Ve věku dvou let se obvykle již děti naučí smrkat, což je další velkou pomůckou v prevenci proti rýmě a chřipce. Děti od čtyř let můžeme naučit kloktat slanou vodu, která zmírní bolesti krku a urychlí léčbu.

Přečtěte si také tyto články o chřipce

VIDEO: S Hurvínkem za lékařem – O nachlazení

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Chřipka a nachlazení u dětí – jak jim jednoduše pomoci?”

  1. Mája napsal:

   Na rýmičku máme vyzkoušenou mořskou vodu…Pro nejmenší kapky Quixx baby… a od půl roku se může i sprej Quixx…Ideálně stříkat preventivně (suchy vzduch, klimatizace nebo než rýma úplně propukne)…u miminek kapat před odsáváním i po něm.

  2. Táňa napsal:

   Na rýmu i preventivně kapeme již od narození kapičky s mořskou vodou Quixx baby. Jinak kojíme, dle potřeby, teď ve vedrech častěji, aby dcerka měla dostatek tekutin…někdy nabídku i vodu nebo trochu fenyklového čaje.

  3. JaMajka napsal:

   Také mám pro miminko kapičky Quixx Baby, protože dávám mořskou vodu doma všem a mám s ní nejlepší zkušenost. Vytírám nosík preventivně od návratu z porodnice a zatím dobrý, nechrčí, nesoplíkuje…

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva