Sponzorováno

Kdy jít s dítětem poprvé k zubaři? Radši dřív, než později 4.85/5 (13)

 • První návštěva dítěte u zubaře se doporučuje do 12 měsíců věku, nebo do 6 měsíců od vzniku prvního zubu.
 • První návštěva u zubaře často trvá 30 až 45 minut. V závislosti na věku vašeho dítěte může návštěva zahrnovat úplné vyšetření zubů, čelistí, skusu, dásní a ústní tkáně ke kontrole růstu a vývoje.
 • Pokud máte podezření na problém, nebo dokonce na kaz, nezapomeňte na to zubaře na návštěvě upozornit.
 • Udržování zdravých mléčných zubů je důležité, i když jsou dočasné. Zadní zuby ve skutečnosti zůstávají v ústech až do věku 10 až 12 let.

První návštěva dítěte u zubaře může být i příjemným zážitkem

První návštěva dítěte u zubaře může být i příjemným zážitkem

K dětskému zubaři zavítají rodiče s malými dětmi obvykle až ve chvíli, kdy musí řešit nějaký akutní problém. Zubař se tak v bolestivých chvílích zákonitě stává pro děti strašákem. V tomto článku se podíváme na to, proč dětem vznikají kazy už na mléčných zubech, a proč je první návštěva zubaře potřebná ještě před dovršením prvních narozenin.

Péče o mléčňáky není nutná, protože časem stejně vypadnou? Omyl!

Názor, že péče o mléčné zoubky není nutná, neboť časem stejně vypadnou, je více než mylný. Je úplně mylný! První mléčné zoubky se začínají prořezávat už někdy kolem šestého měsíce věku dítěte, a u některých dětí dokonce i dříve. Výměna prvních zoubků za trvalé přichází na řadu přibližně až po šesti letech.

Pokud se preventivní prohlídky odkládají, může se stát, že dítě přijde poprvé do ambulance s nějakým akutním stavem, bolestí nebo otokem a pak naprosto zbytečně vzniká u dětí strach z ošetření u zubního lékaře. Proto se zubní lékaři snaží budovat vztah s dítětem už od útlého věku, aby si vychovali generaci dětí bez zubních kazů a beze strachu před zubními lékaři.

Kdy je vhodná doba pro první návštěvu zubní ambulance? Do prvních narozenin

Raději vždy dříve a zábavnou formou, než pozdě a s nějakou bolestí. První návštěvu ambulance stomatologové doporučují již při prvním proříznutí zoubků a následně ji absolvovat dvakrát ročně. Je ideální, aby dítě stihlo první preventivní prohlídku do svých prvních narozenin.

První preventivní prohlídky jsou nesmírně důležité a mají zejména informativní a edukační charakter pro rodiče. Zubní lékař vysvětlí, jak čistit zoubky a zodpoví otázky, které mohou zajímat rodiče. Například o sledu prořezávání zoubků, o vlivu dudlíku na zuby, ukáže správnou techniku ​​čištění zubů na modelu nebo i v ústech dítěte, pokud si dítě s sebou přinese svůj zubní kartáček. To je ideální stav.

Mnoho rodičů olizuje dětem dudlík a lžičku. Je to správné?

Situace, kdy dítěti spadl dudlík a vy jste jej v dobré víře „umyli“ olízáním, nebo jste během krmení narychlo vložili do svých úst dětskou lžičku, jen aby kaše nespadla na zem, zažívají rodiče dennodenně. Dítě je sice z „našeho těsta“, tak v čem by měl být problém. Ale jeden závažný problém přímo ovlivňující stav dětských zoubků přecejen existuje.

Pokud má rodič v ústech neošetřené zubní kazy, tak může dojít k přenesení bakterií kazu do úst dítěte, například zmiňovaným olizováním lžičky, dudlíku nebo láhve. Zubní kaz sice není dědičný, ale touto cestou můžeme přenést bakterie kazu do úst dítěte. Je tedy lepší dudlík raději opláchnout a pravidelně dezinfikovat. Na trhu jsou i praktické dezinfekční roztoky, které stačí jen nastříkat na dudlík a ten můžeme dát přímo děťátku do úst.

Co způsobuje kaz na mléčných zubech?

Hlavně to je nedostatečná ústní hygiena a špatné stravovací návyky. Bakterie, které jsou v povlaku na zubu, dokážou způsobit zubní kaz. Časem se zubní kaz šíří hlouběji do druhé vrstvy zubu, tedy zuboviny a později až do zubní dřeně, kde probíhají cévy a nervy. Základem by proto měla být důkladná ústní hygiena pod dozorem rodičů, ale důležitou roli hrají také stravovací návyky dětí, zejména pokud jde o častou konzumaci sladkého.

Sponzorováno

Pro dětské zoubky jsou nejnebezpečnější různé slazené nápoje, pokud je dítě pije často, například z láhve s dudlíkem. Z jídel jde například o lízátka, bonbóny nebo kyselé gumové bonbóny. Čím jsou sladkosti lepivější, tím jsou pro zuby nebezpečnější. Proto lékaři doporučují pít jen čistou vodu, případně neslazený čaj. Pokud jsou děti už starší, tak jednou za čas si samozřejmě dají sladké. Je pak vhodné je naučit, aby pak vypili alespoň sklenici čisté vody a nezapomněli si zuby čistit dvakrát denně. Na druhé straně pak existují i ​​potraviny, které mají pozitivní vliv na zuby, například kvalitní tvrdé sýry.

Co se děj při první návštěvě zubaře dítěte

Většina prvních návštěv zubaře je rychlá a přímočará. Zubař vaše děťátko pozdraví, spočítá zoubky a prohlédne mu dásně, rty, jazyk a vnitřní stranu tváří. Většina dětských zubařů samozřejmě očekává, že rodič zůstane v místnosti, zatímco malým pacientům kontrolují ústa.

Zubař vašeho dítěte si s vámi také pohovoří o prořezávání zoubků a rodinné zubní anamnéze, stejně jako o ústní hygieně, používání dudlíku, krmení a spánkových návycích – a dá vám příležitost zeptat se na jakékoli otázky týkající se prořezávání zoubků batolete, cucání palce, zubů – jaká jsou vhodná jídla a cokoli jiného, co se týká zdraví ústní dutiny vašeho batolete. Zubař navíc vyhodnotí zkus vašeho dítěte a navrhne, kdy byste si měli naplánovat další návštěvu.

Můžete si také na schůzku přinést seznam svých otázek, abyste si je zapamatovali, až budete mít pozornost zubaře.

Pár tipů, jak dítěti co nejvíce usnadnit návštěvu zubaře

Nezapomeňte, že vaše dítě hned nechová vůči zubaři žádnou špatnou vůli – tedy zatím. Pro něj by ta první návštěva mohla být stejně zábavná jako zastávka v místním zábavním parku (křeslo jezdí nahoru a dolů, tam a zpět!). Držte tedy své vlastní negativní pocity na uzdě (pokud nějaké máte) a nechte své dítě užít si první návštěvu zubaře se stejným nadšením jako návštěvu u babičky.

Abychom vám pomohli zmírnit případnou úzkost, zde je několik taktik, které můžete vyzkoušet před a během první návštěvy zubaře:

 • Čtěte si s dítětem o zubaři. Přečtěte si obrázkové knihy o návštěvě zubaře a povzbuďte své batole, aby si hrálo na zubaře s plyšovým zvířátkem nebo panenkou.
 • Používejte pozitivní jazyk. Vysvětlete svému malému miláčkovi, že zubař je lékař, který pomáhá budovat zdravé a silné zuby, ale vyhněte se přílišným technickým podrobnostem o návštěvě, které mohou více zmást, než vyjasnit.
 • Přijďte připraveni. Vezměte si s sebou oblíbené hračky a rozptýlení do čekárny a zubařského křesla.
 • Naplánujte si ve stejnou dobu i něco dobrého. Něco tak jednoduchého, jako je výlet na hřiště u sídla zubaře, může vašemu batoleti pomoci, aby se soustředilo na to pozitivní.
 • Zůstaňte v klidu. Váš vlastní stres nebo úzkost ze zubaře mohou být nápadnější, než si myslíte, zvláště u vnímavého a citlivého batolete. Pokud jste veselí a klidní, udáváte tón, kterým se bude řídit i vaše dítě.
 • Buďte dobrou partnerkou / partnerem. Blahopřejte svému dítěti, kdykoli můžete („Dobrá práce!“), a pokud má vaše dítě potíže se spoluprací, snažte se ho podporovat, ale ne kriticky. A pamatujte si: I když se uprostřed prohlídky dítě zhroutí, není to nic, co by zkušený dětský zubař ještě neviděl.

Sponzorováno

A co vy? Jaké zkušenosti s první návštěvnou dítěte u zubaře máte vy? Napište nám do komentářů. Budeme moc rádi.

A dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva