Esenciální oleje pro masírování dásní malých dětí – super když rostou první zoubky 4.83/5 (6)

Esenciální oleje se dají použít při bolesti dásní malých dětí.

Esenciální oleje se dají použít při bolesti dásní malých dětí.

Většina miminek má svůj první zub ve věku kolem 6 měsíců. Úplnou „sadu“ 20ti (mléčných) zubů pak mají kolem věku 2 a půl let.

Během této doby je běžné, že dásně kojenců jsou hodně citlivé – zvláště kolem nových zubů. Mohou se objevit otoky, které mohou být pro dítě bolestivé. Během této doby jsou děti také vystaveny širokému spektru nových onemocnění. A konečně v tomto věku mají méně mateřských protilátek, což dále může přispět k obecnému nepohodlí, které zažívají. To může být obtížné jak pro děti, tak i pro dospělé, kteří se o ně starají.

Obecně, například podle Americké pediatrické akademie, je masáž bezpečnou a účinnou léčbou pro mírné nepohodlí v oblasti dásní.

Esenciální oleje jsou také široce používány pro zmírnění bolesti a nepohodlí, které přicházejí v souvislosti s růstem nových zoubků. Mějte na paměti, že každé dítě však bude reagovat jinak.

Esenciální oleje při růstu nových zoubků u dětí ve věku do 6 měsíců

Růst nových zoubků může začít u dětí ve věku cca 4 až 7 měsíců. Vzhledem k tomu, že malé děti jsou obecně hodně citlivé, doporučují se pouze dva esenciální oleje pro místní použití v této rané fázi života: heřmánek a levandule.

Tyto esenciální oleje vždy řeďte v základním, nosném oleji. Nepoužívejte éterické oleje přímo na kůži nebo dásně dítěte. Smíchejte ho s nosným olejem, jako jsou rostlinné oleje – třeba kokosový olej a podobně.

Heřmánkový esenciální olej na dásně

Heřmánkový olej je nejčastěji používaným esenciálním olejem kvůli jeho sedativním účinkům. Jeho netoxická povaha také znamená, ze je bezpečný pro děti všech věkových kategorií.

Můžete smíchat heřmánkový se základním, nosným olejem v poměru méně než 0,5% éterického oleje vůči základnímu oleji. Pak masírujte olejovou směsí podél čelisti dítěte.

Levandulový olej na dásně dětí

Levandulový olej je uklidňující a netoxický, takže je oblíbený olejem i pro děti, kteří jsou mladší než 6 měsíců. Kromě toho, že je přirozeným antiseptikem, levandule je také přirozeně sedativní a její uklidňující účinky mohou zmírnit bolesti svalů a podobně.

Chcete-li použít tento olej, zřeďte ho v poměru až 0,5% vůči nosnému oleji a masírujte směs podél čelisti dítěte.

Esenciální oleje u dětí ve věku nad 6 měsíců

Vzhledem k tomu, že děti rostou, je v mírně vyšším věku použít více esenciálních olejů pro použití na čelisti, stejně jako přímo na dásně.

Zázvorový olej

Zázvorový olej může pomoci zmírnit bolest způsobenou artritidou, únavou i svalové bolesti. Tento olej může však také způsobit podráždění, pokud není řádně zředěn, tak na to pozor.

Chcete-li ho použít, opět zřeďte zázvorový v základním oleji v maximálním poměru až do 20-25% a masírujte směs podél bolestivých dásní dítěte.

Majoránkový olej

Majoránkový olej může pomoci zlepšit oběh a uvolnit svaly, zlepšuje bolesti kloubů. U dospělých je používán ke zmírnění bolesti z artritidy, svalových bolestí a revmatismu.

K použití je třeba zředit majoránkový olej v základním oleji v poměru až 0,5% a jemně masírovat směs podél čelisti dítěte.

Esenciální oleje u dětí ve věku nad 2 roky

Ano, růst zoubků může být někdy bolestivý i ve věku kolem 2 let dítěte. Bolesti prostě dítě mohou provázet až do úplného růstu všech 20 zubů.

Hřebíčkový olej

Hřebíček je obecně je silné analgetikum a antiseptikum. Obvykle se používá v některých zubních přípravcích u dospělých a může být účinný při zmírnění bolesti způsobené svalovým napětím.

Chcete-li ho použít, zřeďte hřebíčkový olej v poměru až do 25% a masírujte tuto olejovou směs podél bolestivých dásní dítěte. Kvůli své síle by se tento olej neměl používat u dětí mladších 2 let a nikdy by neměla být požitý vnitřně.

Vzhledem k tomu, že některé esenciální oleje by neměly být užívány společně s některými léky a při určitých nemocech, vždy se obraťte na svého lékaře před použitím těchto terapeutických olejů na vaše dítě.

I pokud jste těhotná, poraďte se s lékařem před použitím esenciálních olejů na sebe nebo na dítě.

Jak esenciální oleje na dásně použít?

Existují 3 způsoby, jak používat esenciální oleje v případě bolestivých dásní.

 1. První a nejčastější metodou je aplikovat mírným tlakem oleje přímo na dětské dásně a jemně masírovat oblast dásní.
 2. Druhou metodou je jemná masáž podél čelisti dítěte, která uklidí unavené dásně zvnějšku.
 3. Třetí metodou je rozptýlit zředěný esenciální olej v celé místnosti. Zatímco odpařování esenciálních olejů nebude mít analgetické účinky, může mít obecně uklidňující účinky.

Doporučení pro ředění

Esenciální oleje by měly být vždy zředěny před aplikací na kůži, a to platí zejména u dětí. Protože se tyto oleje se nanáší na citlivější místa pokožky dítěte, jako je čelist nebo dásně, musí být oleje opravdu pečlivě a dobře zředěny.

Některé oleje jsou silnější než jiné a měly by být zředěny poměrem menším než 25% esenciálního oleje k nosnému oleji. Ostatní oleje lze ředit v poměru 0.5% esenciálního oleje k nosnému oleji. Je důležité, aby nedošlo k překročení doporučeného ředícího poměru, protože nesprávné ředění může způsobit nepříjemné podráždění pokožky. A to nechcete.

Před aplikací proveďte test nanesením malého množství zředěného esenciálního oleje na nohu nebo ruku dítěte a počkejte, až zjistíte, zda nebude nějak negativně reagovat. Pokud nedojde k žádné reakci, je pravděpodobné, že směs oleje může být používána obecně bz problémů. Esenciální oleje by se nikdy neměly požívat interně, určitě ne v případě dětí.

Dalších pár tipů, jak řešit bolavé dásně u dětí

Zkuste při bolestivých dásních u dítěte také toto:

 • Jemně masírujte dásně vašeho dítěte. Použijte čistý prst nebo navlhčenou plenu, abyste masírovali dásně vašeho dítěte. Tlak může potlačit nepříjemné pocity dítěte. V lékárně se prodávají také speciální masážní násady na prst. Také fajn.
 • Studeno je příjemné. Studená žínka, lžíce nebo studené kousátko z lednice mohou dásně dítěte uklidnit.
 • Zkuste tvrdé potraviny. Dejte dítěti do ručky takové potraviny, jako je oloupaná a chlazená okurka nebo mrkev. Své dítě ale v tomto případě hlídejte. Jakékoli menší kousky by mohly představovat nebezpečí udušení.
 • Dotýkejte se svého dítěte. Mazlení pomáhá po duševní stránce. Je to důležité.
 • Zeptejte se v lékárně. Tak vám také poradí.
 • Pokud se nebojíte alternativních řešení, zkuste roztomilé jantarové náhrdelníky pro kojence a děti. Myšlenka spočívá v tom, že jantar reaguje na teplo těla dítěte, tím se uvolní olej, který obsahuje kyselinu jantarovou, přirozenou protizánětlivou látku. Pokud se rozhodnete vyzkoušet jantarový náhrdelník, nezapomeňte jej odstranit, když dítě spí, nebo jej dejte kolem zápěstí nebo kotníku, jak to dělají mnozí rodiče. Mějte také na paměti, že na trhu se vyskytuje spousta falešných jantarových náhrdelníků, takže se ujistěte, že jste získali ten skutečný. Kupujte u ověřených prodejců.

A co vy? Jak bolavé dásně u dětí při růstu zoubků řešíte vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva