Sponzorováno

Jak pomoci dětem při prořezávání zoubků? 4.87/5 (15)

Jak pomoci dětem při prořezávání zoubků?Stačí si vzpomenout, jak jste naposledy trpěli, když vám rostly zuby moudrosti. Takže si představte, co musí prožívat váš drobeček, když se mu jich prořezává hned několik.
I v této situaci platí, že na každé miminko funguje něco jiného. Nepomůže vám tedy nic jiného, jen zkoušet, dokud nenaleznete toho vašeho pomocníka.

1. Gel z lékárny

První pomoc, která zabere zejména v začátcích vycházení zoubků. V lékárně se informujte ohledně speciálního gelu, který po nanesení jakoby umrtví dásničky a kvůli tomu dítě necítí žádnou nebo jen minimální bolest. Mnoho maminek však uvádí, že později už gel přestává fungovat a dítě je stále mrzutejší. Jakoby si na něj dítě zvyklo.

2. Citronová šťáva

V minulosti se na utišení tohoto problému používalo i kyselé víno. Místo něj dnes i lékaři doporučují spíše citrónovou šťávu. Čím je citrus kyselejší, tím to je lepší. Dětičky nebudou pociťovat nepříjemné tlaky a svědění. Dávejte si však pozor, abyste nedali na jedenkrát příliš mnoho šťávy, která by se mu pak dostala do žaludku a při větším množství by ho pak mohl bolet.

3. Masáž

Jak masáž dásní, tak i masáž tělíčka. Ta první pomáhá ulevit bolesti. Umyjte si ruce, dejte si na prst třeba i zchlazující gelík a pak jemným protitlakem přineste miminku ulevení. Po jeho aplikaci pokračujte i masáží celého těla. Dítko nebude tak stresované a odpoutá se i jeho pozornost od zoubků.

4. Kousátka

V obchodech hledejte ty, které jsou naplněné tekutinou a které je třeba dát do lednice. Na děťátko působí hned z několika hledisek. Nejen si utlumují bolest a nepříjemný pocit kousání vystupujících částí, ale i zároveň chrání podrážděné dásně a zmírňují zánět, který se někdy tvoří při vycházení zoubků.

5. Med

Má vynikající tlumící účinky. Stačí ho natřít na dásně několikrát do dne a děťátko bude klidnější. Zároveň tak ochutná fajn pochoutku a nebude proti takovému ulevení bolesti protestovat. Med má zároveň i antiseptické účinky, takže zmírňuje zánět a když má miminko zvýšenou teplotu, tak pomůže zkorigovat i její hodnoty.

Sponzorováno

6. Kůrka z chleba

Působí velmi podobně jako kousátko. Dítě si její kousání mírně stlačuje kritická místa a zmírňuje tak bolest a dráždivý pocit. Navíc má nerovnoměrný povrch, který jim zároveň masíruje dásničky. Dávejte si však velký pozor, abyste dětem nedali příliš suchou kůrku, kterou by si mohli poškrábat vnitřek úst a způsobit tak ještě větší problémy.

7. Odvar z řepíku lékařského

Bylinka, která zmírňuje zánět a tím pomáhá odstranit i primární bolesti. Uvařte si z řepíku slabší čaj, který necháte vychladnout. Namočte pak do něj vatovou tyčinku a tou přejíždějte po dásních. Ty přestanou po chvilce bolet a zoubky se budou prořezávat klidněji.

8. Mrkev a zubní kartáček

Obě tyto pomůcky působí na zklidnění podrážděných dásní. Často fungují lépe než kousátka. Vezměte hrubší mrkev, aby se ji dítěti nepodařilo lehce překousnout a po očištění na ní vytvořte ještě zářezy, aby se vytvořil nerovnoměrný povrch. Pak dejte ještě na chvíli do lednice a později dejte děťátku do ruky, ať se s tím zahraje. Stejně vám pomůže malý zubní kartáček s jemnými štětinkami, kterými si bude drobeček masírovat dásničky.

9. Levandule

Pomůže se děťátku především uklidnit. Dopřeje mu také klidný spánek, aby mohlo načerpat síly na nový den. Stačí mu někde do pokoje umístit vonný pytlík, aby bylo aroma přijatelná a ne příliš silné. Klidně ho můžete mít u postýlky i celý den. Miminko bude lépe odolávat bolestem a nebude tak mrzuté. Z aromaterapie pomáhá také heřmánek a citrusové vůně. Dávejte však pozor na to, aby to byly přírodní, nikoliv umělé olejíčky.

10. Hřebíčkový olej

Pomůcka, kterou si velmi snadno vyrobíte, ale musíte vystihnout ten správný čas. Její příprava totiž trvá dva týdny. Takže když začne děťátko více slintat a kousat všechno kolem sebe, můžete začít. Hřebíčkový olej vyrobíte v poměru hrst hřebíčku na deci rostlinného oleje. Toto vložte do lahvičky, kterou dobře promixujte. Potom položte někde na přímé slunce a čekejte dva týdny, přičemž lahvičkou často dobře protřepejte. Na závěr to vše přeceďte přes plastové síto a když bude mít děťátko bolesti, stačí do něj namočit vatovou tyčinku a potřít dásně.

Sponzorováno

TIP: Jak dále pomoci dětem s prvními zoubky?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva