Sponzorováno

Co byste měli vědět o prořezávání dětských zoubků a ještě trošku více 4.69/5 (13)

Co je dobré vědět o prořezávání zoubků?

Co je dobré vědět o prořezávání zoubků?

Prořezávání mléčných zoubků je důležitou etapou ve vývoji dítěte. Někdy se zoubky proříznou bez výraznějších projevů, ale někdy naopak dokáží potrápit jak děťátko, které je vystaveno nepříjemným pocitům, tak i samotné rodiče. Každé děťátko je jedinečné a má vlastní způsob, jakým si tímto životním obdobím prochází. Co vše je vhodné vědět o této etapě ve vývoji malého človíčka a jak mu ji dokážeme co nejvíce usnadnit?

Kdy se zoubky prořezávají?

Prořezávání zoubků od objevení se prvního zoubku po posledního obvykle trvá od 17,5 – 25 měsíců. První mléčný průbojník by se měl ukázat kolem 6. měsíce a do 31. měsíce života bude mít dítě v ústech 20 mléčných perliček. Zoubky by se měly objevovat v následující posloupnosti:

 • mezi 6.-12. měsícem: střední dolní řezák, pak 3 zbývající střední řezáky
 • mezi 9.-16. měsícem: 4 boční řezáky, které ve formě maličkých lopatek slouží k ukousnutí potravy
 • mezi 13.-18. měsícem: 4 první stoličky, které slouží k rozžvýkání potravy
 • mezi 16.-23. měsícem: 4 špičáky, které jsou nejdelší ze všech zoubků a umožňují rozkouskovat potravu
 • mezi 23.-33. měsícem: 4 druhé stoličky

TIP: Každé děťátko má individuální tempo prořezávání zoubků a je v pořádku, pokud zoubky nevycházejí v přesně stanoveném pořadí a čase, pokud je zachováno jednoduché pravidlo 6/4, které říká, že každých 6 měsíců se proříznou 4 zoubky.

Sponzorováno

Víte že?

Zhruba v 1 případě z 2000-3000 se stane, že se dítě narodí už se zoubkem, případně se první prořízne před ukončením 1. měsíce života dítěte. Nejčastěji jde o předčasně prořezané zoubky a je nutná konzultace s lékařem. V minulosti se jimi mohli pochlubit Ludvík XIV. a Napoleon a povídá se, že jsou znakem vysokého intelektu, krásy a bohatství.

TIP: Jak se u dětí prořezávají zoubky?

Jak dítěti při prořezávání zoubků pomoci?

Už naše babičky považovaly za potřebné pomoci děťátku při prořezávání zoubků různými metodami lidového léčitelství. Jak doba pokročila, přibývaly i způsoby a dnes si můžeme vybírat z mnoha alternativ. V lékárně najdete různé gely, od přírodních po chemické, které je třeba natřít přímo na bolavé dásničky a působí pouze lokálně s cílem krátkodobého znecitlivění.

Nejen na lokálně, ale i na celkové příznaky působí lék Camilia, který je v jedinečné lékové formě jednorázové plastové ampulky. Výhodou je mimořádně jednoduchá aplikace, obsah ampule stačí celý vytisknout do úst, kde se přes sliznici vstřebá. Balení je hygienické a sterilní, můžete ho mít stále po ruce a prořezávání zoubku vás tak nepřekvapí ani na procházce či při cestování.

Co ještě si o prořezávání zoubků přečíst?

VIDEO: Péče o ústní dutinu během prořezávání zoubků

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva