Sponzorováno

Jak rostou dětem zuby – časový kalendář růstu 4.83/5 (23)

Jak rostou dětem zuby - časový kalendář růstuKterý bude první a přesně kdy se prořeže? Již dříve než se miminko narodí se v jeho dásních vyvíjejí zoubky. Některé děti se dokonce narodí již s jedním nebo dvěma zuby prořezanými, ale jde spíše o výjimku než o pravidlo.

Jen pro zajímavost – víte, že mléčné zuby mají jasnější bílou barvu a jsou menší než trvalé? Obvykle se úplně první zoubky objeví nejdříve ve věku tří měsíců a později. Připravili jsme pro vás tento zubní kalendář, abyste měli lepší přehled o tom, co a který zoubek v jakém věku děťátka očekávat.

Jak dětem rostou zoubky

4 až 7 měsíců

Miminku začínají růst mléčné zuby. Oteklé a červené dásně upozorňují na to, že zoubky se co chvíli proříznou. Prvními dvěma zoubky bývají obvykle spodní řezáky. Dolní zuby se obvykle prořezávají dříve než horní.

Klubající se zoubky poznáme podle zduřených a zarudlých dásní, které se zanedlouho změní v malé tvrdé bílé bouličky. V místech, kde se zoubek prořezává, může být zarudlá a mírně rozpálená tvářička. Čerstvě prořezané zoubky bývají velmi ostré. Nejčastěji bývá klubání zoubků spojeno s mrzutostí, pláčem, zesíleným sliněním, nechutenstvím, někdy i mírně zvýšenou teplotou. Děťátko bude mít také tendenci více kousat, aby si od nepříjemných pocitů ulevilo.

Co pomáhá dětem při růstu zoubků? Názor zkušených matek

Jana, 28 let
„Nám se nejvíc osvědčil Calgel, spokojenost. Měli jsme i nějaký s termální vodou a heřmánkem, ale to vůbec nemělo žádný účinek, ale calgel super“

Petra, 31 let
„Nám Calgel nezabírá, zkoušela jsem i sama na sobě při bolesti zubů a taky nic, ale Mundisal pomohl mně i klukům. Když je nejhůř a nemůže v noci spát, tak dáváme nurofen.“

Sponzorováno

8 až 12 měsíců

Objeví se horní řezáky. Dívkám se obvykle proříznou dříve než chlapcům.

9 až 16 měsíců

V tomto období rostou horní i dolní „dvojky“, tedy zuby vedle řezáků. Prořezávají se obvykle v párech – jeden na pravé a druhý na levé straně.

12 až 19 měsíců

Batoleti v tomto věku se prořezávají první stoličky – dolní a horní v přibližně stejném čase.

16 až 23 měsíců

Na horní a dolní čelisti se objevují špičáky, v případě, že se špičák neobjeví do věku 18 měsíců, poraďte se s dětským zubařem. Netřeba sice propadat panice, ale lepší je nechť vývoj zoubků posoudí v tomto případě odborník. Ve stejném období se prořezávají zadní zuby – druhé stoličky, nejprve na spodní čelisti.

25 až 33 měsíců

Prořezávají se horní zadní stoličky.

3 roky

V tomto věku by mělo dítě mít kompletní dětský chrup, tedy 20 mléčných zoubků.

4 roky

Dítěti rostou čelisti a obličejové kosti, čí se rozšiřuje prostor mezi zuby a vytváří se prostor pro růst trvalých zubů.

6 až 12 let

Přibližně ve věku šesti let začnou dítěti vypadávat mléčné zuby. Během těchto let bude mít v puse kombinaci mléčných a „dospěláckých“ zubů. Vypadávat mohou v různém pořadí, často to bývá v takovém pořadí, v jakém se mu majících.

První obvykle vypadnou řezáky – ve věku šest až sedm let, následují dvojky – 7 až 8 let. Stoličky vypadnou nejpravděpodobněji ve věku 9 až 12 let. Dvanáctileté dítě by mělo mít kompletní chrup složený z 28 trvalých zubů.

Zbývají už jen čtyři zuby moudrosti, které se prořezávají ve věku 17 až 21 let, někteří je však nemají prořezané během celého života. Tyto poslední čtyři zuby dost často způsobují komplikace, rostou křivě, kazí se, proto je důležité věnovat jejich růstu speciální pozornost.

Sponzorováno

TIP: Myslete i na dentální hygienu u dětí

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak rostou dětem zuby – časový kalendář růstu”

  1. Věra napsal:

   Dobrý den potřebuji poradit. Mému synovi vytrhli v šesti letech stoličky – měl je zkažené – teď má sedm a ještě mu nenarostly zpět chci se zeptat kdy narostou v jakém věku dekuji

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva