Sponzorováno

Jak se u dětí prořezávají zuby 4.86/5 (28)

Jak se u dětí prořezávají zubyJako úplně první, už při narození, se mohou v ústech objevit tzv. prelaktální zuby. Jedná se však o méněcenné nadpočetné zoubky, které je třeba odstranit. Následuje období mléčného chrupu, když se cca v 6 měsících začnou prořezávat první zoubky, až do cca 3 let, kdy by již mléčný chrup měl být kompletní.
Dále následuje vypadávání mléčných zoubků a prořezávání dalších, stálých zubů, až cca do 12 let, kdy se všechny mléčné zuby vymění za trvalé. A pak následuje období trvalého chrupu.

Mléčný chrup

Mléčný chrup tvoří 20 mléčných zubů. V každém kvadrantu (vpravo nahoře, vpravo dole, vlevo nahoře a vlevo dole) je tedy 5 zubů, a to směrem od středu dozadu:

 • první řezák druhý řezák, špičák, první stolička druhá stolička
 • pořadí, v jakém se zoubky prořezávají, je většinou stabilní, individuální rozdíly jsou v době prořezání. Důležité je, aby dítě mělo kompletní mléčný chrup nejpozději do 3 let.

Prořezávání mléčných zubů

 • první řezáky (jedničky) a druhé řezáky (dvojky): 6 – 9 měsíc. Nejprve dolní jedničky, pak horní jedničky, horní dvojky a nakonec dolní dvojky
 • první stoličky (čtyřky): 12 – 15 měsíc, nejprve horní, potom dolní
 • špičáky (trojky): 16 – 20 měsíc
 • druhé stoličky (pětky): 20 – 30 měsíc, nejprve dolní, pak horní

Trvalý chrup

Trvalý chrup tvoří 32 trvalých (stálých) zubů. V každém kvadrantu je 8 zubů, od středu dozadu: první řezák druhý řezák, špičák, první a druhý třenové zub (premolár), první, druhá a třetí stolička (molár).

Sponzorováno

Prořezávání stálých zubů:

1. etapa prořezávání:
první stoličky (šestky): 6 – 7 rok
první řezáky (jedničky): 6 – 8 rok
druhé řezáky (dvojky): 8 – 9 rok

2. etapa prořezávání:
oční a řezáky (trojky, čtyřky a pětky): 10 – 12 rok
druhé stoličky (sedmičky): 13 – 15 rok

3. etapa prořezávání:
třetí stoličky (osmičky): 17 – 30 rok

Trvalé zuby se prořezávají nejprve v dolní čelisti, kromě třenových zubů, které se prořezávají nejprve v horní čelisti. U dívek se mohou zuby prořezávat i o rok a půl dříve než u chlapců.

TIP: Dentální hygiena u dětí

VIDEO: Péče o mléčné zoubky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Jak se u dětí prořezávají zuby”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva