Sponzorováno

Jídelníček kojící matky 4.69/5 (16)

Jídelníček kojící matkyDostali jste od Vaší pediatričky při návštevě poradny s Vaším miminkem – kojencem ponaučení, co jako kojící matka (ne)smíte jíst ve formě tabulky s doporučenými denními dávkami „kdečeho“ v miligramech, popřípadě v kilojoulech?

Kojenecký „black list“

Čeho se vyvarovat? Určitě toho, co vám nedělalo dobře během těhotenství, nebo ještě před tím. Například, co vás nafukovalo, případně dělalo jiné žaludeční harakiri. I žaludek máme každá jiný, takže není třeba se držet zuby nehty obecných rad o luštěninách, zelí a dalších potravinách.

Pravidlo: naše ovoce a zelenina

Na jedné straně je třeba honit dostatečné množství vitamínů, ale k těm běžným „céčkovým bombám“ jako jsou citrusy se raději neuchylujte. Mohou způsobit alergie a někteří kojenci z nich mají dokonce i křeče v žaludku. Obecně platí zásada, že je třeba konzumovat ovoce a zeleninu, která se pěstuje v našem podnebném pásmu.

Nezkoušejte tedy nové cizokrajné plody právě v těhotenství nebo v období kojení. (Výjimka potvrzuje pravidlo – banány v tomto případě nemusíte považovat za cizokrajné, neboť je běžně konzumujeme již od malička v takovém množství, jako bychom si je chodili natrhat ven na zahradu).

Co při kojení raději „NE“

A už když zmiňujeme ty alergie – pokud je předpoklad, že dítě může mít sklon ke vzniku alergií, odborné knihy uvádějí docela hrozivě dlouhý seznam potravin, které by kojící mámy neměly: Citrusy, kiwi, ananas, mango, broskve, meruňky, fíky, datle, rybíz, angrešt, maliny, jahody, ostružiny, ořechy, mandle, pistácie, med, rajčata, celer, paprika, ředkvička, křen, luštěniny, kyselé zelí, ryby, mák ….

Také Vás z toho jímá hrůza, že umřete hlady?

Potraviny, které by neměly vyvolat alergické reakce:

Zelenina: okurka, cuketa, dýně, lilek, mrkev, kedluben, čekanka, zelený salát, mangold, červená řepa, pórek, kedluben, zelí
Ovoce: hrušky (zde raději opatrně, jen sem tam jedna hruška), jablka, melouny, třešně, hrozny, borůvky, švestky,
Nápoje: minerální vody, ovocné čaje, pozor na šalvějový – omezuje tvorbu mateřského mléka, z džusů opět pozor na ty citrusové – dobré jsou jablečná, hrušková, hroznová, broskvová šťáva … zkuste je ředit, kvůli množství cukrů …

Ve stravě se doporučuje vynechávat potraviny příliš aromatické, jako je česnek, cibule, pepř.

Sponzorováno

Můžu vůbec něco „beztrestně“ sníst?

Rada může byt velmi stručná: Je třeba se stravovat rozumně, zdravě, podle všeobecně známých pravidel zdravého stravování. Pro kojící maminku neexistují jiná pravidla než pro jiné lidi, kteří se chtějí zdravě a přitom s rozumem stravovat. Kojící matka by měla jíst 6x denně, neměla by se však zříci druhé večeře. Má to být lehce stravitelné jídlo s mlékem.

Vitamín B je důležitý

Snížená tvorba mléka se připisuje nedostatku vitamínů ve výživě matky, a to zejména vitamínů skupiny B-komplexu. Proto se doporučuje dávat ho kojícím matkám trojnásobně více, pokud je třeba, i ve formě farmaceutických přípravků.

Pokud kojící žena pravidelně jí tvaroh, obsah bílkovin v jejím mléce se může zvýšit až na dvojnásobek. Zkuste zapomenout na „dobré rady babiček“ o vitamínu B z piva a udělejte si např. Drozdovo pomazánku, nebo míchaná vejce s droždím.

Zkuste bez chemie

Aby mateřské mléko bylo opravdu neškodné, matka by měla zabránit chemicky upravovaným potravinám (barviva, konzervační a chuťové příměsy). Pravda je, že mnoho takových v obchodech nenajdete – a pokud chcete být opravdu důsledná, tak tedy přeji trpělivost při čtení složení na zadních stranách výrobků.

Alkohol a nikotin při kojení

Vždycky jsem si myslela, že na toto téma se vůbec netřeba rozepisovat, ale od té doby, co se denně dívám do okna mé sousedce, která během celého těhotenství vesele tahá jednu za druhou, …. asi je třeba to zmínit. Pokud je matka užívá nadměrně, může způsobit až přiotrávení novorozence. Snižují tvorbu mléka – jeho množství i kvalitu.

Závislé kávičkárky alias kofein

Pokud pije matka nerozumně hodně kávy, na dítěti budou zřejmé stejné příznaky jako u dospělého, který pije kávy nadměrně mnoho. Nespí, je neklidný. Musím se přiznat, že já jsem velká kávičkárka a tu jednu si denně dám, i když kojím.

Proto mě vždycky zajímala odpověď na otázku – „co je to hodně kávy?“ Moje gynekoložka říká – dát si sem-tam, pediatr – jednu-dvě denně. Potěšil mě jeden německý časopis, který na otázku – „co je to hodně kávy“ pro kojící matku – odpovídá – 7. Takže závěr? Nikdo vám to neřekne, vidíte to jen na svém miminku. Ale až s těmi sedmi bych to raději nezkoušela.

Léky během kojení

Pokud kojící matka užívá přípravky obsahující jód, arsen, brom, barbituráty apod. – zejména ve vyšší koncentraci přecházejí tyto látky do mléka a mohou u novorozence vyvolat nepříznivé reakce. Některé látky obsažené v léčivech sice přecházejí do mateřského mléka, ale jsou pro dítě neškodné nebo ovlivňují něj jen nepatrně (jsou to např. Salicyláty, sulfonamidy, chinin a některá antibiotika). Přečtěte si podrobný článek o užívání léků během kojení.

A co užívání krémů?

Přípravky podávané na kůži se vstřebávají maximálně do podkožní vrstvy, tzn. jsou bezpečné. Jiné to je však u mastí obsahujících např. kortikoidy (resp. hormony), ty mohou být v těhotenství i během kojení kontraindikovány.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Jak se dostat po porodu zpátky do kondice?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva