Salátová čekanka a zdraví – má blahodárný vliv na poruchy trávení a střevní problémy 4.71/5 (7)

Jaký má salátová čekanka vliv na naše zdraví?

Jaký má čekanka vliv na naše zdraví?

To, jak je zdravá a chutná, věděli již staří Egypťané. Krásná byla každá žena, která šťávu z čekanky smíchala s olejem a potřela si jí obličej.
Naši čeští předkové ji znali také – usušený čekankový kořen se zalil, případně smísil s jinými kávovinami a nápoj dostal název „cikorka“. Někteří nad ní ohrnovali nosem, každopádně ve srovnání s tradiční kávou (které byla náhradou), byla zdravější, protože upravovala trávení. Naši prarodiče znali čekanku také pod názvem „koření svatého Petra“.

Čekanka – opředena pověstmi

Je opředená několika pověstmi. Například pokud v dávné minulosti dívka chtěla, aby k ní přišel milý, musela na Velký pátek vykopat čekanku ze země. Avšak kořene se nesměle dotknout rukama, musela si pomoci například šátkem.
Jako zelenina je však u nás stále poměrně neznámá. Nepochopitelné je to z důvodu, že je snadno dostupná (dá se koupit v obchodě) a obsahuje mnoho vzácných vitamínů. Nicméně, pravdou je, že se nezískává jednoduše. Potřebuje tmu, písek a rašelinu. Nejdůvěrněji ji znají Belgičané, Holanďané a Angličané. Jim chutná nejvíce ve studených salátech – ovocných i zeleninových.
Mnoha od jejího koupě odrazuje právě její nahořklá chuť. Ta je však jen mírná. A pokud stále vadí, dá se připravit na mnoho způsobů, aby se jí hořkost potlačila – například, pokud se zkombinuje se sladkým ovocem (hruška, banán, pomeranč, kiwi), uvaří se nebo zapeče s masem.

Jak vůbec vypadá?

Čekanka je 30 až 150 cm vysoká bylina kvetoucí modrým květem. Plodem jsou nažky vejčitého tvaru připomínající pekingské zelí.

Je zdraví prospěšná

O tom, že je zdraví prospěšná, svědčí řada vitamínů a minerálů, které obsahuje. V poupatech se nachází vitamin C, karoten, fosfor, vápník, hořčík a železo. Obsahuje také inzulín a proto je velmi vhodná pro diabetiky. Čekanka podporuje správnou funkci jater, žlučníku, slinivky a střev.

Bílé čekankové puky obsahují hodně vlákniny. Jejich konzumací se upraví trávení, čekanka chrání před rakovinou tlustého střeva (detoxikuje ho) a před srdečním infarktem, snižuje také cholesterol, vysoký krevní tlak a upravuje stolici. V minulosti se používala jako lék při onemocněních ledvin a jater a šťávou z kořene se z těla vyháněly škrkavky. Jak už jsme řekli, čekanka je bohatá především na vlákninu a minerální látky – draslík, fosfor, hořčík, železo, vápník. Obsahuje také inzulín a proto je velmi vhodná pro diabetiky.

* Čekanka podporuje správnou funkci jater, žlučníku, slinivky a střev
* Stimuluje krevní oběh
* Chrání cévy, snižuje krevní tlak a cholesterol
* Čistí krev a detoxikuje střeva

Čekanka má blahodárný vliv na poruchy trávení a střevní problémy. Detoxikuje trávicí trakt, podporuje regeneraci střevní sliznice, udržuje v optimálním stavu střevní flóru, předchází poruchám trávení, upravuje stolici a chrání před rakovinou tlustého střeva. Rovněž snižuje hladinu cholesterolu a tuků v krvi a tím zmírňuje riziko vysokého krevního tlaku a srdečního infarktu, arteriosklerózy či mrtvice. Detoxikační účinky čekanky vám pomohou i v tom případě, že jste to trochu přehnali s alkoholem.

Salátová čekanka a hubnutí?

Salátová čekanka je vhodnou potravinou při různých dietách a dobrým pomocníkem při hubnutí. Podporuje zažívání a váže na sebe vodu i tuky. Pomáhá také při zvýšené hladině cholesterolu.

Věděli jste, že: Z kořenů čekanky se vyrábí náhražka kávy. Při pražení se inzulín částečně mění na karamel, proto je výsledkem pražení sytě hnědý prášek. Nápoje z čekanky silně podporují trávení.

Které části z čekanky použít?

Kořen se používá na problémy s játry, žlučníkem a ledvinovými a močovými kameny. List čekanky je bohatý na vápník, měď a železo. Čaje z listů lze použít k léčbě žloutenky, nemocí sleziny a jater, stejně pročišťují trávicí ústrojí, močové cesty a používají se k léčbě kožních onemocnění a ekzémů.

Co si dále o čekance přečíst?

VIDEO: Melta s čekankou a zdraví

Zdroj obrázku: „Endive p1160063“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva