Datle a zdraví – dodají energii i pomohou usnout 4.74/5 (35)

Datle rychle doplní energii...

Datle rychle doplní energii…

Jsou léčitelé, kteří radí před spánkem sníst pět kusů datlí – snadno se po nich usíná, díky množství aminokyseliny tryptofanu, které hojně obsahují. Tato informace se však tak trochu bije s další, která o datle mluví také jako o povzbuzující droze, která se dá přirovnat kávě. Kdo je psychicky unaven, může svou únavu zahnat pomocí pár datlí. Datle se obvykle označují i jako ovoce studentů, neboť duševně pracující se s nimi dopracují k lepší koncentraci.

K plusům patří i fakt, že zmíněné exotické ovoce není kyselinotvorné.

Odkud datle pochází?

Datlová palma pochází z Asie, vyroste až do výšky 30 metrů. Daří se jí i v severní Africe. Nejlepší datle jsou z Tunisu a Iráku, tyto země jsou přirozeně i jejich největšími producenty. Datlovníky mají rádi teplo, přežijí i extrémní teploty, suchý vzduch a nedostatek srážek. Jejich plody jedli s chutí Arabové a beduíni v zemích Blízkého východu, lidé v dnešním Izraeli a Sýrii, v té době však o jeho účincích ještě netušili. Čerpali z nich jen hodně energie, kterou potřebovali při nekonečných pochodech přes poušť. Datle asi 5 až 7 centimetrů a čím je šťavnatější, tím je zralejší. Tvrdá podlouhlá pecka je obalena sladkou hnědočervenou dužinou.

Strom je mimořádně plodný, na jednom se v průměru urodí asi sto kilogramů plodů ročně.

Datle a zdraví

Datle obsahují hodně cukrů a sacharidů (až 70 procent), složených z přírodních cukrů. Vody obsahují málo (30 procent). Kromě toho bílkoviny, tuky a vitamíny – všechny kromě vitamínu E a biotinu. Vzácná v nich je i kyselina pantotenová (B5) – stará se o naši psychickou a fyzickou kondici, dodává tělu energii a vitalitu a také podporuje soustředění.
Ovoce je bohaté na vápník, měď, chlór, železo, draslík a v neposlední řadě i zmiňovanou esenciální aminokyselinu tryptofan. Ta se v mozku mění na nervový hormon serotonin, který zaručuje dlouhý a blahodárný spánek.

Datle jsou lékem. V čem jsou dále nápomocné …

 • Sacharidy, které obsahují, dodávají nervem a mozku energii a svěžest. Jejich konzument se tedy cítí „duševně čilý“.
 • Podporují koncentraci.
 • Stimulují spánek, pomáhají při usínání.
 • Spolehlivě zažehnají hlad – druhů ovoce, které zasytí na dlouho, je méně. Do této skupiny spolu s ořechy patří i datle.
 • Podporují krvetvorbu a buněčný metabolismus
 • Na rozdíl od ostatních druhů ovoce lze datle dlouho skladovat. Neshnijí ani tak brzy nezčernají.
 • Jíst se mohou sušené nebo čerstvé. Zatímco ze sušených se mele mouka, z čerstvých se vykvapkáva sladký sirup tzv. datlové med. I datlové cukr je zdravější než všechny ostatní druhy, včetně třtinového. A navíc je i chutný. Datle můžete „uzobáváte“ samotné, hodí se však i do ovocných salátů, lze je pokrájet do musli či pudinků. Chutný je i tvaroh oslazený datlí, dochucený sekanými oříšky. Děti je ocení namísto sladkostí.

Datle – dodají energii při sportování

Datle jsou bohaté na draslík, vitamíny A, B, niacin, měď a železo. Starají o svěžest a soustředěnost a startují energetickou přeměnu ve všech tělesných buňkách. Jsou ideálním zdrojem doplnění energie, důležitých minerálů a některých vitamínů při dlouhých bězích nebo turistických túrách. Jedná se o bohatý a rychlý energetický zdroj pro lidský organismus, proto jsou jedinečné pro doplňování energie při maratonu, ultramaratónu nebo při přípravě na ně. Jsou jedinečným zdrojem energie pro dlouhé tratě, ale i cyklistické výpravy.

Zajímavost: 100 g datlí obsahuje přibližně 300 kcal.

U datlí jednoznačně také platí, a nepotřebují k tomu žádné slogany, že je to: „Energie sbalená na cestu!“
Takže až zase budete přemýšlet, co si s sebou vzít do své běžecké ledvinky, zda energetický gel, hroznový cukr, tatranka, tak vězte, že byste neměli zapomenout na datle.
V subtropických a pouštních oblastech, jako je například Severní Afrika a Blízký východ, se jedná o jednu ze základních složek místní potravy.

Datle – vliv na zdraví člověka

    * Datle jsou pro své složení výborné pro doplnění energie při fyzických aktivitách, delších výletech cestách. Cukry v nich obsažené dodají potřebnou glukózu, bílkoviny vyrovnají ztráty aminokyselin, malé množství tuků nám určitě na váze nepřidá zajistí déletrvající přísun energie.

    * Datle jsou výborným zdrojem draslíku, důležitého při udržování rovnováhy elektrolytů v buňkách šíření nervových vzruchů. Sušené plody navíc obsahují železo napomáhající při přenosu kyslíku v krvi.

    * Turci připravují z čerstvých datlí nápoj, který velmi prospívá při křečích v žaludku. Čerstvé datle jsou prostředek, který utišuje dráždivost a pomáhá při respiračních onemocněních. Nezralé plody datlí se používají při průjmech.

    * Datle se odedávna používají jako účinný uspávací prostředek – obsahují totiž nadprůměrně vysoké množství aminokyselin tryptofanu, který se v těle přeměňuje na spánkový hormon melatonin. Lidoví léčitelé v nomádských zemích doporučují krátce před uložením ke spánku sníst pár sladkých datlí.

    * Snižují krevní tlak
    * Vápník, který obsahují, prospívá kostem a zubům
    * Pojídání datlí prospívá i naší kůži a vlasům
    * Datle sice nedávají křídla, ale povzbuzují při poklesu výkonu a únavě a nevyčerpávají při tom zásoby vašeho jaterního glykogenu, tak jako káva či nápoje obsahující tein nebo kofein

    * Podle výzkumu izraelského profesora Michaela Avirama z Rambaa Medical Center při Izraelském technologickém institutu (Technion) v Haifě datle, i přes svou velkou sladkost, nezvyšují hladinu cukru v krvi a pomáhají chránit proti ucpávání tepen (ateroskleróza).

Datle se konzumují převážně vysušené, což zlepšuje jejich trvanlivost, čehož bylo hojně dříve využíváno beduíny a karavanami v poušti. V některých kulturách se současně věří, že datle mají afrodiziakální účinky. Zejména v arabských zemích jsou datle součástí každodenní kuchyně, podávají se zpravidla slisované do bochníku tzv adšu a nebo se pečou na másle.

Uchování datlí

Datle můžeme koupit sušené, přičemž ve vzduchotěsné nádobě vydrží až 12 měsíců. Čerstvé uchováte v chladničce až 2 týdny.

Datle – ovoce rajských zahrad

U nás jsou stále datle spojovány s vůněmi a pamlsky Vánoc. A jaksi se počítají k sušenému ovoci. Kterým však nejsou. Nová úroda se sklízí od září do prosince.

Datlovníky patří k nejstarším kulturním rostlinám. Přes více než 5 000 let. Najdeme o nich zmínky v Bibli, v Koránu, posilovaly se jimi svatí a moudří ve všech kulturách. Posilovali se jimi Mojžíš, Buddha i Ježíš. Patří mezi sedm „izraelských plodin“, základů lidské výživy v biblickém čase – pšenice, ječmen, hrozny, fíky, granátové jablko, olivy a datle. …

Mírné afrodiziakum

Datle jsou považovány za mírné afrodiziakum pro ženy i muže. Aktivují sekreci spermatu. Doporučují se k podpoře mužné síly, pro těžce pracující, pro těhotné a kojící ženy (podporují tvorbu mléka). Je prý prokázáno, že redukují riziko vzniku srdečních chorob a rakoviny. Ovocný cukr dodává tělu rychlou energii a zároveň je to velmi snadno a rychle stravitelná část potravy s vysokým obsahem vláknin, vitamínů a minerálů (hlavně draslíku, železa, B vitamínů).

Použití datlí v kuchyni

V kuchyni se dají použít datle čerstvé i sušené. Chutnají výborně, když je můžete jíst v čerstvém stavu, ale chutnají i sušené nebo lisované …

Pokud dostanete chuť na datle a nebudete zrovna někde běhat či lézt, tak tady je jeden odzkoušený recept, jak si zpříjemnit den, doplnit energii a důležité minerály a vitamíny, nebo někomu udělat radost.

Datlový pudink

Co budete potřebovat:
    * 2 lžíce mouky
    * 1 lžíce strouhanky
    * 1 lžička prášku do pečiva
    * ¼ lžičky soli
    * 3 žloutky
    * 1 hrnkem cukru
    * 1 hrnkem datlí (vyloupaných a nasekaných nadrobno)
    * 1 šálek ořechů (nasekaných nadrobno)
    * 3 bílky (vyšlehané do sněhu)
    * Šlehačka jemně přislazená
    * Kandované třešně

Postup přípravy datlového pudinku:
Smíchejte mouku, strouhanku, prášek do pečiva a sůl. Našlehejte žloutky do husté pěny a přidejte cukr. Přidejte datle a ořechy. Dobře promíchejte. Přidejte bílek. Upečte v máslem vymazané formě 20x20x5 cm, která je ponořena do horké vody v troubě horké 175 – 180o C). Pečeme ve vodní lázni hodinu. Pudink můžete jíst buď studený nebo teplý, ozdobený šlehačkou a třešněmi. Z dávky vytvoříte 6 porcí.

Kromě výše uvedeného receptu si datlemi můžete osladit spoustu dalších jídel, je to jen na vaší kreativitě. Datle se hodí na oslazení mnoha pokrmů – ovocných salátů, koláčů, pečiva – kousky datlí je možné vmíchat do müsli, tvarohu a podobně.

A co si o datlích ještě přečíst?

VIDEO: Datle stokrát jinak na Sahaře

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Datle a zdraví – dodají energii i pomohou usnout”

  1. Honza napsal:

   Článek se líbil a jsem za něj rád. Ještě by mně zajímalo jestli při mojí úpravě nedělám chybu, já datle i fíky dám do pařáku preventivně na 5minut Děkuji za odpověď. Honza

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva