Sponzorováno

Arganový olej: zázračný elixír z období pravěkých třetihor 4.83/5 (6)

Arganový olejV Evropě mu říkáme „strom života“. V Africe ho uctívají jako „svatý strom“. A oba tyto názvy v sobě skrývají kus pravdy. Argania Spinosa je zřejmě nejstarším a bezpochyby nejvzácnějším stromem naší planety. Aby ne – arganový olej, který z jeho plodů získáváme, je zázrakem dnešní doby. Vyhlazuje vrásky, odbourává cholesterol, snižuje riziko rakoviny. A navíc skvěle chutná.

Jediné místo na naší planetě

Jen těžko byste na Zemi hledali vzácnější organismus. Strom Argania Spinosa (česky Arganie trnitá) roste pouze na severu Afriky – v nehostinných polopouštích slunného Maroka a Alžírska. Díky svému hlubokému kořenovému systému přežívá podmínky, které by žádný jiný strom nebo keř nikdy nemohl zvládnout. Arganie je tak specifický strom, že ji dokonce nelze uměle pěstovat – v jiných podmínkách se jednoduše neuchytí. I proto ji UNESCO zařadilo na svůj seznam světového dědictví.

Ono totiž ani rozmnožování Arganie není žádný med. Aby z plodu mohl vyrůst nový strom, musí nejdřív projít trávicím traktem kozy. Čtete dobře – kozy. Pokud byste tedy v Maroku narazili na stádo divokých koz pasoucích se v korunách Arganie, rozhodně je neodhánějte. Dost možná právě zajišťují přežití stromu i pro další generace.

Tekuté marocké zlato

Samotná Arganie pro nás žádný zvláštní význam nemá – mnohem důležitější jsou její plody. Ty vzdáleně připomínají citrusy, ale šťáva, která z nich teče, je mnohonásobně vzácnější. I proto, že jí v plodech moc není: na vylisování jednoho litru arganového oleje je zapotřebí asi 30 kg plodů. Pro srovnání: k vylisování jednoho litru olivového oleje stačí jenom 5 kg oliv.

Sponzorováno

Unikátní je i technologie lisování. Marocké ženy plody lisují ručně pomocí kamenného lisu – a než do připravené nádoby odkape litr oleje, zabere to minimálně 20 hodin.

Výsledek ale za tu dřinu stojí. Arganový olej je bez nadsázky řečeno marockým zlatem. Při použití v kuchyni snižuje cholesterol, zmírňuje bolesti při artróze, napomáhá lepšímu trávení. Při použití v kosmetice zase vyživuje vlasy, pomáhá proti akné, snižuje riziko rakoviny. A navíc hydratuje pleť a vyhlazuje vrásky. Ne nadarmo se mu někdy říká elixír mládí.

Zde si vyberte z nabídky arganových olejů

Sehnat arganový olej bylo dřív skoro nemožné, dnes už je mnohem dostupnější. A nemusíte pro něj až do Afriky. Mnoho e-shopů u nás nebo i kamenných obchodů jo standardně nabízí.

A co vy? Zkoušeli jste arganový olej? Budeme rádi, pokud se podělíte o zkušenosti s arganovým olejem v komentářích pod článkem.

Další zajímavosti o arganovém oleji:

VIDEO: Jak se lisuje arganový olej

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva