Kokosový olej pro miminka a kojence – jak a kdy ho použít? 4.8/5 (20)

Nebojte se použít kokosový olej i u miminek.

Nebojte se použít kokosový olej i u miminek.

Pokud jde o výběr produktů pro péči o pleť vašeho miminka či kojence, prostě nechcete šlápnout vedle. Asi všichni tak nějak víme (nebo tušíme), že kojenci a malé děti jsou citliví na kožní onemocnění a obecně na problémy pleti. To je důvod, proč je kokosový olej jedním z přírodních produktů, které nejlépe působí při léčbě problémových stavů pleti u mnoha dětí a udržují pokožku vašeho dítěte jemnou a zdravou.

Podívejme se, jak kokosový olej funguje u kojenců a malých miminek a jak z něj můžete získat maximální výhody. na co se tedy dá tento voňavý olej u dětí použít?

1. Kokosový olej pro kojeneckou masáž

Dobře provedená masáž zklidňuje plačící a křičící kojence – a co je nejdůležitější, pomáhá jim v lepším spánku. Použití kokosového oleje pro kojeneckou masáž je dobrá volba, protože má antibakteriální vlastnosti a snadno se vstřebává do pokožky. Určitě ale používejte maximálně kvalitní kokosový olej. Ne žádné „šméčko“. U dětí rozhodně nepoužívejte olej kvalitativně horší.

2. Kokosový olej na ekzém miminek

Ekzém je stav kůže, při kterém je pokožka velmi suchá a svědivá. Je to relativně běžný problém pleti u kojenců, ale obvykle zmizí, jak dítě postupně roste. Použití kokosového oleje na dětský ekzém může zlepšit stav suché pleti a poskytnout tak kojenci tolik potřebnou úlevu.

Tipy: Pokud hledáte nejlepší přírodní léčbu dětského ekzému, masírujte své dítě kokosovým olejem hned po koupeli. Rovněž masírujte své dítě před spaním – ať má jeho pokožka dostatečnou vlhkost. Kokosový olej má antibakteriální vlastnosti a při pravidelném používání uvidíte zlepšující se stav pokožky.

3. Kokosový olej pro růst dětských vlásků a na pokožku hlavy kojenců

Je kokosový olej vhodný pro kojenecké vlasy? Jen málo z nás si je vědomo, že kokosový olej je bohatý na mastné kyseliny se středním řetězcem (MCFA – z anglického názvu medium chain fatty acids). Tento typ mastných kyselin má antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, které vyživují pokožku hlavy a pomáhají eliminovat tvorbu kožního mazu z vlasových folikulů. A ještě něco – kokosový olej asi z 50 % tvořen kyselinou laurovou. Ta pomáhá zabránit ztrátě bílkovin z vlasů. Bílkoviny obsažené ve vlasech se na kyselinu laurovou dobře váží, což postupně vede k posílení dětských vlásků.

TIP: Kokosový olej je také super na suchou pokožku hlavy. Ta bývá u kojenců také docela častým problémem. A pomůže i při šupinaté pokožce hlavy, která vypadá jako lupy. Tento stav je také známý jako seboroická dermatitida nebo seborrhea. Antibakteriální vlastnost kokosového oleje působí při léčbě tohoto problému. Po nanesení oleje na pokožku hlavy nechte olej působit asi tak 20 minut. Potom pomocí měkkého dětského kartáče odstraňte lupy z vlásků.

4. Kokosový olej na plenkovou vyrážku

Hodně dětí trpí vyrážkou kvůli plence – tzv. plenkovou dermatitidou. Hydratační a protiplesňové vlastnosti kokosového oleje pomáhají předcházet vzniku a šíření vyrážky z plenek. Kokosový olej může být také účinným lékem na Candida Albicans, která způsobuje plísňové infekce. Takže zkuste tento olej takto u kojenců použít.

TIP: Pokaždé, když kojenci plenku měníte, naneste na zadeček dítěte velmi jemnou vrstvu oleje. Jemně vmasírujte i na slabiny a do záhybů kůže. Na záhyby nezapomeňte.

5. Kokosový olej pro zvlhčení pokožky malých dětí

Kokosový olej je bohatý na vitamíny a zdravé tuky a působí jako přírodní zvlhčovač pokožky. Jednoduše naneste trochu oleje na suchou pokožku dítěte a masírujte, dokud se nevstřebá. Pamatujte, že stačí jen trocha oleje, nemusíte ho dávat moc. Pokud je však pokožka kojence trvale hodně suchá, navštivte lékaře.

6. I na dětské akné

U dětí se někdy vyvinou drobné červené pupínky, které by mohly být oteklé nebo by mohly nepříjemně svědit. A také zde existuje šance na vznik infekce (zejména pokud si kojenec místo rozškrábe). Kokosový olej na dětské akné je osvědčeným lékem. Kyselina laurová v něm spolehlivě ničí bakterie způsobující akné a také zabraňuje zjizvení po zmizení pupínků. A to je super.

7. Kokosový olej na rty kojenců

Popraskané a suché rty mohou být pro kojence bolestivé a mohou ztěžovat kojení. Vše se může ještě zhoršit, pokud si dítě neustále olizuje rty, aby zmírnilo bolest. Ponořte prsty do oleje a potřete je na rty vašeho dítěte a na jejich okolí. Vždy na miminka používejte organický panenský kokosový olej (ne rafinovaný).

8. Na kousnutí od hmyzu

Studie ukázaly, že kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, které mají potenciální repelentní vlastnosti proti hmyzu. Kromě toho mohou zánětlivé a zvláčňující vlastnosti kokosového oleje poskytnout určitou úlevu od bolestivosti způsobené kousnutím otravným hmyzem. Pokud to váš dětský lékař dovolí, můžete zkusit kokosový olej jako lék na kousnutí hmyzem. I jako prevenci.

Vezměte si kokosový olej a rozetřete jej mezi dlaněmi, aby se zahřál. Nyní ho jemně naneste na kůži vašeho dítěte, tam kde je kousnutí hmyzem. Dbejte na to, abyste moc nemačkali a netlačili, protože by to mohlo způsobit větší bolest a nepohodlí vašemu dítěti.

9. Dětská zubní pasta

Použití kokosového oleje mezi dospělými k udržení zdraví ústní dutiny snížením tvorby plaků je dobře zdokumentováno v literatuře alternativní medicíny. Použití kokosového oleje jako zubní pasty nebo jakéhokoli jiné orální aplikace pro kojence je ale docela nedostatečně prozkoumáno. O jeho použití se můžete poradit se svým pediatrem. Uvidíte co vám řekne.

10. Na bolest rostoucích zoubků

Obecně se doporučuje masáž dásní při růstu dětských zoubků. Použití jakéhokoli oleje se ale moc nezmiňuje. Použití kokosového oleje pro zmírnění bolestivých zubů je však v alternativní medicíně dobře zdokumentováno díky jeho protizánětlivým vlastnostem. Opět dbejte na nejvyšší kvalitu tohoto oleje.

11. Na jídlo pro kojence

Kojící matky mohou používat kokosový olej při vaření nebo konzumovat ho i jiným způsobem. Předpokládá se, že konzumace kokosového oleje zvyšuje průtok mléka.

Přítomnost triglyceridů se středním řetězcem, jako je kyselina laurová, je prospěšná pro matky i jejich děti. Pomáhá také při rozvoji imunity a pomáhá při celkovém růstu a vývoji dítěte. Mohl by také pomoci dětem vstřebávat živiny ze zeleniny, jako je dýně, listová zelenina, mrkev a tykev, když začínají koketovat s konzumací tuhé stravy.

Panenský kokosový olej je hypoalergenní. Ukázala se však zkřížená reaktivita u lidí, kteří mají alergii na ořechy. Takže i když je to považováno za bezpečné, raději si promluvte s pediatrem dříve, než ho vaše dítě nějak ochutná.

Ano, tento olej je dobrým zdrojem tuku a kalorií pro vaše dítě a je považován za bezpečný pro konzumaci. Pokud se obáváte, můžete se před tím poradit se svým lékařem. Určitě nic nepokazíte, pokud se ho na toto zeptáte.

Jaký druh kokosového oleje u kojenců či malých dětí použít?

Jak jsme už několikrát ve článku uvedli. Kvalita oleje by zde měla být na prvním místě. V obchodech můžete narazit na tyto druhy kokosového oleje:

  • Panenský nebo nerafinovaný kokosový olej – ten se extrahuje z čerstvých a zralých kokosů. Panenský olej není rafinován ani zpracován a je připraven bez použití vysokých teplot nebo chemikálií. Ideální pro použití u miminek.
  • Rafinovaný kokosový olej se vyrábí z kopry (sušeného kokosového jádra). Tato odrůda oleje je často rafinována chemickým bělením. Nic moc, tomu se vyhněte, pro děti není ideální.
  • Částečně hydrogenovaný kokosový olej se zpracovává částečnou hydrogenací, což je proces, při kterém se nenasycené mastné kyseliny převádějí na nasycené. Díky tomuto procesu se některé nenasycené tuky (dobré tuky) přeměňují na trans tuky (špatné tuky). Opět, pro děti nic moc.

Volte tedy první zmíněnou variantu kokosového oleje.

Vedlejší účinky používání kokosového oleje u dětí

Ačkoli je to vzácné, kokosový olej může vyvolat alergii. Alergie na kokos, pokud je přítomna, bývá lokálního charakteru. Existují případy, kdy lidé s alergií na ořechy nebo lískové ořechy mohou být také alergičtí na kokosové ořechy. Tento jev se nazývá zkřížená reaktivita.

Pamatujte, že každá kůže je trochu jiná. Než začnete experimentovat s kokosovým olejem, měli byste nejprve vyzkoušet malé množství oleje na malém kousku kůže vašeho dítěte. Většina rodičů tvrdí, že olej měj u jejich dětí super výsledky, jiní ale měli špatné zkušenosti s používáním kokosového oleje, což naznačuje, že jejich děti mohou mít alergii na kokosový olej.

A co si dále přečíst o kokosovém oleji?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Zdroje článku a studie o kokosovém oleji pro miminka

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva